• (bkz: #46847528) bu entry yarım kalmış bir entry olup bu başlıkta itachi üzerinden gideceğim konsept ile bir bütün olmasını planlamaktayım. ve naruto serisinin en ilgi çekici karakterini çeşitli yönlerden ele almaya çalışacağım.

--- spoiler ---

(bkz: of ulan of.)

kendisi hakkında nicedir uzunca bir entry döşeme planım vardı. ancak seri üzerinde etkisi nedeniyle serinin sona ermesini bekledim. halbuki gerek yokmuş. kendisi ve seri hakkında ete kemiğe bürünmüş düşüncelerimi açıklamadan önce bu mükemmel kurgu karakter için saygı duruşunda bulunalım. ağlamıyorum gözüme toz kaçtı

- shinobi dünyası: uchiha itachi'nin hikayesi serideki bir çok shinobi ile paralel bir uyum içindedir aslında. bunun nedeni ninja dünyasının katı kuralları ve savaşla gelişen nesillere ekilen nefret tohumlarıdır. nitekim yahiko - nagato ve konan'da bunun izleri görülür. akatsuki'de ömrü kısa olan sasori'de shinobi yasalarının sonucunda kendini duygularından arındırıp mekanik bir hale getirmiştir. makineleşme duygulardan arınmanın sembolü olabilir. nitekim akatsuki'deki çoğu ninja makineleşmiştir bedenleriyle. çoğu fiziksel olarak çeşitli değişimler geçirmiştir. ancak bir kısmının geçmişte neler yaşadığı hiç bir zaman öğrenemeyeceğiz artık. nagato kendi fiziksel bedenini geri plana atıp en yakın arkadaşının ölü bedenini kullanarak diğerleriyle iletişime geçmektedir. ancak kendisinin fiziksel bedeni de deforme olmuş bir haldedir. kisame mutant gibi bir haldeyken zombi biraderleri unutmamak gerekir. diğer taraftan orochimaru tüm motivasyonunu deneylerine adayıp o da büyük bir değişim geçirmiştir. eh akatsuki örgütünde bir kaç kişi kaldı fiziksel anlamda bir değişim içermeyen. konan idealist değildir o kadar, onun idealleri can dostlarının ideallerinde vücut bulmaktadır. obito başka bir el tarafından yönlendirilmekteyken zetsu insan bile değildir. deidara'yı bilen biliyor zaten. kaldı elimizde uchiha itachi. işte akatsukinin diğer üyelerinden temel olarak ayrışan üye ta kendisi olmuştur. fiziksel olarak bir çürüme içermese de uchiha ıtachi ortaya çıktığı ilk andan itibaren taşıdığı onca acının altında ruhen ezilmektedir. kishimoto tüm hassas çizimleriyle bunu naruto severlere inşa eder. itachi gülmez, itachi sakin, kontrol sahibi ve her şeyi başarıyla kafasında tasarlayan bir shinobi olarak örgütün ve serideki diğer pek çok shinobinin önündedir.

kisame'nin intihar ettiği bölümde verilen flashback onun ne yoğun bir acıyla mücadele ettiğini gösterir. kisame'nin söylediği sözleri ona yedirerek -zira herkes tarafından itachi bir psikopat olarak tanımlanmaktadır zira nedensizce ailesini öldürmüştür- kendisini kimseyle karşılaştırmaması ikazında bulunur. zira bu yalnız shinobi kendi kişiliğine tamamen zıt kişiliklerle donatılmış örgütten tiksinmektedir.

shinobi dünyasının yasaları gereği yine de itachi örgütü içerden denetlemektedir. halbuki kisame haklıdır, çünkü itachi'nin yaptıkları kendi yaptıklarından farklı değildir. yakınlarını, anne babasını ve sevgilisini dahi öldürmüştür bu adam. yaşadığı dünyanın katı kurallarını kabullenmiş ve bu şekilde her zaman kendisini bir görev adamı görmüştür. ancak yine shinobi dünyasının nefret tohumlarını sadece o, kendisine yöneltmiştir. ne madara-nagato-obito'nun kurduğu ütopya hayalleri kurmuştur ne de naruto gibi yeni bir düzen kurmaya çalışmıştır. uchiha ıtachi shinobi dünyasını kendisiyle yargılamıştır. suçlu da odur yargılayan da odur. pişmanlık veba gibi onun gözlerinde dolaşmaktadır.

