• internet sitelerinde gördüğünüz indirimlerin gözünü boyamasına izin vermemeniz, online olarak alışveriş yapmamanız gereken bir firma.

ups gibi rezalet bir kargo şirketi ile çalışıyolar ve ürününüzün kargoda kayıp olması, teslim edilememesi gibi durumlarda; itopya'yı aramak gibi bir gaflete, hataya düşerseniz; müşteri hizmetlerinden "ups bize bağlı bir firma değil, ups ile görüşün" gibi bir tam ortadoğu zihniyetinde cevap ile karşılacaksınız.

istanbul'daki bir kargonun yine istanbul'daki bir adrese 14 gün kargoyu teslim edilememesi durumunda, "siparişi iptal etmek istiyorum" dediğinizde ise; yine ukala ve düşünme beceresi gelişmemiş sahip müşteri hizmetleri temsilcisinin kaybolmuş kargo için "iptal edebilmeniz için önce ürünü teslim almanız gerekli" cevabını alacaksınız.

itopya'nın müşteriye verdiği değer ve hizmet, kredi kartı bilgilerinizi girip ödemeyi tamamla butonuna bastığınız anda sona eriyor, bunu unutmayın. eğer zamanınız bolsa; cimer, thh, müşteri hizmetleri, destek kayıtlarıyla uğraşırım sonuna kadar diyorsanız; paramla rezil olmak benim hobim, boş zamanlarımı bu şekilde değerlendiriyorum diyorsanız, itopyadan alışveriş yapmaya devam edebilirsiniz.

edit: itopya müşteri ilişkilerinde çalışan merve hanım'a teşekkür ediyorum. şikayetlerimden sonra kendisi durumun takipçisi oldu ve gelmeyen kargoyu beklemek yerine, sıfırdan aynı ürünleri istediğim farklı bi adrese tekrar gönderim sağladı. ertesi gün ürünler elime ulaştı. (yine ups) bakırköy bölgesinde ups kargonun sorunlu olduğunu ve bu nedenle bu gecikmenin yaşandığını belirtti.

bölgesel olarak sorun yaşadıkları kargo şirketlerini değerlendirip, farklı kargo şirketleriyle çalışsalar; müşteri hizmetlerindeki çalışanlarına da müşterilere karşı belirli bir disiplin sağlasalar hiçbir sorunları kalmayacak.
  • kargosu geciken arkadaşların isyanlarıyla doldu başlık. ancak kötü bir haberim var, gelen ürün arızalıysa (ki itopya'da bu çok yaygın, bu başlığın çeyreğini okusanız anlarsınız bunu) asıl o zaman mağduriyeti yaşayacaksınız. kendimden biliyorum. 3 ay oldu neredeyse ve daha aldığım bilgisayarı, arızalardan dolayı, düzgünce kullanmak nasip olmadı. evde yatıyor öylece.

attığınız mailleri umursamıyorlar.
    teknik servise gönderdiğim cihazın durumu için mail atıyorum, mail attıktan yarım saat sonra evdekiler arıyor, 'bilgisayarın geri geldi' diye haber veriyorlar. bu haberi aldıktan yarım saat sonra da itopya mail atıyor; 'gelişme olursa biz size haber veririz' diye. yani ilgili kişi on saniyesini ayırıp bakmamış bile cihaz durumuna, baksa görecek zaten bilgisayarın teslim edildiğini. bunu yoğunlukla vs anlatamazsınız.

yolladığınız ürünle ilgilenmiyorlar.
    içine arıza notu yazıyorum bir sayfa, bakmamışlar bile. aramadılar da zaten cihaz oradayken. bilgisayar geri geliyor, adamlarla görüşüyorum, hatanın devam ettiğini belirtiyorum, 'biz test ettik' diyorlar. 'şunu, şunu, şunu yaptınız mı, asıl onları yapmanız lazımdı. not olarak yazdım hepsini, tam bir sayfa.' diyorum, bakmadıklarını öğreniyorum yazdıklarıma. baksalar zaten arızanın geçmediğini anlayacaklar. notta rica ettiğim hiçbir şeyi de yapmadan göndermişler zaten! bunu da yoğunlukla falan anlatamazsınız. yoğunsanız ve bu yoğunluk sürekliyse yeni personel alırsınız; bir avuç insanla iş yapmaya devam etmezsiniz, müşterilerinizi ve çalışanınızı mağdur etmezsiniz.

