• anneannemin evi yer eviydi. tek katlıydı ama sonra dayımlar evlenince kat çıkmışlar. evi dedem kendisi yapmış köyden şehre taşınınca. her tuğlasında emeği var. bu evin eşyaları benim kendimi hatırladığımdan itibaren hiç değişmedi. ama evde değişmeyen şeylerin aksine alışkanlıkla gitgide takıntı gibi oldu yıllar içinde. o evde her zaman altın renkli ve balık şekilli bir sigaralık vitrinde dururdu. boyası her sene anneannem tarafından yenilenirdi. bahçede her zaman bir köpek vardı ve anneannemin köpek için ayırdığı bir eski tavası. kışın sobayla ısınılan eski bir evdi burası. anneannem kışın bunu cehenneme yakın sıcaklıkta yakardı. içeri giren ve soğuk seven babamın hep uzak köşeler geçtiğini hatırlıyorum. dedem pazarcı olduğundan bakliyat bu evde demirbaştı. mutlaka kuru fasülye veya yeşil mercimekten bir tanesi bulunurdu sofrada. bütün bunlar bir yana dursun. o evde her zaman çiçekler olurdu. anneannem bol bol sulardı onları, konuşup severdi. seviyor diye iki menekşe aldık bir keresinde benim ve kardeşimin isimlerini takmış onlara. sevilen menekşeler deli gibi açmıştılar. biz de gidince adımızın konduğu bu kadife çiçeklere daha ayrı sevgi beslerdik. anneannemin evinde benim unutamadığım bir çiçek daha var: küpe çiçeği kendisi. nasıl sevilerek büyüdüyse dış kapı ile iç kapı arasında lavabonun kenarında duran bu çiçek çok uzun yıllar yaşadı. ev eski mantıkta yapılı bir evdi. tuvalet içerde olmaz. ama o kadar da eski değildi. bahçede de olmaz. dolayısıyla dış kapı açılınca bir küçük el yıkama lavabosu, yanından hemen orada küpe çiçeği ve karşı duvarda da hela vardı. bunların ortasında kalan duvardaki ikinci kapı evin içine girerdi.

biz o zaman istanbul'da yaşıyorduk. 5 yaşlarımdaydım. bizim evde de her yerde bir saksı ve çiçek vardı. sadece annem değil babam da çok seviyor çünkü. bir tane çiçek vardı. altında üç ayaklı bir tabure. ama üstünde kocaman bir saksı. benim boyum düşünülünce gerçekten kocaman gözüküyordu. o saksıdan çıkan çiçek önce yukarı kadar uzanır. orada bir çengele tutunur, sonra duvar boyu kadar uzanır saksının çaprazındaki köşede duvardaki çengelden aşağı sarkardı tekrar. bu bitkinin çiçekleri değişikti ama. küçük sarımsı gibiydiler ve bir müddet elinizi uzatırsanız içinden bir şeyler damlıyordu. adı mum çiçeğiydi.
    o salonumuzda kahverengi boyalı ahşap koltuklar vardı. duvarları sarımsı bir renk hatırlıyorum. ikindi güneşi vurunca ki kızıllık çok hoşuma giderdi.

üniversiteye başladığımın 3. yılı ekşisözlük okuduğunu öğrendim bir dostumun. ben de başladım okumaya. sonra sonra bazı yazarlar öyle güzel şeyler söylüyordu, öyle bilgiler biliyorlardı ki hayran kaldım. onlarla konuşmak istedim. ve bunun tek yolu yazarlıktı. 2013'te çaylak olarak sıramı beklemeye başladım. sanırım 2015'te de yazar oldum. nicki seçtiğim dönem kendi kendime fonetiği güzel kelimeleri bir araya getirmek gibi bir hobi edinmiştim. telefona "mükerrer, şahika, letafet, insicam, ferforje..." gibi aklıma ne gelirse yazıyordum. sonra da onları yanyana getirip şiirsel şeyler çıkması için uğraşıyordum. ekşi sözlük'ü çok sevmiştim ve bırada kullanacağım nick'ten asla sıkılmak istemedim.