güç; sadece bu seriye özgü değil kimin güçlü olup olmadığı. hemen hemen her meselede bir güç tartışması içine gireriz. kategorilere ayırmak en bilinçsiz fantezimiz olup rutin bir hal almıştır. seri takipçilerinin 'naruto döv şunu, hashirama madarayı şöyle iki ayırır, kakashi zekasıyla döver filan. akıp geçti forumlarda da sözlükte de. güce tapınılmasına gerek olmadığını düşündüğüm bir seri naruto. zira herkesin jutsular vasıtasıyla kurduğu hakimiyet ciddi boyutlara varmaktaydı. bakmayın siz, o bu; şunu bunu dövüyor ama mangaka istediği zaman dövdürüp istediği zaman yenilgiye uğratıyor sudan ucuz bahanelerle. ancak şunu kesinlikle iddia edebilirim, kishimoto'nun yenilgiye uğratmak istemediği ender karakterlerden biriydi itachi. izanami konusunu herkesin düşünmesini salık veririm. kişinin takıntısına yönelik uygulanan bu jutsu sasuke tarafından naruto'ya yapılabilir miydi, emin değilim hatta net bilgisi olanlarda yeşillendirebilirler.

konoha siyaseti;
    güç konusuna ek olarak sunuyorum burayı.
    konoha'da kage olanlara baktığımızda şöyle bişi görürüz;
    1- hashirama (güçlü olan, sistemi kuran)
    2- senju tobirama (kardeşi)
    3- sarutabi (1. ve ikincinin öğrencisi)
    4- namikaze minato (sarutabi'nin öğrecisi jiraiya'nın öğrencisi -ki jiraiya'nın kageliği reddettiği biliniyor)
    5- tsunade (hashirama'nın torunu, jiraiya reddediyor teklifi, tsunade? hö;!)
    6- hatake kakashi (4.nün öğrencisi, hö!)
    7- naruto (4.nün evladı, sistemi tekrar oturtan kişi, güçlü)

yani malumunuz aile bağları mühim. dışa savrulan bir uchiha klanı var. onlardan da hegomoniye uygun biçimde davranmalarını beklemek adaletsizlik olur. uchihaların'da refleksleri olduğunu varsaymamız gerekir. geleneklere karşı başka gelenekler. naruto ve sasuke dışında hiç bir nesilden de kimse ninja sistemine ses çıkartmaz. uchiha itachi'de bu ninja sisteminin kurbanlarından olur ve kurban olmayı kendisi onaylar. (evet, sasuke dedim. inanın bana bu seride sistemi kökten değiştirmeyi hedefleyen tek kişi o oldu) naruto sistemi ne şekilde düzeltebilir, shinobi sistemi ne biçim düzenlenebilirdi orası belirsiz kaldı serinin ardından.

uchiha itachi ise bu siyasetin neresindeydi? daha çocukken, klan ve köy arasında bir tercih hakkı sunulduğunda o tercihini köyden yana kullanıyordu. zira klan zırıl zırıl kaynıyor ve başlatacakları isyanı olumsuz olarak değerlendiriyordu genç itachi. ancak itachi'nin, kishimoto dokunuşuyla 'danzo ve konoha başı bozuklarını' değerlendiremeyişi bir tür eksi olarak yazılıyor hanesine.

yine bu ninjalık sisteminin üreticileri (ah ah kültür endüstrisine girmekten korkar oldum) büyük bir alçaklıkla, baş edemedikleri uchiha klanını durdurmak adına iki onurlu uchiha'yı devreye sokarlar.. itachi ve uchiha shisui 'den bahsediyorum tabi. shisui'nin şerefsizce katli sonrasında tek kalıyor itachi (evet katlidir).
    neticede itachi, tobi'den de destek alarak klanı katledip, sürülüyor. bir sürgün hayatı, sevdiklerinin kanıyla, onların anılarıyla geçecek olan bir süreçten bahsediyoruz burada. en azından biricik kardeşini korurken ondan bile uzak kalmanın derin sorumluluğuyla yaşamını sürdürüyor. suçluların kendisini suçlu kıldığı bir shinobi sisteminde uchiha itachi de kendini suçluyor.

şerefsizsiniz olm şerefsiz! danzo şerefsizsin. 3. hokage karaktersizsin. alçak herifler. şu fıstık gibi iki geleceği mahvettiniz.

neyse sakinim.

