• spor yapmadan önce kasları ısıtmak için yapılan hareketlerin tümü. ısınmadan spor yapmak tehlikelidir, sakatlanmalara neden olur.

(bkz: gevşeme hareketleri)
  • (bkz: kultur fizik)
  • (bkz: stretching)
  • yıllarca egzersiz diye yaptığım hareketlermiş. ben hep ısınma hareketlerini kolunu, bacağını sağa sola sallamak sanıyordum. allah bilir spor nasıl bir şey.

tanım: spor yapmadan önce yapılan hareketlerdir. amacı kişinin ani hareketler yapmadan önce ısınması ve sakatlanmasını önlemektir.
  • (bkz: ordu jimnastiği)
    (bkz: tüfeksiz hareketler serisi)

öyle aklıma geldi..
  • ya bu hareketler aslında çok önemli, ama 20 yaş üstü için önemli. mesela 10 yaşında çocukları spordan, yüzmeden önce falan yarım saat ısındırmak bana göre saçmalıktır. hiç ısınmadan yıllarca halısaha maçı yaptım ve maçlarda her türlü hareketi yaparım hiç bir şey olmadı. fakat 30 yaşını geçtikten sonra bırak sporu raftan bir şey alırken bile kas yıpranabiliyor.

sözün özü, küçük çocukları anlamsız şekilde uzun süre ısındırmayın amk, sıkılıyorlar!
  • ben hepi topu bir iki dakika ısınma yapıp yarım saat ağırlık kaldırabilen insanlara gıpta ile bakıyorum.

beş dakika vücut ağırlığı egzersizi yapacak olsam öncesinde yine beş dakika dinamik ısınma yapmam gerekiyor. millet bir dakika kolunu belini döndürüp yardırıyor. gerçi onlarınki yanlış bence ama :)

bu arada bazı vücut geliştirmeciler ısınmak için koşunun gereksiz ve yanlış olduğunu söylüyor. uzmanı olmamakla beraber aynı fikirde değilim, şöyle bir iki dakikalık hafif bir koşu bile tüm vücudu ısıtıyor. sadece ağırlık kaldırılacaksa abartmamak lazım kanımca.

sözün özü antrenman yapacaksanız öncesinde ısının.
hesabın var mı? giriş yap