sonra aklıma salonumuz geldi. tabure ve çiçek. tablo gibi o hatırayı masaya yatırdım. tabure yerine iskemleyi seçtim. ve anneannemdeki küpe çiçeğinin zarif boynunu hayal edip o çiçeği iskemleye oturttum. sonradan taburenin üstündeki asıl hatırladığım çiçeğin mum çiçeği olması bir hayli şaşırmıştı. çocuk aklım onları aynı şey sanıyormuş. işte nickim'in hikayesi böyle. bir hatıradan mülhem ve kolay kolay usanmayacağımı bildiğim bir hatıra sahnesi.
  • mülayim ama nevrotik.
  • kanadı toz olan kelebek.
  • az yazan ama öz yazan yazarlardan sanırsam. ne zamandır sözlükte bilmiyorum ama iyi ki sözlükte diyelim.

#54362075 entry'siyle dikkatimi çekti, gayet az öz ve samimi cidden.
  • seni özledim sevgili iskemle, pek sevgili küpeli çiçek. aslında önce senden yoruldum. bu sefer çok yoruldum. bu personanın bende yeni bir anksiyete kaynağı olduğunu fark ettiğimde bile kaçamadım senden. seni azad edebilirim sandım ama iyi bir deneme olmasına rağmen pek de olmadı gene. bir gecenin vakti yine defalarca aynı şarkıyı dinlerken seni çok özledim. yeni bir yıla daha eski korkularınla ve olanca isteksizliğinle dahil oldun bile çoktan. belki yarım belki yamalı ama inşa ettiğim bir şeysin sen. benden bile kusurlu, benden daha çok hata yapan ama hata yaparken daha az korkak olan birisin sen. seni yıkacak cesaretim yok henüz. ama beni ele geçirmiş de değilsin. sadece çok güzelsin. hoş geldin.
  • anneannesiyle ilgili yazdığı entryyi okuduktan sonra kendisine sıkı sıkı sarılmak istediğim ve içimde kalmasın diye de rumuz altına geldiğim yazar.

sevgili iskemle ile küpe çiçeği, benim bu şekilde derin bağlar kurabileceğim hiçbir akrabam olmadı, çünkü maalesef hiçbirisinde o koşulsuz, saf ve gerçek sevgi yoktu. bu yüzden de çocukluğun verdiği saflıktan kalan bazı güzel anlarım olduysa da her şeyi anlamaya başlamanın bıraktığı yarımlıkla kaldım. ama yine de o kadar güzel ve içten yazmışsın ki senin hislerini sanki kendi içimdeymiş gibi okudum, annemin hastanedeki halini hatırladım ve duygulandım. yine de güzel günler görebilmesi umuduyla kendisine büyük şifalar, sizlere de ailesi olarak sabır, metanet ve kolaylık diliyorum.

çiçekler ve sevgiler taşıyan kalbin hep güzellikler görsün, sarılıyor ve sevgilerimi gönderiyorum.
  • aynı şehirde yaşasak her akşam alıp evimde bakacağım yazar. hoş; tem otoyolundan ortlama 140 km/sa hızla batı tarafına direksiyon kırsam, taş çatlasa 2 saate yanında biterim ama daha o kadar olamadım maalesef. şimdilik yazışarak idare ediyoruz ama bir gece ansızın kapısında bitebilirmişim gibi geliyor.
  • (bkz: #151252953)

teşekkürler melody dream. aklıma chatgpt'ye soracak şahane bir soru fikri soktuğun için.

peki chatgpt'ye sorulan soru ve cevabı nedir?

"iskemle ile küpe çiçeği" ifadesini nick seçen biri nasıl biri olabilir?

