şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 31.07.1931 tarihinde doğmuş 4 1/2 oktav ses sahibi rus müzisyen. hamburg şehri fullbright müzik akademisinden mezundur. 1958 yılıda alman müzik akademileri arasında yapılan yarışmada 1. olmuştur. karadeniz ve ural dağları kazak korosu solistidir. 1968 yılıda paris'te théâtre marigny' de damdaki kemancı müzikalinde tevye rolunu oynamıştır ve uluslar arası kariyeri bu rol ile başlamıştır (1476 gösteri) değişik film ve gösterilerde roller üstlenmiştir:
  gioacchino rossini 'nin "the barber of seville"
  modest mussorgsky'nin "boris godunov"
  johann strauß 'un "the gypsies' baron" ve "blood of vienna"
  richard strauß 'un "the rose cavalier"
  karl millöcker 'in "der bettelstudent" eserlerinde rol almıştır.

  pek çok radyo ve tv şov programına katılmış ve kendi radyo ve tv şovunun da yapımcılığını ve sunuculuğunu yapmıştır.

  1985 yılında alman hükümeti doğu ile batı'nın birbirini anlamasını sağladığı ve adeta arada bir köprü kurduğu gerekçesi ile kendisini ödüllendirmiştir.

  49 altın lp sahibidir.

  yılda yaklaşık 200 konser vermektedir.

  eserleri arasında: classical gems, his greatest opera successes, come with me to hellas, glasnost perestroika, my russian homeland, magic of a great voice, i pray to the power of love, ave maria sayılabilir.

  bu kitabi bilgilerden sonra derim ki: kesinlikle bir pikap ve ivan rebroff plakları alınmalı ve bu müthiş ses'ten rus halk şarkıları dinlenmelidir. bu lezzeti tatmadan kesinlikle bu dünyadan göçüp gitmemek gerekir...
 • beyaz rus göçmen bir aileye mensup almanya doğumlu opera sanatçısı. bu sebepten kimi kaynaklarda rus kimilerinde alman diye geçer. sesi gibi dünyaya geliş öyküsü de mucizevidir. berlin'de bir tren garında iki ay prematüre doğmuştur. topol gibi onu da dünya çapında meşhur eden damdaki kemancı müzikalinde canlandırdığı reb tevye* karakteri olsa da kanımca gönüllerdeki yerini trademark çember sakalı ve kürk kalpağıyla seslendirdiği rus folk şarkılarıyla edinmiştir. belleklerde iri yarı, içkici, tavernacı, gök gürültüsü sesli beyaz rus stereotipi oluşturmuştur.

  (bkz: kalinka)
  (bkz: volga boat song)
  http://www.ivan-rebroff.de/
 • 2007 aralık ayında son konserini verip sağlık sorunları nedeni ile emekliye ayrılıp, 27 şubat 2008 günü 76 yaşında aramızdan ayrılmıştır...

  rus bir ailenin çocuğu olarak berlin almanya'da hans-rolf rippert adı ile dünyaya gelen sanatçı 4 buçuk oktavlık sesi ve ailesinin rus köklerini sembolize eden folklorik kostümleri ile müzik dünyasında eşi benzeri olmayan bir yer edinmişti..
 • zevkle bir katyusha söyleyişi vardır ki sanki küçük katherina yı almış karşısına ona birşeyler anlatıyor keyifle
 • kazakların vokal tekniğinden ustaca yararlanan rusya-almanya köprüsü.
  frankfurt'ta ölmüştür. efsane işlerinden biri için : http://www.youtube.com/…ep3h-2r_q98&feature=related
 • tonton amca. konser videolarını izleyerek aslen ne kadar şirin, ne kadar lak luk lak luk, ne kadar ton ton bir amca olduğunu görebiliyorsunuz.
 • şimdiye kadar duymuş olduğum en iyi bas ses. fiziksel görüntüsüne yakışır sesi var. ivan rebroff berlin'de doğmuş ve ününü rus şarkıları söyleyerek elde etmiş, ancak diğer ülkelerden de pek çok halk şarkısı ve opera da seslendirmiş. fiddler on the roof(damda ki kemancı) yani bizde bilinen haliyle elveda rumeli dizisinin uyarlandığı efsane müzikal filmin de müziklerini seslendiren kişidir. 6000'in üzerinde konser vermiş.
  ıvan rebroff kendisini uluslararası, "doğu ve batı arasındaki bağlantı" olarak nitelendiriyormuş. daha sonra yunanistan vatandaşı olmuş ve sporades skopelos yunan adasında yaşamış. hangi hastalık olduğunu bilmediğim bir hastalık sebebiyle de frankurt'ta hayatını kaybetmiş. ancak arkasında tüm sevenlerine mükemmel sesiyle seslendirdiği parçalarını miras olarak bırakmış büyük bir sanatçıdır.
 • https://www.youtube.com/watch?v=ep3h-2r_q98
  dinlediğim en iyi polyushka polye yorumlarından birini icra etmiş ulu bilge güzel insan.
 • polyushka polye'yi solo performanslar göz önüne alınırsa en iyi söyleyen adamdır tahminimce. ayrıca ikinci dünya savaşının en civcivli zamanlarında almanya'da rus kökenli birisi olarak yaşamasını ve sonrasında da rus halk ezgileri söylemesini ironik bulduğum kendi alanındaki en önemli insanlardan birisi.

  ses kabiliyetinin dışında aynı zamanda tam bir sahne insanıdır da. konserlerinde şarkının en kazık yerlerinde bile sık sık tebessüm eder, eğlenceli mimikler yapar, bir şekilde seyirciyi kendine yaklaştırmayı başarır. hatta arada ince şakalar da yapar.