• türkiye'de yerleşik bulunan tc vatandaşı yahudilerin israil tarafından ata topraklarına geri çağrılması ve servetlerini israil'e taşımaları olayıdır.
    biraz araştırırsanız işi gücü geliri refahı yerinde çok sayıda yahudinin tası tarağı toplayıp tel aviv'e temelli göçmekte olduklarını görebilirsiniz. israil hükümeti bu şekilde göçen vatandaşlarına belli bir maaş da vermekte.
    servet oluşumunda önemli payı olan bu insanlar gemiyi terketmeye başladıklarına göre çok güzel günler bizleri beklemiyor.
    antenleriniz açık, aklınız düşük devirde çalışır olsun dostlarım. *
    edit: kaynak lob değil iş yaptığımız sayılı yahudi zenginlerin dahil olduğu camiayla olan kişisel ilişkilerimiz. isim verecek halim yok.
    edit2: yazmışlar, doğrudur. büyük kısmı ispanya'dan gayrimenkul ve vatandaşlık almaya geçen sene başlamıştı zaten.
  • sag lobum diyen, 10 senelik söylenti diyen, zaten bizden degillerdi diyen embesillere anlayacaklarını sanmadan azıcık anlatayım; yahudi bir ögrencim var, evli 2 çocuklu. benden ingilizce ders alıyorken bir yandan da ibranice kursuna gidiyor (cemaatinin ona ücretsiz verdigi kursta) ailecek israil'e taşınacaklar çünkü "israil bizi çagırıyor artık buralar güvenli olmadıgı için " diyor. kendisi yanıbaşımdaki bir ilde büyümüş. aynı kültürle yaşamışız çocuklugumuzu. "kafam karışık, ben nereye aitim" diyor kadın.

siktiniz ülkenin ebesini de tüm sülalesini de. mutsuz, umutsuz, karamsar bir insan oldum sayenizde. milyonlarca insan benimle aynı duyguyu paylaşıyor. ama çözüm bulamıyor kalsa mı kaçsa mı diye. siz de kalkmış olmayan beyninizle, verdigi üç kuruş parasına tapındıgınız siyasal islamcı bile olamayan siyasi görüşünüzle "kaynak götüm ehiehe" mallıgı yapıyorsunuz.

hiçbir şey diyemiyorum size çünkü olan bize oldu, oluyor, olacak. tek istegim cayır cayır gebermeniz.

*bu arada şunu da editleyeyim: türkiye yahudileri de çok masum degil. zamanında hepsine emir geldi paşa paşa tayyöre oy verdiler.
    o yüzden bu gemide sen herkesi düşünürken artık enayi oluyorsun, çünkü kimse kendi gelecegi dışında senin gelecegini düşünmüyor. şimdi yine enayiyim insanı önemsedigim için. yahudiler için de; gitseler de sonuna kadar destekliyorum.
  • çok sevgili hükümetimiz boş durmaz, yerlerine hemen katar'lı müslüman kardeşlerimizi doldurur.
  • ısrail mi cagiriyor bilmiyorum ama boyle bir durumu ben de gozlemliyorum ozellikle son 1 senedir yogun olarak
  • israil kurulduğu günden beri tüm dünya yahudilerini israil'e çağırır. hatta gelenlere teşvik bile verir. bunda şaşırılacak ne var anlamadığım başlık.
  • yeni bir olay değildir, israil tüm dünyadaki yahudileri, hatta bir haham'ın onayıyla etyopya'dakileri bile çağırmaktadır. kaldı ki, tüm dünyadaki yahudiler'i toplasalar bile, şu anki topraklarını bile dolduramazlar.
  • geyik degildir.
    (bkz: aliyah) *
  • türkiye'de ki musevi cemaatinin yüzde 99'u beş yüzyıl önce izmir civarına göç etmiştir ispanya'dan. ayrıca aynı yüzde 99 ibranice bilmemektedir. etrafınız da iki tane taşınma planı içinde olan musevi gördünüz diye hemen herkesi gitmekle itham etmeyin.

edit:imla
  • bize böyle bir bilgi gelmedi.
  • israil'in çağrıda bulunup bulunmadığını bilmemekle birlikte yahudi ailelerin tası tarağı toplayıp türkiyeyi temelli terkettiği açıkça ortadadır.

sebebi güvenlik gerekçesi mi? yoksa hayat standartları yavaş yavaş ortadan kalktığı için midir bilinmez.
hesabın var mı? giriş yap