-son söz; serinin 90. bölümlerine doğru konoha'ya soluk mavi ten rengine sahip biriyle bakıyordu biri. o zaman manga da güncel de değildik. chunin savaşları bitmişti. ahanda o an neler olacak diye bekleşirken arz-ı endam etti sahneye.

olaylar oldu gelişti derken kendisi hakkındaki tüm gerçekleri öğrendik. sonra edo tensei jutsusu yapınca kabuto, gözlerim onu aradı. tabi geldi. kimsenin yapamadığını yapıp jutsuyu da üzerinden silkeledi üstelik (shisui'nin göz naklini göz ardı etmemek lazım).

anime izlemeye başladığım günlerden bu yana iki karakterin kıldan ince köprüde tereddütsüz adımladığını gördüm. birisi basilisk'deki pirimiz gennosuke bir diğeri de itachi oluyordu. ikisinin göz güçlerinin olması tesadüf mü bilemiyoruz. spoiler ibaresi öncesinde verdiğim linkte itachi meselesinde bahsettiğim gibi, ıtachi gerçekliği olmayan bir karakter. naruto, jiraiya, madara, sasuke ve diğerleri bir gerçeklik duvarı tarafından çevrili; insani tarafları bolca var hepsinin. itachi'ye baktığımız da gerçekliği tamamen örtüyor. bunun en temel nedeni çizer kishimoto doğal olarak. kendisinin toz konduramadığı tek karakterin itachi olduğunu düşünüyorum. süzgeçten geçirilen meselelerin hepsinde itachi'ye atıfta bulunuyordu ve başkaları tarafından itinayla övülüyordu. 3. hokage, madara, hashirama ve daha bir çok efsane shinobi bazen bilerek bazen bilmeden kendisine övgüler diziyordu. zaafsız ve olaylarda tamamen kontrol sahibi bir karakterdi itachi. sarutabi'nin edo olarak geldiğinde bahsettiği gibi, yedi yaşındayken onda bir hokage'nin îdrak etme yetisi vardı'. evet itachi edo olarak geldiğinde bile ilk iş olarak bu jutsuyu durdurmaya gitmişti.

nitekim naruto ile olan konuşmalarında itachi'nin 'her şeyi bir başıma yapabileceğimi düşünüyordum' demesi bile sadece o anın vaziyetine yönelik bir makyajdı.

uchiha ve konoha amblemini bir arada taşıyıp onurlu duran shinobilerdir itachi ve shisui. bağrıma ateş düşürmüşlerdir. bu iki genç, iki yaşıt, aynı dönemin acılarını taşıyan karakterli iki shinobidir. öyle yaz gelmiş havalar sıcakmış diyerekten de dışarı çıkmamışlardır.

egemen güçlerin çekim havasına kapılmadan yargılayın şu uchiha klanını. bu klan olmasa sharingan ne bilecek miydiniz, amaterasu, susannoo da cabası -hıh!

ulan böyle bi entry de girdim ya kurgusal bir karakter için; ölsem de gam yemem.
    gerisini 'yeni konoha' düzenini sevenler düşünsün! (^^)

sonuç olarak;

`sen kalbimizde değilsin, kalbimiz sende kaldı be itachi`

(bkz: çok sevdik be reyis)

ulu önderin dövüş tekniğine göz atmayanı keserler
    --- spoiler ---
  • artık gerçek yüzünü rahatlıkla gösteriyor, ne eğlenceli adammışsın be itachi. akatsuki'deyken yaptığın soğuk adam rolleriyle iyi yemişsin bizleri.
  • --- spoiler ---

chapter 400' de anlatıldığına göre konoha'dan ayrılırken danzou pezosuna "kardeşime hareket yapma, hareketin alasını görürsün" demiş. içimin yağları eridi şerefsizim.

--- spoiler ---
  • efsaneler efsanesi dizi karakteri. bu adamın köyü için yaptığı fedakarlığı ne bir baba oğluna yapar ne bir asker ülkesine. taşakları yaklaşık 38 kilodur. üşüyoruz itachi reyiz.
  • (spoiler emareleri içermektedir)

