şükela:  tümü | bugün soru sor
  • alpler, tüm orta avrupa'yı çevreleyen büyük çoğunluğu isviçre, fransa ve italya'da yer alan 207.000 km2'lik büyük dağ silsilesidir. hatta ülkemizdeki toros dağları alp silsilelerinin son uzantılarındandır. alp vadileri oldukça değişiktir. bazıları sayısız şelalelerin mevcut olduğu nehirleri barındıran dik yamaçlı, bazıları da, ana dağlara paralel uzanan geniş vadiler şeklindedir.

    alp dağları silsilesinin en yüksek noktası italya-fransa ve isviçre sınırlarının tam kesiştiği noktada yer alan mont blanc'tır (4.811 m), ikinci yüksek zirve ise penin alpleri'nde bulunan ve aynı zamanda isviçre'nin de en yüksek dağı olan monte rosa'dır (4.634 m). diğer önemli zirveleri finsteraarhorn (4274 m), aletschhorn (4195 m) ve jungfrau (4.158 m), eiger (3.970 m), matterhorn (4.478 m).

    tüm bu doğal güzellikleri korumayı başaran isviçre halen 8 milyonluk nüfusu ile küçük ama dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. her bir yetişkin için en yüksek malvarlığına (finansal ve finansal olmayan) sahiptir. her sene dünyanın en yaşanılabilir şehirleri listesinin başlarına mutlaka birkaç şehri ile katılır.

    26 farklı kantondan oluşan ülkede kantonların bulunduğu bölgelere göre almanca, fransızca ve italyanca konuşulmaktadır. bu 3 dil de ülkenin resmi dilidir. her yıl birçok ülkeden binlerce turist yürüyüş, bisiklet, kano, kaya tırmanışı, dağ tırmanışları, kampçılık v.b. doğa aktiviteleri için bu ülkeyi ziyaret etmektedir.
  • bir su tosbağam var, hınzır; çin malı yemi beğenmiyor. dedim ki, "sen nere malısın sanki? isviçre alplerinden mi? buzul tosbağası mısın?"