teknik desteği yok desek yeridir. umurlarında değilsiniz. hepsinin kanıtı var, çok yakında uzun uzun yazacağım; hem burada hem diğer birçok mecrada (linkedin, forum siteleri, youtube vs dahil. genel müdürlerini, kategori müdürlerini, mağaza müdürlerini vs buldum linkedin üzerinden, onları da etiketleyerek yazacağım, onlar düşünsün gerisini. "yeni mağaza açtık!" başlıklı gönderilerinin altını da dolduracağım yazılarla, insanlar görsünler olanları).

tavsiyem; kapısından bile geçmeyin, yolunuzu değiştirin. burada, itopya deneyimimi yazdıktan sonra birçok arkadaş, 'ne oldu, sorun nedir tam olarak, ben de sipariş vermiştim, ne yapmalıyım' gibi birçok mesaj attı. hepsine de aynı şeyleri tavsiye ettim; kapılarından bile geçmeyin!

yıllardır her şeyi internetten alırım, ilk kez böyle bir mağduriyet yaşıyorum. hatta hayatımda ilk kez bu kadar rezalet bir firma ile karşılaşıyorum arkadaşlar. yani bakın, "bir hataları vardı ve kızdım!" demiyorum. resmen hatalar, rezaletler silsilesi yaşanıldı. nereden tutsanız elinizde kalıyor. aman diyeyim... benim gibi bir adamı sinirlendiren, stres küpü yapan firma sizi komaya sokar.

bakın, yıllardır bir şeyler alırım; mal ya da hizmet olarak, internetten veya mağazadan. lüks sayılacak bir mekanda yemeğimden böcek de çıktı, parasını verdiğim hizmeti haftalarca kullanmadığım da oldu. aylarca kargo da bekledim, bozuk ürün de kakaladılar zamanında. mağduriyetlerim oldu; üzüldüğüm, sinirlendiğim oldu. tüm mağduriyetleri toplayın, itopya'nın yaptıklarının çeyreği bile etmez. bunu bilin, buna göre siparişinizi verin işte.

edit: itopya yazınca, google sıralamasında, sonuçlardan ikinci sıra ekşi'ye ait. bu entry, ekşi ahalisi sağolsun, şükela modunda ilk sayfada çıkıyor. umarım başka insanların bu rezaletlerini yaşamasına engel olur bu entry. son olarak kimsenin hakkını yemek istemem. buradan bana ulaşan arkadaş, gerçekten yardımcı olmak için çok emek verdi, desteğini esirgemedi.

edit 2: uzun çabalar sonucu, anakartın arızalı olduğunu çözdüm gibi. birçok yerden uzaktan destek aldım, bir teknik servisin görmesi gerekiyor elbette ama bilgisayarın anakartı arızalı şu an büyük ihtimalle.

edit 3: info@itopya.com adresine mail attım. 5 dakika içerisinde aradılar. özür dilediler. içine not yazıp gönderin diye tembihlediler. ben de olanı söyledim, yine de yazın dediler. bakalım bu sefer ne olacak. ama iade alamayacaklarını öğrendim. sistem montajlı olduğu için iade alamıyorlarmış... arıza çözülmeden bilgisayar geri gelecek yine diye düşünüyorum. tekrar geldiğinde arıza çözülmemiş olursa gör sen rezaleti.

edit 4: kasayı tekrar koliledim. yaklaşık 10 dakika video çektim güvenemediğim için. her geldiğinde de video eşliğinde açıyorum kasayı. bıktım kasanın kolileme ve koli açma videosunu çekmekten. artık kartonlar haşat oldu. o kadar kargo işlemine, taşımaya küçük devreler vs nasıl dayanıyor bilmiyorum artık... bu, benim değil, itopya'nın ayıbı.

