• "halbuki, o sizi evrelerden geçirerek yaratmıştır."(nuh 14)
  • tesadüfü reddetmek ve yaratıcıyı kabul etmek şartıyla kur'an dan bol bol referans bulabileceğimiz teoridir. canlıların sudan yaratıldığı, insan adem kimliği kazanmadan öncede insan türünün dünyada varolduğu, hatta bu süre zarfında anılacak pek bişeyin olmadığı ve uzun bir sürenin geçtiği bu türün vahşi ve kan dökmeye meyilli bir tür olduğu meleklerinde buna dayanarak insanın yeryüzünde öne geçmesine itiraz ettiği, ancak ademe yüklenen melekeler ve isimlerle ademoğlunun artık insan türü içinde farklılık gösterdiği, yaratıcının muhatabı ve aynası olma mertebesine eriştiği, bir çok ayette anlatılır. yeryüzünün ve evrenin de bir süreç ve tekamülle oluştuğu bir çok yerde tekrarlanır. celaleddini rumi dahil olmak üzere bir çok islam alimi varlıkların bir tekamül ve aşamaya göre yaratıldığını söyler. hatta darwinin hocasının endülüslü islam bilginlerinden etkilendiği anlatılır. islamın tesadüfü kabul etmemek şartıyla evrimle bir sorunu yoktur. sorun hristiyan dünyasının bilimle ve evrimle ilgili sorununu islam coğrafyasına taşımaya çalışanların sorunudur. isa peygamberin tanrının ruhu olduğuna inanan hristiyan dünyası için elbette evrim kabul edilmez bir şeydir. islamın böyle bir sorunu tarih boyunca olmamıştır. konuyla ilgili insan yayınlarından çıkan, prof. dr. mehmet bayraktar'ın islamda evrimci yaratılış teorisi isimli kitabına bakılabilir. burdan hareketle nazzâm, câhız, ıhvânus-safâ, ibn miskeveyh, bîrûnî, ibnul-heysem, ibn tufeyl, hâzinî, ibn haldûn, kazvînî ve kınalızâde ali efendi gibi müslüman bilginler zaten geçmiş zamanlarda bu konuyu enine boyuna araştırmışlardır. doğrusunu ve gaybı elbette sadece allah bilir.
  • hz. muhammed'in vefat ettiği yıllı hatırlayın: 632
    bir de darwin'in vefat ettiği yılı: 1882

şimdi bir de islam'ın ilk yüzyıllarında dahi evrimvari görüşleri ortaya koyan islam biliminsanlarının yaşadığı yılları:

( 776-869 ) el-cahiz
    ( 870-950 ) el-farabi
    ( -957 ) el-mesudi
    ( -1108) râgib el-isfahânî
    ( -1032) ibn miskeveyh
    (973-1048) el-biruni
    (980-1037) ıbni sina
    ( -1138) ibn bacce
    (1100-1186) ıbn tufayl
    ( -1155) hazini
    (1110-1161) nizami aruzi
    (1126-1198) ıbn rüşd
    (1207-1273) mevlana
    (1332-1406) ibn haldun

bu insanlar ta o tarihlerde dahi maalesef kaale alınmamış olmalı ki, içeriğinde "araştırmayı ve bulduğunu (kalemle) yazmayı" emreden, bir kitaba %90'ı inanan bir toplum olmamıza rağmen, hala günümüzde evrim kuramına alerjisi olan müslümanların ve dahi siyasilerin olması trajikomik bir durumdur. sebebi ise okumamak ve okuyanı-yazanı da kaale almamaktır, yani inandığı kitabın bu literatür emirlerini yerine getirmemektir.

velhasıl, yukarıdaki listedeki adamlar, ne bulmuş ne yazmış da buraya ekledin diyen varsa, buyurun efendim, özeti:
    http://pu.edu.pk/…les/(11) dr. sultan shah_86_2.pdf

konusu geçen diğer kaynaklar:
    https://serdargunes.files.wordpress.com/…e-dair.pdf
  • geçen gece zapping yaparken gördüğüm cem tv adlı kanalın erol mütercimler ile alternatif adlı programında, yaşar nuri öztürk ile tartışılan konu.

tartışmayı dinlemedim ancak ekranın altında tam olarak bu cümle yazıyordu. bunu gördükten sonra hiç vakit kaybetmeden en yakın telefona ulaşıp derhal matrix' i terkettim. geri dönmeyi de düşünmüyorum!
  • zamanında bigbang teorisini şeriatçi bir hocama söylediğimde beni dinsizlikle suçlayıp dünyanın ve evrenin oluşmadığını allah'ın yarattığını söylemişti. şimdi de kuran'da bigbang teorisinin yazılı olduğu söyleniyor. kanal7, samanyolu gibi kanallarda gönül rahatlığıyla söyleniyor bigbang teorisinin doğruluğu. çünkü teorinin başlangıcında yoktan var edilme var. bir atom var. hacmi sıfır. böyle olunca özkütlesi de sonsuz oluyor yani çok ağır. sonra bir anda patlıyor falan filan, dünya oluşuyor.

şimdi de yarın bana "darvin doğru söylemiş, evrim varmış hatta kuran'da x ayetinde yazıyormuş" derseler hiç şaşırmayacağım. acaba beni azarlayan hocam hala bigbang teorisini araştırmadan konuştuğu için kendini suçlu hissediyor mu? yoksa kuran'ın arapçasını okuyup okuyup cennetteki hurilerin hayalini mi kuruyor?
hesabın var mı? giriş yap