• get out filmi ile birlikte 2017 yılının izlediğim en başarılı psikolojik gerilim filmidir. bazı filmler kategorize edilirken yanlış ifade edilebiliyor. filmin türü imdb ve çeşitli film sitelerinde horror, mystery (korku ve gizem) olarak belirtilmiş. hal böyle olunca korku filmi izlemek isteyen bireyleri tatmin etmiyor. çünkü korkmak isteyen bir izleyiciyi korkutmak gibi bir olayı yok filmin. filmin esas meselesi psikolojik gerilim atmosferinde sağlam bir dram filmi sunmak. ki bunu da gayet iyi bir şekilde kotarıyor. hikaye, kurgu, senaryo, çekimler ve oyunculuklar kesinlikle başarılı. bununla birlikte fazla klişeye düşmeden türün dinamiklerini de ( içinde bulunulan durum, bu durumda verilen tepkiler, durumun oluşturduğu depresif ortam vb.) başarılı bir biçimde kullanıyor. finale kadar sürdürdüğü bıçak sırtı atmosferin dozu, final sekansıyla birlikte kelimenin tam anlamıyla göz dolduruyor*.
  • özellikle köpeğin ormanın derinliklerine doğru tedirgin tedirgin havlaması, geri kalan ekibin "neye havlıyor lan bu" diye mal olması ve devamındaki sahneler ile bilinmeyene duyulan korku kavramı güzel tasvir edilmiş.

oğlanın kabus sahneleri de oldukça başarılıydı. çıkan her 10 filmden 9'u çöp olan korku-gerilim sektörüne yeni bir nefes getirmiş, kendi çapına ve bütçesine göre başarılı bir psikolojik gerilim filmi diyebiliriz.
  • :??
  • karışık eleştiriler alan bu psikolojik dramayı, blog ve youtube da ufaktan bir incelemesini yaptım.

blog incelemesi

youtube incelemesi
  • korku filmi olmasa da düşük bütçeli bir post apokaliptik gerilim filmi. bu türden son yıllarda pek çok film çekildi. kıyamet sonrası sığınakta ya da bir evde yaşamaya çalışan bir ailenin hikayesi. mesela 10 cloverfield lane ya da hidden gibi.

puanım 5/10...bu biraz da fragmana göre beklentimi yüksek tutmamdan kaynaklanıyor.. ben dehşet bir korku filmi beklerken, ağır tempolu bir gerilim/kuşku filmi buldum.

spoiler bile vermeyeceğim. vaktiniz varsa izleyin.
  • hakkında yorum yapmanın bile zaman kaybı olduğu ultra zaman kaybı film.
  • gayet geren film.

yine de buyuk olcude vakit kaybi. wikipedia'daki senaryo ozetini hizlica okuyun ayni tadi alirsiniz.
  • germiyor ve psikolojiyi etkilemiyor. durağan seyrederek seyirciyi almaya çalışan filmleri (eğer başarılıysa) çok severim. son zamanlarda aklıma en iyi gelen örnek the invitation. eğer film sürekli bende bir merak ve gerilim unsuru oluşturuyor ama bunu hemen vermek yerine bilinçli bir şekilde uzatıyorsa bu gayet keyifli bir seyirliğe dönüşebiliyor.

it comes at night filminde bu unsurların hiçbiri geçerli değil. film ana görevi korkutmak ya da sizi germek eylemlerini yapamadığı gibi hiçbir merak duygusu da uyandırmıyor. bir süre sonra sadece ne olacaksa olsun ama yeter ki bitsin diyorsunuz.
    8 eylülde gösterime girecek filmi türün meraklılarına bile önermiyorum. onun yerine gidin sevdiğiniz bir filmin dvdsini alın.
  • ben bu tarz filmleri gece 11'den önce izlemem. eğer film kötü ise ilgimi kaybederim ve saat 12 olmadan uykum gelir uyurum, uyandığımda da film bitmiş olur. bu filmi uyumadan ilgim kaybolmadan üstelik beğenerek izledim. ha illa birileri birilerini mikecek, kesip doğrayacak diyorsanız, gidin i spit on your grave falan izleyin. notum: 7/10
  • bir kıyamet sonrası * senaryosuyla daha karşı karşıyayız efendim. her ne olduysa bir hastalık tehlikesi baş göstermiş. paul, eşi sarah ve oğlu travis tesis ettikleri düzende, kendi güven adalarında yaşamaktadırlar.

bir yabancının gelmesiyle işler değişir.

--- spoiler ---

paranoyanın ve korkunun esir aldığı insanların en güçlü güdüsü olan yaşamak için neler yapabileceğini bir kez daha görüyoruz.

kaynakların tükenmesi, salgın hastalık ya da savaş vesilesiyle göçmen akını halihazırda yaşadığımız muhtemelen ahir ömrümüzün kalanında da acı sonuçlarına muhattap olacağımız mefhumlar. hayali bir umacıdan korkmak bir yana asıl tüyleri diken diken eden geçek bildiğimiz düzenin onulmayacak şekilde bozulabilecek olması.

filme dönersek senaryo çok süprizli sayılmaz. gerilim öğesi travis karakterinin rüyaları ve oluşturduğu beklentiyle götürülüyor daha çok. sinematografi güzel, tekinsiz atmosfer başarılya yansıtılmış.

--- spoiler ---

www.imdb.com/title/tt4695012/

bunu beğenen buna da sever the survivalist (2015)
hesabın var mı? giriş yap