edit 5: 18.12.2020 tarihinde bilgisayarın durumunu öğrenmek için kendilerine mail attım; hazır şablon mail ile dönüş yaptılar. ben de bilgi istediğimi belirttiğim bir mail daha attım; cevap yok. işlerim sebebiyle saatler geçti ve baktım dönmüyorlar, bir tane daha mail attım ve hatta whatsapp hattından da yazdım. dönüş yok... neredeyse 4 ay olmuş, ben bilgisayarımı kullanamamışım, cihazı yollamışım ve yapamadıkları için tekrar yollamışım. ben, malım hakkında bilgi istiyorum arkadaşım; yaz bana ne sorunu varsa, bileyim. ama yok, adamların umurunda değilsiniz. ben de inat yaptım ve aradım; 37 dakika boyu çağrı merkezini bekledim. tam birisine bağlandım, durumumu anlattım ve hattan düştüm. bunu da bilinçli yapıyorlar, emin olun. şikayetlere bakarsanız göreceksiniz; millet saatlerce hatta bekliyor ve tam bağlanıp derdini anlatırken hattan düşüyor. çok ilginç! bana yaşattığınız mağduriyetler sizden çıkmayacak mı itopya? allah ıslah etsin ne diyeyim artık! ayıptır bu!

edit 6: 21.12.2020 tarihinde tekrar mail attım, dönüş yok. aradım, 32 dakika sonra bağlandım, teknik birime aktarılırken yine hattan düştüm. başka bir numaraları var, aradım, açmadılar. sonra başka numaradan aradım, açtılar ve hooop yüzüme kapattılar. bakın arkadaşlar, yayıncılara güvenip bunlara para kaptırmayın, yayıncılar para kazanıyor bunlardan. benim çıkarım yok. kaç aydır yaşadığım strese, ayırdığım vakte yazık. görün düştüğüm hali. bu artık bambaşka bir rezalet, bambaşka bir ayıp.

edit 7: 21.12.2020 tarihinde, müdürlerine yazdım linkedın üzerinden. normalde yapmam ama mecbur kaldım. akşama doğru attığım mailler ya da belki whatsapp mesajları kaynaklı bir arkadaş maille dönüş yaptı. tüm parçalar incelemeye gönderilmiş. geçen seferde yine aynı kişi yardımcı olmuştu. bekleyeceğiz bakalım.

edit 8: başka bir çalışandan, başka bir mail geldi. bu arkadaşımız da, parçaların itopya tarafından henüz incelendiğini belirtmiş. edit 7'de belirttiğim arkadaş parçalar gönderildi diyor, bu arkadaş ise itopya'da henüz inceliyoruz diyor. allah'ım sabır...

edit 9: 05.01.2021 tarihinde korktuğum başıma geldi. rezalet devam ediyor. şimdi görüştüm kendileri ile; işlemci, ram, ssd arızalıymış (teknik servise ilk gönderdiğimde görmemişler nedense bunu!). ssd ve ram değişmiş ama işlemci iade edilecekmiş, stokları olmadığı için. 600-700 tl zararım var işlemciden kaynaklı sadece, kullanamadığım aylar cabası.
    işte olduğum için uğraşamıyorum ama akşam rezalet başlığı açacağım. ben zarar ettiğim kadar ettim zaten, daha da edeceğim. amacım şu; başka insanlar zarar etmesin.

bundan böyle, itopya ile ilgili her yere yazacağım. sırf bunun için üyelik alıp yazacağım forumlara vs. youtube, linkedin... bir kısmını yazmıştım zaten, devam edeceğim. hafta sonu izinlerimi bu firmanın rezaletlerini anlatmak için harcamazsam ne olayım!

edit 10: 05.01.2020; itopya'dan aradılar. galiba bir çözüm yolu buldular. netleşinceye kadar bekleyeceğim. işlemler tamamlandığında elbette edit girerim buraya. inşallah bu sefer sorun çözülür ve artık ben de, itopya'da uğraşmaz bir bilgisayar için. tüm bu yaşadığım stres dolu süreci unutturacaklarına dair söz aldım, bekliyorum son defa.

edit 11: 07.01.2021; allah sizi bildiği gibi yapsın. bilgisayar geldi ama kasası felaket yamulmuş, kapağı oturmuyor bile. böyle bir rezalet olmaz ya, gerçekten... daha çalıştıramadım, sinirden elim ayağım titriyor. kargo kutusunda bir sorun yok ama. nasıl olduysa artık...

