• tamam da onları bu hale getiren sizlersiniz
  • en son birinin çıkıp söylediği gerçek.

şunu herkes kabullenmeli ki, herkes eşit derecede ülke üzerinde hak ve söz sahibidir. kimse kimseden az ya da fazla değil. edirne-muğla hattının ülkedeki diğer kesimleri küçük gördüğü ve bunu sadece bugün değil uzun yıllardır yaptığı bal gibi de gerçektir. coğrafi konumları ve cumhuriyetin ilk ekonomik gelişmelerinin etkisini kendilerinin diğerlerinden üstün olmasına bağlıyor olmalılar. zaten bu üstünlüğü kabul etmeyene de kızıyorlar.

bir dönem hiç kimsenin kaynaklara erişemediği dönemlerde eriştikleri kaynaklarla öne geçip, sonradan gelen diğer kesimlerin buna erişmesinden inanılmaz bir rahatsızlık vardır. çevremdeki farklı eğitim seviyelerine sahip sayısız insanla doğruladığım bir tespittir bu. açık tenli diye kendini ari ırkından, yunanistan'ın filanca köyünden gelmiş diye kendisini avruparnın düklerinden lordlarından falan sanıyor adam. aksanı resmi türkçe'ye daha yakın diye kendini daha türk sanıyor.

asıl sıkıntı da şu: akp kitlesiyle aralarında bir fark olmadığını bilmiyorlar. pardon düzeltiyorum, aralarında kılık kıyafet dışında bir fark olmadığını bilmiyorlar. halbuki, orta anadolulu/karadenizli/doğulu/güneydoğulu/akdenizlinin çoğunluğu gibi sen de eğitilmesi zor, ön yargılarının esiri ve nepotizm bataklığında debelenen bir kişisin. ve tıpkı onlar gibi sen de farkında değilsin. fazladan bir de konformistsin.

ek: konuyla alakalı başka bir entrymden (#85383254) şu paragrafı da eklemek istiyorum;

--- spoiler ---
    bugün bir savaş çıksa, x bir dusman ülkeyi istilaya kalkışsa ülkeyi ilk terk edecek olan da batı anadolu (edirne mugla hattı) ve benim de dahil olduğum büyük şehirlerdeki eğitimli, beyaz yaka ve orta sınıflar olacaktır*. hergün çomar diyip küfür ettiğiniz orta anadolulular, karadenizliler, aleviler ve tabiki hobi olsun diye savaşan kürtler kalıp savaşanlar olacaktır. atatürk başkenti orta anadolu’ya kurarken bir bildiği vardı elbetteki.
    --- spoiler ---
  • türkiye cumhuriyeti anayasasına göre, türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan herkes bu ülkenin sahibidir. vatandaşlık bilincine sahip olan izmirliler de, kendilerini ülkenin "sahibi sanmak" bir yana, "sahibi olduklarını" bilmektedirler.

mesele, izmir dışındaki vatandaşların, kendilerini bu ülkenin sahibi olarak görmeyip, gelebildikleri maksimum paydaşlık seviyesinin "hemşehrilik", "dindaşlık", "partizanlık" olmasıdır.
  • sorun izmirlilerin kendilerini ülkenin sahibi sanması değil, geri kalan bir çok ilin ülkeyi sahiplenememesi, araplaşmayı vatanseverlik sanmasıdır.

not : ankaralıyım
  • ülkenin sahibi bizler olsaydık sizler bugün bu hallerde olmazdınız aslan.
  • herkes bu ülkenin sahibidir. yanlış olan düşünce ise, ülkenin halka sahip olduğu algısıdır. sen de sahibi san kendini. ovalarına, ırmaklarına, ormanlarına, haklarına sahip çık
  • gerçek izmir bu değil
  • izmirliler kendilerini ülkenin sahibi sanmayacak kadar ülke gerçeklerinin farkında ve artık ayrı, bağımsız bir cumhuriyet olmak istiyorlar desem. bunu söylemek beni üzse de ülkenin gidişatına katlanamıyor ve elimden bir şey gelmediği için kahroluyorum. artık kuratarabildiğimizi kurtaralım ve öncelikle bağımsız izmir cumhuriyeti ile başlayalım. bakarsınız yavaş yavaş artan manisa, aydın, denizli, muğla gibi yeni katılımlarla ege bölgesi cumhuriyeti daha sonra batı anadolu cumhuriyeti gibi isimler alarak sınırlar batıdan doğuya daha da genişler.
  • nedir bu izmir kompleksi'niz anlamak mümkün değil. izmir'e sataşmayı görev edinmişsiniz. sürekli izmir'e dair herşeye sallıyorsunuz. her yerel seçim öncesi yapıldığı gibi. emir yine alınmış.

izmirli vatanını ve atatürk'ü sever. onu sevmeyeni de evet sevmez. izmirli ülkesi konusunda evet hassastır, zira bu şehir işgal görmüştür. atatürk sayesinde de kurtarılmıştır. bu yüzden kurtarıcısını unutmaz. bu da sandığın gibi kötü birşey hiç değildir.
  • esasen izmir hakkında bu kadar başlık açılması, izmirin ne kadar kıskanıldığının açık bir göstergesidir. ben şahsen işim gereği birçok ilde bulundum çekimler yaptım ve şunu söyleyebilirim ki izmir başlı başına yaşanılası bir şehirdir.

izmirlilerin kendilerini ülkenin sahibi sanmaları düşünceside tamamen başlığı açan arkadaşın hayal ürünüdür. onlar için tek gerçek vardır oda eğitim eğitim eğitim...
hesabın var mı? giriş yap