şükela:  tümü | bugün soru sor
 • izmir gibi bu ülkenin genelinden daha medeni, daha kültürlü, daha modern bir şehrin bağımsız bir bölge olarak yönetilmesi gerekliliğinin tartışıldığı başlık. izmir şu anki haliyle avrupa birliğine bile girebilecekken türkiye denen ortadoğu bataklığının bir parçası olduğundan onunla eş görülüyor ve haliyle diğer ülkeler tarafından aynı kefeye konuluyor. bir diktatörlük olduğu düşünülüyor. bu yüzden bağımsızlığını ilan etmesi elzem. böylece buradaki halka da ab pasaportu verilir ve diğer ab ülkelerine rahatça seyahat edebiliriz. seçimlerden sonra ince ya da meral mommy şuna da bir el atsa ne iyi olur.

  ek: belki bildiğiniz gibi kaliforniya eyaleti de abd'den bağımsız olmayı teklif etti yani olmayacak şey değil. şu an izmirin de durumu aynı. demokratik bir şekilde bu olayı çözüp bize yük olan yobaz ortadoğudan kurtulmalıyız.
 • izmir'in sanıldığı kadar modern olmadığı gerçeği...

  insanların hoşgörülü ve yardımsever olması kimseye karışmaması modernlik değil olması gereken bi şeydir. bu konuda izmir modern değil türkiye'nin diğer illeri geri kalmış durumdadır. bunun sebebi de bana göre siyasi ve ekonomiktir.
 • klasik üstnot: van'da yaşayan, istanbul doğumlu arnavutum.

  .

  "van, türkiye'den bağımsız olmalı", dersek bölücüyüz, teröristiz, ama "izmir, türkiye'den bağımsız olmalı" dersek modern ve ilericiyiz.

  öyle mi?

  öyle değil işte arkadaşım... ülkenin birlik ve bütünlüğünü her ne şekilde bozarsan boz, bölücüsün. ilerici değil.

  .
 • hayır neye dayanarak bu sonuca ulaştın acaba ? çiğdem çitleyerek mi ? bu nasıl sikimsonik bi önermedir.
 • kuşadası da dahil de lan.