• hayyvan gibi makinalar, ve hatta bu makinalardan -simdiye kadar gördügüm- 8 tane var bu sistemin sirf kayit islerine ayrilmis bölümünde. ve fakat bi tanesi bile çalismiyor. simdi iki farkli durum karsilastiralim:

8 serverlik itü kayit sistemi. toplam kullanici sayisi: kiçini yirtsan 30.000, veritabanindaki dersler/kayitlar ile ilgili record sayisi: tas çatlasin 10.000

p4 ht 2.4ghz 1gb ram'lik kenny(ek$i sozluk sunucusu): toplam kullanici sayisi: 5000 yazar ve onyüzbinmilyon okur. veritabanindaki entryler vs ile ilgili record sayisi: 3.500.000 entry, 400.000 ba$lik.

8 serverlik itü kayit sistemi: anladigim kadariyla concurrent olarak tas çatlasin 1000 kisi filan aliyordur, zira itü ögrencilerinden benim tanidigim kimsenin kayit yapamiyor olmasi, kalan kimsenin kayit yapamıyor olduğunun göstergesi gibi görünebilir bi projeksiyon gibi düşünürsek, ama düşünmeyelim öyle çok geniş çevre sahibi bi insan değilim itü genelinde, dolayısıyla geri kalan bi %10 olduğunu farz edelim, bu işi başarabilen. pekala bu kadar request geliyor bu makina dağılıyor.

sayın sözlük sunucumuz ne alemde? yetkili ağız ssg beyden alınan veri şöyle: "$u anda 1300 session var saniyede ortalama 20 request yapiliyor, bu rahat 5000 session'a ve saniyede 100 request'e cikar" yani ne diyor? aynı anda bağlı 1300 kullanıcı var, rahat rahat 5000 e çıkar. bu 1300 kullanıcı her saniye 20 linke basıyor, biz de bunları yolluyoruz. sözlük sunucusu bir tane. 8 tane olsa ne olacak? evet.

demek ki sorun nedir? kötü programcılık, optimizasyon adına son 3 senede yalnızca sis ana sayfasındaki resimlerin kaldırılmasının yeteceğini düşünmek, bilinçsiz tüketici, küresel ısınma vs.
  • bir ucundan ogrenci giren, diger ucundan sosis cikan seri uretim mekanizmasi..
  • eskiden 6 saatlik uğraşının sonunda "ulan bir tane bile istediğim hocayı alamadım" derdim,
    şimdi yeni geliştirilmiş 5.4 sürümü ile aynı cümleyi sarfetmek için yarım saat yeterli oluyor, sağolsunlar...
  • is bilmez rektorun kim bilir kimlere ozenip de ogrencisinin basına musallat ettigi,usenip de gidemesiner diye merkezini tum fakultelerden uzak bi yere kurdugu,onlar olmasa bu okul batarmıs havasında kadın memurelerin calıstıgı(!) sanki isimiz hallolmasın diye kurulmus yeryuzundeki en basarısız otomasyon sistemi
  • ogrenci belgesinde tum notlariniz tam oldugu hâlde 'eksik ders' nedeniyle 2049 yilina kadar kayit yapamazsiniz diyen -bu nedenle sizi yazokuluna kayit etmeyen, mezuniyet durumunda iseniz de etmeyen-, bunu derken de turkilizce (yuzde otuz ingilizce) konusan sistem.

(bkz: itu atilim projesi)
    (bkz: transkript)
    (bkz: yabanci dille egitim)
    (bkz: www sis itu edu tr)
  • almak istediğiniz dersi hoca ayrımı yapmaksızın tüm kontenjanları dolduğu için alamamanızı sağlayan sistem. yahu ingilizce gibi bir dersi tüm okul almak zorunda zaten biraz daha kontenjan versen de yavrucaklar açıkta kalmasa ya...

bir de tevfik açıktepenin tanımıyla "öğrenci otomasyonu siz öğrencilere sorun çıkarmak ve biz öğretim üyelerini bunları çözmeye mecbur bırakmakla yükümlü bir itü işkencesidir. otomasyona karşı her hangi bir eyleminizde bana haber vermezseniz hakkımı helal etmem." demiştir.
  • itü otomasyon sistemi'nin sadece netscape kabul etmesi sebebiyle ilerde, belki yarın, belki yarından da yakın bir zamanda arabaya veren kızlardan sonra, netskeype veren itülü kızlar diye bir model türeyebilir. bu olay, abazan olup aynı zamanda netskeyp sahibi olan delikanlılarımızın, itü'nün kayıt günü lise çıkışları yerine itü'yü tercih etme sebebi olabilir. otomasyon sisteminden çektiği çileden ne yapacağını şaşıran bedbaht ve çaresiz itülü kızlarımız, "aman vereyim de kurtulayım bitsin bu çile" diyebilirler. olay da şu boyutta olabilir.

- selam, ben handegül, itü'lüyüm.
    - handegül, netskeypim var*. gidelim.

gün olur da böyle bir şey olursa, çılgın sedat'ın delikanlı gibi adlı şarkısında kimi söz değişikliklerine gideceği gün gibi açıktır.

bir bölümünden birazcık alıntı yapalım.

sen beni atakoyde bir kata
    tarabyada bir yata
    bir de be$ para etmez bir netskeyp communicator'a ulan..
  • itu otomasyon sistemi itu orencilerinin webden kolay kayit olmasi icin kurulmus bir sistem deildir, netekim bu sisteme sahip olan bogazici, sabanci univ, vs gibi okullarda tikir tikir islemektedir, bu sistemin kurulusunun temeli itu orencileri icin , "kardesim biz orencileri hep ezecegiz bu okuldan hamur gibi cikacaklar,muendis adam ezik olmalidir, ve bu psikolojik savas mekanizmasinin bir yan urunu olarakta orencileri itu otomasyon sistemiyle yola getirecegiz, sene basinda hepsine ayarimizi verecegiz hey hey" seklinde gizli senato toplantilarinda gulsun saglamerin sarfettigi sozlere dayanmaktadir, koskoca okul 5 tane serveri adam edemismis felan bunlar hikayedir, itu orencisi kayit olur, okula baslar , yemek yemeye gider elektronik kart ziki problemiyle karsilasir, felan filan bunlarin hepsi itu gizli servisinin yuruttugu psikolojik savasin urunudur, yoksa kayit mayit hikayedir.
  • itü öğrencilerinin olgunlaşmasını sağlamak için hazırlanmış her itülünün çekmesi şart olan çile. kafası kırılması gereken bir kısım hocalar(bkz: sema oktuğ) sayesinde iyice boktanlaşmıştır. söz konusu hocalar, sisteme notları girmeleri gereken zaman diliminde notları girmeyerek, sizin derslerinden f almış* gibi görünmenizi sağlarlar. pek sevgili otomasyon sistemimiz de* sizi güzelce gözetim listesine sokar. ***
  • 30.01.2002 tarihinde sabah 9:00dan 17:00a kadar başında oturmaktan sırtım,belim,basım,kıcım,boynumun agrıdıgı,butun derslerı almıs olmama ramen tek dersi vermemekte ısrar eden,kimin hangi akla hizmet kurduguna akıl sır erdiremedigim sistemin en illet uzantısı.bi de ituye geldigim gune lanetler yagdırma nedenlerimden biridir -ki yalnız deildir
hesabın var mı? giriş yap