edit 12: 13.02.2021; kasa, galiba pazartesi ya da salı gibi geldi. değişim yapılmış, sıfır kasaya parçalar monte edilip yollamış, ücret alınmadı. daha bugün açıp baktım yüzüne (ilk geldiğinde sadece açıp çalışıyor mu diye bakıp kapatmıştım). şimdilik sorun gözükmüyor ama sürekli panik halindeyim hata verecek diye. yıllarca bekledim ben bu bilgisayar için, hayal kurdum... hevesim öyle bir kursağımda kaldı ki artık açmak istemiyorum. ek olarak artık ön tarafta bulunan usb 3.0 girişi çalışmıyor misal, onu fark ettim bugün. eskiden çalışıyordu. ama uğraşmayacağım, bıktım artık. kullanmak bile istemiyorum. umarım edit yapmak zorunda kalmam, arıza çıkartmaz. ancak şunu söylemeliyim; buradan bilgisayar veya bilgisayar bileşeni almayın. 5 aydır uğraştıklarımın özetini yazdım buraya sadece. bu kadar strese değmez dostlar.
  • solda görünce geçen sene yaptıkları kolpalığı hatırlattı. geçen sene kasım ayında kardeşime bir sistem toplamıştım, mağaza kalabalık olduğu için karışıklık olmasın diye parçaları teslim alalım müsait bir günde mağazada kurulum olur mu diye sorduk, tabi bu kolpacılar satışı yapmak için tabi olur, olmaz mı istediğiniz zaman cart curt diye sıktılar. ertesi gün faturayla ve parçalarla mağazaya gittik orada çalıştırdıkları lavuk demez mi ''ben nereden bilecem sizin bozuk parça getirmediğinizi'' falan diye ayak yapmaya başladı.

neyse faturaları kontrol ettirdim, bana önceki gün palavradan atıp tutan lavuğu da çağırttırdık, kavga dövüş sistemi kurdu 1.50 lik teknosa top sakallı lavuk.

çocuğun şansına bu kolpacılardan aldığımız monitörde de ölü piksel çıkmıştı gittik bir de onu değiştirdik, orada da ellerinden gelen tüm itlikleri sergilediler. kısacası ziksen bir daha önünden geçmem, arkadaşlarıma da burdan çöp aldırtmam.
  • almayın aldırtmayın , müşteri hizmetler mail herşey yalan ! dönüş yok ilgi yok iş ahlakı sıfır. ucuz diye size satılan cihazlar teşir ürünleri cok sorun cıkıyor , twitch yayıncılarına bedava ürünler vererek reklam yapıyorlar yaptıkları sistemler 5 para etmez, paranıza yazık etmeyin
  • 1-) twitch ve youtube' culara reklam verip para yedireceğinize bankalarla anlaşın da taksitli alışverişe fark almayın. yıl olmuş 2019, kartla sigara almak istediğim mahalle bakkalının "50 kuruş fark alırım" demesinden bir farkı yok bu hareketin.

2-)yine twitch ve youtube' culara reklam verip para yedireceğinize 1, 2 kargo firmasıyla anlaşın da ücretsiz kargoya geçin. 500 liralık kulaklık alıyoruz. tek kargo seçeneği ups ve 10 lira ücreti var. n11' deki bir satıcıdan aldığım 15 liralık telefon kılıfı bile kargo bedava geldi, siz ne biçim kurumsalsınız?
  • yeni istanbulbilisim olduklarini dusunmeye basladim. musteri hizmetlerinde onumde 83 kisiyle bekliyoruz, 83 nedir lan?
  • mağazalarında bilgisayar bakmaya gittiğimde yan mağazadan gelen bir adamın içeri girip "bir çocuk telefonda hüngür hüngür ağlıyor, telefonunu açmıyormuşsunuz. lütfen konuşur musunuz" dediği işletme. öyle bir müşteri yönetimi. yorum sizlerin.
  • maalesef türkiye'de tüketiciye yönelik yapılan zulmün bir adresi olarak görüyoruz. imaj itibar yönetimi adına sadece ınfluencer marketing üzerinden dönebileceğini zanneden bir ticari yapı kurulmuş. çoğunluğu mağdur olan grubunda ebeveyn kredi kartıyla alışveriş gerçekleştirmiş reşit olmayan bir kesim olduğunu görüyor ve çok üzülüyorum.

fakat kendilerini suçlamayacağım. sözde influencer olan arkadaşlara da bu ikazı muhakkak ki gören arkadaşlar iletsin. aynı zayıflama çayı diye reklamlarda ürün öven, ticari faaliyete destek veren ünlülerin düştüğü duruma 1-2 seneye bu influencer arkadaşlar da %100 düşecekler.

ticaret bakanlığı tarafından açılmış davalarda tüketiciye yanıltmaya yönelik reklam faaliyetleri sebebiyle, gerçek son kullanıcının mağdur edilmesine suç iştiraki suçlamaları yöneltilecektir. maalesef yayın yaptığınız ortamlar sanal, sizler yasalara tabiisiniz. tavsiyem odur ki; ilgili markanın şikayet geçmişini araştırıp, mevcut koşulların gerçek dışı iyi gösterilmesine yardımcı olurken 2 kere düşünün. vergi mükellefi olmadığını zanneden, yaptığı reklam karşılığı ürün/para alan ve bunları yayınladıkları mecrada sponsorlu içerik olarak göstermeyip vergiden kaçan arkadaşlar çok zeki değiller.

