• ankaraya giderken esenboga ile ugrasmaktansa arabaya atlayip giderdim izmirden.

esenboga nerdeyse trabzonda. ulasim kotu. havaş kullansan dahi aşti gibi sacma sapan bi yerde iniyordun. tek çare uber ya da vipler oluyordu. 2 saat evvelden hazirlan, 1 saat uç, en az 1 saat esenbogadan gel derken minimum 4 saat.

izmirden arabaya atlasam 6 saatte ankarada istedigim yerdeyim ve altimda arabam var.

simdi bu havalimani da boyle oldu.

sabiha gokcen tek care artik. o da yoksa arabayla atla git daha iyi.

istanbulun artik iç hatlarda tek havalimani var benim icin.
  • yurtdışındaki emsalleri gibi hızlı tren hattı ile açılmaması, ilk yıllarında sorun yaşatacak gibi duruyor. bir sürü otobüs yığsalar bile trafik sorunu nedeniyle hiçbir zaman istenen verim alnımayacak. tam operasyona geçildiği vakit neler olacak çok merak ediyorum. planlanan ilk uçuşum eylül ayında, hadi bakalım.

(bkz: #87639136)

bi de şuna cevap vereyim. yazmak ne kadar kolay di mi? 100 kere tuşa basınca, ahl'ye yeni pist, terminal ve çorlu'ya kargo terminali inşa ettiniz, tebrikler. evet, yeni havalimanı uzak, paralar battı, kuşlar kaçırıldı vs ama bunun çözümü bu değil. cidden bu işler bu kadar kolay mı sanıyorsunuz?
  • istanbul - izmir civarı bir yerler seyahatlerimizde uçak mı araba mı ikileminden beni kurtaran hava limanı. cüzi bir taksi parası ile atatürk havalimanına gidebilmeme rağmen zaten önceden gitmeler, sıra beklemeler, izmir hava limanından aktarmalar falanlar filanlar canımı sıkardı, şimdi artık olay daha da iğrençleşti. çoluk çocuk toplu taşıma zaten zor (ki allah bilir ne zaman olacak o da), taksiyle gideyim desen bir-iki bilet parası da ona vereceksin, e sikerim öyle aşkın ızdırabını.
    atlarım arabaya, gittiğim yerde de ulaşım derdi yaşamam.
  • yeni havalimanı...

1. 6 nisan 2019 tarihi saat 14:00'den sonra istanbul atatürk uluslararası havalimanı'ndan yapılan tüm uçuşlar bu havalimanından gerçekleştirilecek.
    2. istanbul atatürk havalimanı'ndaki taşınma işlemleri tamamlanıncaya kadar bu havalimanının iata kodu isl olarak kalmaya devam edecek, taşınmadan sonra da ist olarak değiştirilecek.
    3. bu havalimanına anadolu ve avrupa yakasından otobis severleri yapılacak. taşıma ücretleri, avrupa yakası için 18-21 tl, anadolu yakası için de 25 tl olarak belirlenmiş.
    4. arnavutköy'de yer almaktadır. ikinci köprü'den gidiyorsanız, atatürk havalimanı'na giren aynı ayrımdan giriyorsunuz, ama sol değil sağdaki sapaktan yolu takip ediyorsunuz. ikinci köprü'ye giden yolun anadolu yakası'ndaki kısmında tabelaları var. altenatif olarak şu siteye de bakılabilir: https://www.turkishairlines.com/…-ulasim/index.html
    5. web sitesi: http://www.istanbulhavalimani.com/tr
    6. vip terminali, havalimanının güney doğusunda yer almakta. terminalde 23 bin m2 lounge alanı var. iç ve dış hatlarda vip/cip lounge yer almakta.
    7. iç ve dış hat için iki terminal binası yok. tek çatı altındaki farklı "pier"larda (adalarda) operasyon yürütülecek. bir uçtan diğer uca 2 km'lik bir alan var. bunlar arasındaki ulaşım için ring servisi var mıdır, bilmiyorum.
    8. business/vip için ayrı geçiş alanları ve kontuarlar var/yapılıyor.
    9. kapıda vize uygulaması burada da devam ediyor, ancak, şimdilik e-vize kioskları yok. o yüzden, yolcuların e-vizelerinin bir çıktısını alıp gelmeleri gerekiyor. yabancı yolculara bu konu ne kadar açıklanabiliyor, orada nasıl bir durum olur, kestiremiyorum.
    10. yurt dışı çıkış pulu, giden yolcu katındaki pasaport kontrol bölgesinin yanında.
    11. uluslararası uçuşlar için 3 saat öncesinde havalimanında olmanız tavsiye ediliyor.
    12. havalimanı çevresinde inşaatı tamamlanmış bir otel yok (şimdilik).
    13. metronun 2019'un son çeyreğinde açılması planlanıyor. metro, gayrettepe, kağıthane, kemerburgaz, göktürk ve ihsaniye hattını izleyerek son durağı olan havalimanına ulaşacak. gayrettepe istasyonu, m2 yenikapı-hacıosman metro hattı ve metrobüs işletmesi ile entegre hale getirilecek.
    14. taksi tarifesi: atatürk havalimanı'ndaki tarifeler aynen geçerli olacakmış.
    15. uzaklık: isl-taksim arası 53 km, isl-kadıköy arası 65 km. trafiği hesaba kattığınızda, isl'e ulaşmanız, 2-3 saati alabilir.
    16. giden yolcu katında 32, dış hatlarda ise 9 atm olması planlanıyor.
    17. otopark: 40 bin araçlık ücretli otopark hizmeti verilecek. ücretler hakkında bilgim yok.
  • mobil uygulamalarında bulanan indoor navigasyon uygulaması içeride hayat kurtaracak cinsten.
  • akp mükemmel bir parti.

