• şimdi şöyle, içinizden bi söyleyin..izzet altınmeşe'nin tipini gözünüzün önüne getirerek:

***vur davulcu vur davula gümgüm gümlesin dıley***

hah, burdaki "dıley" de oluyo tam bu (tanım: dıley'de olan tını)

kurban edilecekken can havliyle kaçan bi koyunun şişmiş dalağının atışları gibi...

o koyun gibi...
    kum gibi...
    dağlar gibi!behey behey!
    dağlardaki bahar gibi gülüm!
    namluların arasında seken ceylan
    ve toprak olacağım örneğin
    o zaman beni burada arama anne! sorma sorma adımı kapıda behey!
    dıley!
    dıleyyy!
    mitralyöz!
    bi de keleş!
    bi de dağlarda bahar!

evet bi sonraki uktemde ahmet kaya tarzını işlicez..

(kendi uktemdi bu, ani bi kararla entry oldu)
  • gözüme bir an için "izzet altınmeşe tarzı koyun dalağı çağrışımlı ses" gibi abuk görünen bir cümledir ve "dalak çağrışımı" mı diye düşününce, ağzımdaki çayı meslekdaşımın suratına püskürtmeme neden olmuştur.

çünkü "dalak" deyince, hakikaten birşeyler çağrıştırdı ama koyun'u görünce işin rengi değişti (yüzüme baka baka karardı), izzet altinmese'yi bunun neresine koyacagim lan! diye düşünmemle birlikte, iyice batırdım.

şimdi, koyun, dalak ve bilumum çağırışımları bir kenara bırakıp, izzet altinmese'ye parmak basalım (tövbe yarabbi, bu dil beni öldürecek, sinirimden gülüyorum, özür dilerim yaa!)

ehm, yani demek istiyorum ki, buradaki titreşime, cher'in do you believe in love adlı şarkısında elde edilen elektronik "pitch bend" güzel bir örnektir. fakat sözkonusu şarkıdaki ses kayması synthesizer ile elde edilmiştir, sn. altinmese bunu doğal yollardan yapar. bir örneği de, "yörelerimiz türkülerimiz" ya da benzer bir programın jeneriğinde geçer. burada, türkü söyleyen bir kadın, sözkonusu titreşimi, eli ile gırtlağını oynatmak suretiyle elde eder. amacım bu örnekleri vermek idi ama piç ettim.

o diil de, demek bunun adı "koyun dalağı titreşimli ses" imiş ha? vay be! cher'in bundan haberi var mı acaba?
  • yıldız tilbe de aynı biçimde gorulen tınıdır. koyun dalagı,cigeri her türlü sakatatını temsil eder. cabuk olalım askım adlı müthiş parcanın olalım kısmında kendini desifre eder.
  • (bkz: vibrato)
  • kimisi bu etkiyi mikrofon sallama tribiyle yakalamaya calisir. olmaz; ayni etkiyi yaratmaz.
  • bir benzeri de fatih ürek'te bulunan sestir.
    "elalem ne derse desin hadi hadi hadi hadi be-e-aaaaa" diye devam edecek gibi sanıyor insan.
    zaten o görkemli gıdısında bir adet koyun dalagı barındırdığından şüpheleniyorum.
  • kıraçta vardır bu ses. meleye meleye şarkı söyler.
  • bu türden titreşimli ses çok vardır lakin onların hepsi bizler için izzet altınmeşe tarzı titreşimli sesdir. aha bi tane de burda:

`anadolunun kayıp şarkıları`'ndan
  • acaip yodelcı olabilecek sestir. yodeller mi deseydim acep .. neyse iste ..
hesabın var mı? giriş yap