uchiha itachi -sadece naruto'nun değil- gelmiş geçmiş tüm animelerin en karizmatik karakterlerinden biridir. kişisel motivasyonları ve ne düşündüğü hakkında şu ana kadar bir şey bilmiyoruz. uchiha klanını ergenlik bunalımları yüzünden katletmediği, arkasında özel bir nedenin yattığı genel kanı olmakla beraber altından çıkacak şeyin ne olduğunu gerçekten tahmin edemiyorum.
    itachi'nin karizmasına geri dönersek... itachi korkunç gücü, s rank bir suçlu artı akatsuki elemanı oluşu, uchiha klanını yok etmesi dışında nedenlerle de karizmatik ve çekicidir. (çekiciyi eklemişim birden?) kibarlığı ve sakinliği itachi'yi korkunç yapar. orochimaru'nun bile kendisinden korkması gibi ekstraların etkisi de tartışılamaz. itachi'nin gaara'nın başlardaki hali gibi sırf zevk için öldürme isteği yoktur. (uchiha klanı'nı öldürmesinin altında özel bir nedenin yattığının düşünülmesi bundan kaynaklanıyor, naruto için konoha'ya geldiğinde deli gibi oraya buraya saldırmaması ve kakashi'yi öldürmekten özel olarak kaçınması sapık bir öldürme zevki olmadığının göstergesi.) ama yeri geldiğinde en feci işkenceleri yapan da itachi'dir. özellikle uchiha sasuke'yi manyak yapma konusunda çok başarılı olmuştur.
    naruto severler tarafından en çok sevilen kötü (?) naruto karakteri olduğunu söyleyebiliriz. kişisel dileğim uchiha kardeşlerin canlı ve mutlu olarak seriyi bitirmeleri olsa da bu olasılık düşük korkarım ki...
    itachi'nin çekiciliğine geri dönersek ise... yok efendim, tehlikeli, yakışıklı, kibar ve zarif bir herifin çekiciliğini mi anlatayım burda?
  • naruto adlı manga iyi giyimli kibar şeytanını, tanrı statüsüne taşıdı.ama tanrının giderken yaptığı tek birşeyi beğenmedim. zaten emo olan kardeşini daha önce kimsenin görmediği emo'luk seviyesine çıkardı. sasuke, sevmiyorum lan seni...
  • onca yaptığı şeyden sonra kimseye yaranamamış ubermensch shinobi. asla unutulmayacak olan. tebessümüne ölünesi..

ayrıca abi kardeş ilişkilierinde abi tarafını

"i exist as the ultimate obstacle that you must strive to overcome. even if you come to hate me because of it... that what being the older brother is about."

diyerek anlatmış; kendi hayatınıda şu üç cümlede özetlemiştir.

(bkz: su an agliyorum ve entry giriyorum biliyor musun)
  • bu entry, naruto manganın 393 üncü bölümü okunduktan sonra yazıldığı için bundan sonraki satırlar elimde olmayan sebeplerden dolayı spoiler içerebilir, içerecektir de.

akatsuki elemanı olan uchiha itachi, kanımca naruto aleminin en güçlüsü(her ne kadar sonradan uchiha madara çıksa da benim için hala öyle bu durum) ve en karizmatik karakteridir. aynı zamanda da uchiha sasuke nin bir zamanlar çok sevdiği ağabeyidir. gerekmedikçe konuşmaz,amacı bir an önce rakibini alt edip gitmektir. bu davranışlar karizmasina karizma katar gözümde. rakibini başka bir boyuta transfer edip, psikolojisini çökertmesi yahut genjutsu yapması için maviyle mor arası tonda oje sürdüğü parmaklarından birini hareket ettirmesi yeterlidir(kakashi bile tsunade nin yardımı olmadan atlatamamıştır saldırının etkilerini).onu böyle güçlü yapan mangekyou sharingan denen, uchiha klanından sayılı kişinin sahip olduğu gözlerdir. bu gözlere ilk baktığı zaman bir köşesine yerleşmiş olan çelik parıltısı donukluğundaki keder ve hüznü farketmeden duramıyor insan. çok büyük derdi var bu insan evladının düşüncesi geçiyor aklınızdan. hareketlerinde diğer kişilere karşı her zaman kendini belli eden bir umursamazlık vardır. gerekmedikçe kimseyle de savaşmaz(nitekim daha sonra manganın 390 küsuruncu bölümlerinden birinde, öğrendiğimize göre mangekyou sharingan ı her kullandığında gözlerinin görme yetisini biraz daha yitiriyormuş yavrucuğum. muhtelemen böyle davranmasının sebebi bu). geçmişine göz atacak olursak önceleri yine fazla konuşmayan, laftan çok harekete geçmeye önem veren, on yaşında anbu ya girmeye hak kazanan, katon no jutsu olayını aşmış, babasının ve klanının göz bebeği, kendisinden büyük şeyler beklenen, görünürde kardeşiyle çok iyi ilişkisi olan bir çocuk. ta ki mangekyou sharingan ı elde etmek için en yakın arkadaşını ve akabinde bilinmeyen bir sebepten dolayı(yıllar sonra uchiha madara nın da kendisine yardım ettiğini söylemiş, fakat yanılmıyorsam sebebini belirtmemiştir. yine o gizemli ve esrarengiz havasını korumuştur)ailesini ve tüm klanı katledene kadar. o gece sasuke nin içine nefret tohumlarını ekerek ortadan kaybolmuş, yılardır sasuke tarafından aranan itachi, nihayet sasuke nin karşısına çıkmış ve beklenen savaş başlamıştır(açıkcası benim gerçekleşmesini istemediğim bir olaydı. çünkü sasuke nin kishimoto nun favori karakteri olduğunu düşünürsek,itachi nin öleceği bariz belliydi).savaş boyunca itachi hakkında yeni bilgiler edindik bu zamana kadar çok iyi sakladığı güç delisi olma özelliğini, psikopatça bir gülüş eşliğinde gördük(ilk defa itachinin otuz iki dişini o zaman gördüm, adamın dişleri varmış yahu gibi, salakça bir tepki bile verdim). sasuke nin güçlendiğinde onu bulup savaşmak istemesine, eternal mangekyou sharingan ı elde etmek için sasuke nin gözlerine ihtiyacı olması gibi saçmasapan bir neden uydurmuş kishimoto. ama bu zamana kadar çizip, bana sevdirdiği itachi profiline uymuyor. açıkcası bu neden çok basit kalıyor. ben yine itachi nin aslında hep sasuke nin iyiliği için çalıştığına ve onu gerçekten sevdiğine inanacağım galiba. savaş sonunda maalesef olmasını istemediğim şey oldu ve mangekyou sharingan ın üç tekniğini yapabilen itachi, bu gözlere bile sahip olmayan kardeşi tarafından öldürüldü.(yine burada zetsu devreye girip itachi nin savaş başlarken zaten iyi olmadığını, boyuna kan kusmasının da bunu gösterdiğini dolayısıyla bu sonucun şaşırtıcı olmadığını söylüyor). çok bekledim bunun da bir genjutsu olmasını. fakat artık zetsu da teyit etti öldüğünü. tek tesellim kendisine yaraşır bir biçimde, sakladığı sırlarla birlikte, belki de söylemek istediklerini söyleyemeden, eski mutlu günlerine atıfta bulunarak ve duygusal bir şekilde ölmesidir. en azından kishimoto bunu kendisine çok görmemiş. önceden de dediğim gibi dünkü veletlerin ne kadar güçlendiğini göstermek adına, bana hakkında bu kadar uzun bir entry yazdıracak kadar muhteşem bir karakter harcanmıştır ve bendeki naruto yu takip etme isteğini sürdürecek karakter kalmamıştır nazarımda.

