• şanal günseli'nin eşi. "ışık" ismini gördüğü bir rüya üzerine kendisi almıştır.
  • asıl ismi emel olan, yazar, yaşam koçu, rüya rehberi, eğitmen, yapımcı. rüyalara verdiği değer ve yorumları çok etkileyici, geleneksel rüya yorumlarından farklı. "rüyalarla kişisel gelişim yolculuğu", "rehber rüyalar", "eş ruhumun eş zamanı" ve "tanrı'dan geleni söyle" kitaplarını yazmış, aynı zamanda kişisel gelişim konusunda cdleri de bulunmaktadır. hayata bakışı, tanrı'ya güveni, sevgi dolu yaklaşımı insana huzur veriyor; keşke ben de böyle olabilsem dedirtiyor.
  • 4 haziran 2009 tarihli televizyon programında, ölen annesini yıllardır rüyasından görmemiş olmaktan rahatsızlık duyan izleyicisine şöyle bir cümle kurdu:

"ben de ablamı tarfik kazasında kaybettim. diyeceksiniz ki senin de başına gelmeyen kalmamış. işte tanrı, yaradan bana böyle deneyimler yaşatma konusunda hep eli açık davrandı.."

şimdi soruyorum: biri nasıl kendi ablasının ölümünü bile sadece kişisel gelişiminin bir parçası olarak görebilir? nasıl bu kadar sınır tanımaz bir ben-merkezcilliğe ulaşabilir? bunu televizyondan millete utanmadan söyleyebilir?

bilemedim.. bilmek için de merak edip ışık hanımın kan dondurucu-bencil-umursamazlık düzlemine adım atmayacağım.
  • ışık elçi'nin #18604168 no.lu entry için avukatı aracılığıyla göndermiş olduğu cevap yazısı:

ışık elçi’nin küçük yaşta ablasını kaybetmesinden dolayı içinde bulunduğu ruh halini anlattığı ve “yaradan bana böyle deneyimler yaşatma konusunda hep eli açık davrandı” şeklindeki beyanı karşısında kontra nickini kullanan kişinin yaptığı benzetmenin konu ile alakasız, saldırgan ve kişilik haklarına saldırı mahiyetinde olduğu şüphesizdir. işık elçi’nin burada anlatmak istediği tek şey hayatın acı ve tatlı tecrübelerden ibaret olduğu, tanrıdan gelen her şeyin acı dahi olsa bizi güçlendirmesi gerektiği ve her acı tecrübenin bizi daha da olgunlaştırması gerekliliğidir. hal böyleyken sabır ve tevekkül dediğimiz bu davranış şeklini kan dondurucu, bencil ve umursamaz olarak nitelendirmek tek kelime ile haksızlıktır. başa gelen her şey iyi ya da kötü tanrı’dandır ve şer gibi görünen şeylerde dahi hayır vardır. bu itibarla bu talihsiz açıklamaların ve mesnetsiz yorumların sahibini, birisi hakkında yorum yaparken söylediklerini anlamaya çalışmaya ve yorumlarında hem ilkeli hem de saygılı davranmaya davet ediyoruz.
  • acilen türkçe öğrenmesi gereken avukatıyla bir cevap göndermiş (bkz: #19870979). burada kurduğu cümledeki karakterlerin, "ben'e yakınsayan bir biz" olması oldukça manidar geldi. ablasını bu biz'in içine almaması onun tercihidir. onun da bir insan, bir birey olduğunu, tanrının kendisinin kadar ablasının da tanrısı olduğunu hatırlatmak herhalde haddim değildir. kendi aile mevzuatları.

esas ilginç olan, benim kendisini "bencil" ve "umursamaz" olarak nitelememe karşılık vererek "saldırgan" ve "ilkesiz" olduğumu söylemiş olması.