ınfluencer / firma sahibi ilişkiyi bir kenara bırakıp bazı hukuksal tavsiyeler vermek isterim. cevap alamıyoruz , yüzüme telefon kapatıyorlar vb. bir şey yapamıyorum demek çok büyük bir hata. her şeyden önce kanun önünde birer tüketicisiniz ve mağdur ediliyorsanız harikulade haklarınız mevcut.

- "btk'nın çağrı merkezlerinin hizmet kalitesiyle ilgili yayımladığı uygulama tebliğine göre" yine btk üzerinden şikayet talebi oluşturulup, ilgili firmanın temsilcisine 1 dakika 15 saniye içerisinde ulaşamadığınız bilgisini iletip, gerekli idari para cezasının en üst sınırdan kendilerine tebliğ edilmesini isteyebilirsiniz. bu yetmedi, ticaret bakanlığına " telefonu açıyoruz sorunumuz dinlenmeden, hakarete maruz kalıp telefonu yüzümüze kapatılıyor" 'u uygun bir dille iletirseniz ve sizin gibi sorun yaşayan 2-3 arkadaşınızla birlikte bu şikayetleri oluşturursanız. belki yakışıklı bir ticaret bakanlığı müfettişi firmaya sürpriz bir çay ziyareti gerçekleştirir.

- bir diğer sorun olan ürün iade / değişim sorunsalı. burada tüketiciye düşen tek görev " alıcının ürünü kontrol etme yükümlülüğü " yani kargo geldi. kargocuyu bekletin lütfen. ürününüzü açın, görsel bir hasar olup olmadığını kontrol ediniz. diyorsanız ki zaman büyük sıkıntı. küçük bir tavsiye, malın tesliminden itibaren kesintisiz kamera ile video çekimi. yani kargoyu dağıtan arkadaş kapınıza geldi, ürün kucağında hemen video kaydına başlayıp " mevcut yasal haklarım sebebiyle teslim sonrası mağdur edilmemek ve sizleri bekletmemek adına kayıt alıyorum " diyip ilgili kayda başlayabilirsiniz. fakat unutmayın sadece ticari kaygınız için bu kaydı yapıyorsunuz , farklı bir kullanım canınızı yakar.

- bunun dışında ilk 14 gün içerisinde sorgusuz sualsiz (eğer donanıma örn;yumruk atıp zarar vermediğinizi biliyorsanız ) iade edin. msy 9. madde " tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir." eğer satıcı hasarlı diyorsa, ispatıyla yükümlüdür. yok illede sizden kaynaklandı diye tutturan bir teknik servis var ise, kendi teknik servisinin verdiği raporun taraflı olduğuna inanıyorsanız. bilirkişi için mahkemeye/hakem heyetine müracaat edeceğinizi iletin. yazdığınız şikayet içerisinde talep kısmında lütfen şunu yazın " en yüksek ticari avans faizi ile iade " neden ? doğru söylediğinizi halde size yalancı demeye kalktılar bir cezası olmalı. tabi devamında tarafınızdan manevi tazmin davası da açılabilir. tüm giderler kanunen onlar tarafından karşılanacağı için, eğer haklıysanız hızlıca bu yanlıştan geri döneceklerdir.

can alıcı kısım 6502 tkhk seçimlik hakları ve bazı örnekler

a) satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
    b) satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
    c) aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
    ç) imkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
    seçimlik haklarından birini kullanabilir. satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

- ürünü aldınız 6 ay içinde bir sıkıntı(arıza vb.) yaşadınız. yine donanıma yumruk-tekme atmadığınızı varsayıyorum. istisnasız ve satıcıya kalmaksızın tüketici seçimlik haklarına otomatik sahip oluyorsunuz. yani, satıcı tarafından dur ben bir teknik servise göndereyim vb. yok. burada ispat yine satıcıya ait. ben demiyorum 6502 tkhk. madde 10 diyor. eğer yine yukarıdaki gibi inatlaşma var ise aynı aşamaları uygulayabiliriz.