edit:mangayı takip edesim kalmadı demişim itachi ölünce.doğru demişim. arada bir bakar olmuşum okuyunca farkettim.ah itachi ah nelere kadirsin.insandaki naruto aşkını bile öldürüyorsun yahu.
  • uchiha sasuke'nin abisi. naruto serisindeki herkes gibi bu abimiz de oldukça karizmatiktir (aynı eric cantona gibi kalkık yakalarıyla 10 david beckham karizmasındadır.).

favori ve karizmatik repliği de kardeşini yendiğinde söylediği "omae wa yowai. naze yowai ka? tarinai kara da, nikushimi ga."dır (zayıfsın. neden zayıfsın? çünkü nefretin eksik.)

--- spoiler ---
    bir gün bağlı bulunduğu uchiha klanını temizleyip (tabii klasik bir şekilde arkasında klanın öcünü almak için kendisini arayacak bir kardeş bırakarak) köyü terkeder. daha sonra gizli akatsuki adlı suç organizasyonuna katılır. serinin mutlak güce en yakın karakteri orochimaru'nun "itachi benden daha güçlü" demesi, şu ana kadar seride pek aktif rol oynamamış olmasına rağmen itachi'yi serideki en ilginç karakterlerden birisi yapmaktadır.
    --- spoiler ---
  • serideki her karaktere bir şekilde faydası dokunmuş insandır. hatta, en fazla faydasının dokunduğu insan bunu en fazla anlayamayan insandır.* naruto evreninde tanrının tecessüm edip yeryüzüne inebilecek hâlidir. ileri görüşlülüğün naruto evrenindeki sözlük karşılığıdır. gücüne ve zekâsına göre mütevazılığın üst seviyesindedir. kisame gibi en iyi ihtimalle ruhsuz olarak tanımlanabilecek bir karakterin son saniyelerinde dahi itachi'nin cümleleri vardır. iyi-kötü ikiliğinin ötesinde, üstündedir. gelmiş geçmiş en içi dolu, en ete kemiğe bürünmüş, en fazla empati yapabildiğiniz, zihninin odalarının dolu olduğunu en fazla hissedebildiğiniz karakterlerdendir, deme gereği duymuyorum. naruto bittikten sonra sadece kendisi üzerine bir seri görmeye kimsenin hayır diyeceğini sanmıyorum.
hesabın var mı? giriş yap