""iskemle ile küpe çiçeği" ifadesini nick (kullanıcı adı) olarak seçen bir kişi hakkında kesin bir tahminde bulunmak zor olsa da, aşağıda potansiyel olarak düşünülebilecek bazı olası özellikler yer almaktadır:

yaratıcı ve eğlenceli: "iskemle ile küpe çiçeği" ifadesi, yaratıcı bir zekaya ve mizahi bir yaklaşıma sahip bir kişiliği yansıtabilir. bu kişi, esprili ve yaratıcı düşüncelerle dikkat çekmeyi sevebilir ve etrafındakilere neşe ve eğlence katmayı hedefleyebilir.

beklenmedik ve alışılmadık: "iskemle ile küpe çiçeği" ifadesi, olağan dışı ve alışılmadık bir kombinasyon içerdiği için, kullanıcının farklılıklara değer veren ve sıradışı şeyleri denemekten hoşlanan bir kişi olabileceğini düşündürebilir.

dikkat çekmeyi seven: "iskemle ile küpe çiçeği" ifadesi, orijinal ve dikkat çekici bir nick seçimi olduğu için, kullanıcının kendini ifade etmeyi seven ve çevresinde dikkat çekmekten hoşlanan bir kişilik taşıyabilir.

sanatsal ve estetik duyarlılığa sahip: "iskemle ile küpe çiçeği" ifadesi, sanatsal ve estetik bir zevke sahip bir kişiliği yansıtabilir. bu kişi, güzellik ve estetiğe önem veren ve kendini yaratıcı yollarla ifade etmekten keyif alan biri olabilir.

kendine özgü ve benzersiz: "iskemle ile küpe çiçeği" ifadesi, kişiliğini ve tarzını ifade etmek için kendi benzersiz bir yaklaşım sergileyen bir kişiliği yansıtabilir. bu kişi, kalıplara uymaktan kaçınan ve kendi kimliğini önemseyen bir tutum sergileyebilir.

ancak unutulmamalıdır ki, bir kullanıcının nick seçimi gerçek kişiliği hakkında tam bir resim sunmaz ve sadece bir ifade tercihine veya kişisel zevklere bağlı olarak seçilmiş olabilir. kullanıcıların farklı nedenlerle nick seçebileceği ve gerçek kişiliklerinin karmaşık ve çok yönlü olduğu unutulmamalıdır."

kendimi bilmesem vallahi kendimi bir şey sanarım. nasıl da tatlı övmüş öyle.*

edit:
    bir soru daha: "iskemle ile küpe çiçeği" rumuzunu seçen birinin zayıf yönleri ne olabilir?

""iskemle ile küpe çiçeği" rumuzunu seçen bir kişinin zayıf yönleri, aşağıdakiler gibi olabilir:

aşırı hassasiyet: bu kullanıcı tipik olarak güzellik ve estetiği önemser ve çevresindeki her şeyin düzenli ve güzel olmasını ister. ancak, bu tutum zaman zaman aşırı hassasiyete ve takıntılı davranışlara yol açabilir.

içe kapanıklık: bu kullanıcı, yaratıcılığını ve estetik zevkini ortaya koymaktan hoşlanır, ancak aynı zamanda içe dönük bir kişilik yapısına sahip olabilir. bu nedenle, sosyal ilişkilerde zorlanabilir ve iletişim kurmakta zorlanabilir.

pratik olmayan davranışlar: bu kullanıcı güzellik ve estetiği takdir etmeyi sever, ancak aynı zamanda pratik konularda zorluk yaşayabilir. örneğin, eşyaların işlevselliğini göz ardı ederek yalnızca görünüşe odaklanabilir ve bazen bu nedenle pratik sorunlar yaşayabilir.

değişime karşı direnç: bu kullanıcı, yaratıcılığı ve güzelliği takdir ettiğinden, yeni ve farklı fikirlere karşı dirençli olabilir. kendi zevklerini benimsemeye ve değiştirmeye isteksiz olabilir.

hüzünlü olma eğilimi: bu kullanıcı, güzellikler ve estetik zevkler kadar güzelliklerin kaybedilmesi ya da yok edilmesiyle de ilgilenebilir. bu nedenle, zaman zaman hüzünlü bir ruh hali içinde olabilir."

bence robotlar dünyayı ele geçirsin.*
  • uysal ve depresif, sarsak ve neşeli. uyumsuz karışım.
  • tumturaklı kelimeler, içi küf kokan odalar, gökyüzüne doğru kaçamak bakışlar.
hesabın var mı? giriş yap