türkiye'de çok uzun bir süre sonra istanbul-ankara seyahatinde arabayı en avantajlı araç haline getirdiler.

tren: hem yavaş, hem de pendik'te bırakıyor. kaza geçirip ölme ihtimaliniz de var.

otobüs: avrupa yakasından binmek imkansız hale geldi 3. köprü saçmalığı yüzünden. ta ataşehir'e kadar gidip binerseniz 5,5 saatte ankara'ya gidebiliyor.

uçak: yine bütün istanbul'u geçip sabiha'ya kadar gidebilirseniz iyi. yoksa yenisine gitmek 2 saat, indi bindi derken istanbul'daki evinizden çıkıp ankara'daki evinize girmeniz 6-7 saatte çıktı.

geriye kalıyor araba. yıl 2019, ülkenin en büyük şehrinden ülkenin 2. büyük şehri ve başkenti olan şehre gitmenin insanca, medeni, ucuz, güvenilir başka bir şekli yok.

(bkz: yaparsa akp yapar)
  • zincirlikuyudan 1 saat 20 dakika da ulaşabildim
    girişte havalimanı personeli araç parkını yanlış tarif etti ve giriş kapısının etrafında tekrar dönüp gelmek 12dkmı aldı
    ikincisinde de polise sordum kendisinin de bilmediğini anlayınca kumar oynayıp bir yol seçtim ve doğru yol
    bir şekilde kapıya yakın bir yere park edip 3 numaralı dış hatlar kapısına 3dk kadar yürüdüm
    kapının hemen arkasında bizi karşılayan personel check in yapacağım yeri tarif etti 8dk da orası sürdü
    hemen ardından d koridoruna bantsız bir şekilde yürümenin toplam süresi de yaklaşık 25-30dk ve ardından uçağın kalkışa hazır hale gelip pistin başına ulaşması da 25dk sürdü.
    toplamda:
    havalimanına girdikten sonra geçen süre 1 saat 30dk
    1 saat 20 dk da havalimanına yolculuk
    yaklaşık 3 saatte uçuşa hazırsınız.
    bence çokta fazla değil, sabiha gökçen ile arasında uçuşa hazır konuma kadar gelmesinde 35-40dk var
    not: özel araç ile bu süreler sağlandı, tabiki süre belediye otobüslerinde daha da uzayabilir.
  • bir ay önce ( taşınma tarihi belli olmadan) bilet almıştım. 6 nisan’da atatürk’ten new york’a uçacaktım. şimdi uçuşum 7 nisan’a ertelendi, istanbul havalimanından gidiyorum. içimden bir ses çok pis mağdur olacaksın diyor ama haydi hayırlısı. gelişmeleri yazacağım.
  • airport haber isimli internet sitesinde emekli bir pilotun taşınma süreciyle ilgili öngörüleri gerçekten korkutucu.

--- spoiler ---

asrın hatası

ali bey siz güçlü dürüst bir gazetecisiniz ve bende 37 senelik emekli bir kaptan pilotum sıfır hata ile çalışan havacılıkda kervanı yolda düzemezsiniz ve bakın net burada söylüyorum yüzde 1 de yanılmıyorum thy asrın hatasını yapıyor ve inanın bu işin sonu başda ulaşdırma bakanı ve thy yöneticilerinin istifasınla sonuçlanıcak asrın kaosu olucak şartlar müsait değil bu taşınma 29 ekim 2019 dan önce olursa thy 3 ayda iflasa sürüklenir yazık milli havayolumuz 88 yıllık bir havalimanını 1 gecede taşımak imkansız inanın tahmin etdikleri kaosun 100 katı çıkıcak inşaat halindeki bir havalimanı ve 1 numaralı pist de çökme var iga yönetimi gizliyor pistlerin altından su çıkıyor bunlar ölümcül hatalar getirir metrosu yok bakın internetde vatandaş açın ve okuyun 18000 yorum yapılmış vatandaşın tek derdi metro ve gitmicem mümkün olduğunca arabamızla türkiye içinde seyahat ediceğiz diyor ilker aycı bey ve bilal ekşi bey reisi cumhurumuzu ikna edip taşınmayı kademeli zamana yaymazlarsa en geç 29 ekim 2019 da bu mesajımı unutmayın ahl yi açmak zorunda kalıcaklar çünkü hiç bir uçağı havada tutamazsınız yere indirmek zorundasınız istanbul havalimanı bir şantiyedir kışın cat 3 seviyesinde bir havalimanına 500 uçakdan fazla operasyon yapamazsınız 37 sene uçak kullanmış biri olarak söylüyorum bu işin sonu hayır değil freni patlamış kamyon gibi gidiyor thy birileri acil bu yanlışa müdahale etmeli insanların canı söz konusu.
    --- spoiler ---

link
hesabın var mı? giriş yap