görüyorum ve fakat artırmıyorum : )

edit: sanıyorum ki, avukat son cümledeki özne-yüklem uyuşmazlığını edit ettirtmiş. yine de mükemmel bir türkçeye daha çok yolumuz var.
  • insanların gördüğü rüyaları yorumlarak insanlara faydalı olacağını iddia eden bir kimse.

ayrıca konuyla alası var mıdır bilmem ama,

(bkz: tamamlayıcı tıp kandırmacası)
  • "rüyalardan aldığı mesajla işık elçi olarak adını değiştirmesiyle birlikte, aldığı dramatik yazarlık eğitiminden sonra, yazdığı rüyalarla kişisel gelişim kitabı hayatında dönüm noktası oldu. bu kitaptan sonra türkiye’nin her yerinden rüyalar üzerine seminer teklifleri alan işık elçi, rehber rüyalar seminerleriyle yüzlerce kişiye ulaşıp hayatlarına ışık oldu. türkiye’deki insanların rüyalara bakış açılarının, kalıplaşmış sembollerle yaşadıkları korkuların son bulmasına elçi oldu. 2003 yılından beri rüyaların iyileştirici gücü üzerine yaptığı sayısız çalışmalarla, danışanlarının hayatlarına ışık tuttu. pek çok kişi, rüya yorumlarıyla hayatlarında kökten iyileşmeler yapılabileceğini deneyimledi.yaşadığı her deneyimle rüyalarla iş birliği içinde olduğumuzda ve onu eyleme geçirdiğimizde insanların hayatında mucizevi değişimlerin kolayca gerçekleştiğini gördü. insanın zaten varlığıyla bir mucize olduğunu söyleyen işık elçi, kendi gücümüzü ortaya çıkarmak için çalışmalarına devam etmektedir."
    http://www.spirituelyasamkoclugu.com/isikelci.aspx

(bkz: o kaynaktan biz de faydalanmak istiyoruz)
  • "işık elçi rüyalarınızı yorumlayarak, önünüzde ki engelleri nasıl kaldıracağınızı, yaşamda ulaşmak istediğiniz hedefler için neler yapacağınız konusunda size rehberlik ediyor. kendi rüya kitabınızı, size ait özel sembolleri belirleyerek oluşturmanıza katkı sağlıyor.

rüya koçu çalışmasında, rüyalarınız yorumlanır. ardından rüya için eylem planı çıkarılır. eylemi hayata nasıl geçireceğiniz konusunda rehberlik alırsınız. ayrıca, tespit edilen durumlar için kuantum dokunuşlar yapılarak çözümlere ulaşılır.

gerek görüldüğünde, rüyaların içine tekrar girilerek, rüyanın size verdiği mesajı anlamınız için yol gösteriyor."

http://www.spirituelyasamkoclugu.com/…akoclugu.aspx

(bkz: daha ne diyim ben sana)

beni en çok kuantum dokunuş kavramı etkiledi. tanım yapmak istedim ama nutkum tutuldu. orada donmuş "ilahi gücün rehberliği"ni bekliyorum
  • faydasını gördüm. en azında feyz verdi bazı konularda bana.
  • ticari itibarı zedelemeyecekse şayet ki, spritüel insanların ticaretle, itibarla, parayla pulla işleri olmaz, onlar gelişmiş, bilge ruhlar ya hani,(yazar kişisi burada, avla çekmekte) bu bağlamdan hareketle, hadi, kişisel gelişimdi, rüya tabirciliğiydi, carttı ,curttu da, e be ışık ablacığım, bu esma ül hüsna kartları çıkarmak, piyasaya sürmek, hani pek yakışı kalmadı. yahudi mistizmi olan kabalanın doğurduğu tarot olayını, islami mahalleye esma ül hüsna kartları olarak pazarlamış, elçi bir kadın.

not: hatadan dönmek büyük bir erdemdir, kendisi çok alçakgönüllü bir ablamızdır, beni de tanır, umarım anlamıştır ne yaptığını. yazar kişisi burada tüm sorumluluğu alıyor üzerine:)
hesabın var mı? giriş yap