- şimdi biraz daha uzun bir yola girdik 6 ay sonrası ürününüz arızalandı. bu sefer seçimlik haklarınızdan garanti süresi boyunca ücretsiz onarım hakkınız var. tamam dediniz ve gönderdiniz. ürünü teslim aldınız ve kısa bir süre sonra aynı sıkıntılar,arızalar baş gösterdi. tekrar yetkili servise gittiniz, şimdi ürünü aldığınız yere mail/ihbarname/iadeli taahhütlü posta atma zamanı. neden ? çünkü yine seçimlik haklarınıza kavuştunuz. eğer bir ürün garanti süreci boyunca 2 defa aynı arızayı içeren bir sorun ile karşılaşıyorsa. ilk 6 ay içerisindeki seçimlik haklarınızı kullanabilirsiniz.

- geldik en can alıcı noktaya 10,389 tl'ye kadar olan dertlerimizi hakem heyetleri bakıyor. yani e-devlet üzerinden girip, yukarıdaki sorunlarınıza istinaden bilgi,belge (özellikle servis teslim fişleri kesinlikle atmayın, sorunlarınızı detaylı yazdığınızdan emin olun) fatura vs. tarayıp gönderiyorsunuz. sihri izlemeye başlayın.

- sıkıntılı kısım ama sonucu da buna değen yer ise yukarıdaki 10.389 tl ve yukarısı kısmı. burasıyla varsa tüketici mahkemeleri yoksa asliye mahkemeleri ilgileniyor. ama korkmayın yine kesin haklı olduğunuzu biliyorsanız en yüksek kalemli avukata gidiyorsunuz ve davanıza belki ücretsiz bakıyor. neden ? çünkü haklısınız ve avukatlık masrafları, dava için harcanacak diğer masraflar dahil satıcıdan alınacak. devlete ceza ödeyecek size de ürününüzü teslim edecek ya da rayici bedeli cebinize koyacak. mutlu son.

- son olarak ürünü aldım dolar 5 liraydı, şimdi ürünün aynısı piyasada var 7 lira ama firma bana 5 lira iade yapıyor. burada tüketici hakem heyetlerine ve mahkemeye verilen dilekçelerde piyasada yer alan rayici fiyatları araştırıp tebliğ ediyorsunuz. makul olan karar veriliyor. önek vermek gerekirse;misal itopya size diyor ki; bu malı 2020'de 3 liraya aldın, 2021 iade kararı çıktı. ürün hala üretilmekte ama, fiyatı 6 lira olmuş ben sana 3 lira vereceğim.. hayır efendim :) ürün ayıplı ve iade kararı alınmış, ben tüketici olarak beni 2. kez mağdur duruma sokmana izin vermiyorum. rayici (güncel ortalama tutar) bedel ne ise bunu isterim. vermiyorsa, aynı hukuk kanalları yine açık.

tüketici olarak fazla fazla hakkınız mevcut. ben demiyorum ki art niyetli olarak tüm satıcılara bu şekilde gidin. doğru olduğunuz davada haklı olan sizlersiniz. hem satıcıyı hem kendinizi korumak öncelikle insani vazifeniz... ama sakın hakkınızı yedirmeyin, bir insan olarak en büyük vazifeniz budur diye düşünüyorum.
  • itopya gibi kalitesiz bir firmaya eskaza bulaşıp, bulaştığına pişman olan binlerce insan için güzel bir haber:

itopya'nın idari para cezası ve reklam durdurma kararı

edit: bir siparişiniz stokta yok diye iptal edilip kısa süre sonra daha yüksek fiyattan satışa konuluyorsa gideceğiniz yer belli arkadaşlar: https://www.turkiye.gov.tr/…icari-uygulama-sikayeti

100 lira için siparişinizi iptal eden bir firmanın ödeyeceği ceza 110 bin küsur tl. hadi rastgele.
  • reklamı seven firma.

baktılar ekşi sözlükte kötüleniyorlar, birkaç yazara sıkıştıralım bi şeyler de olumlu yorumlar yazsınlar dediklerini düşünüyorum.
hesabın var mı? giriş yap