justus jonas

  • şamda kayısı (706)
  • 766
  • 1
  • 1
  • 0
  • 6 gün önce

24 mart 2015 germanwings uçak kazası

kısa sürede bulunan "kara kutu" ses kayıtları, yardımcı pilotun (bkz: andreas lubitz) uçağı henüz bilinmeyen saiklerle kasıtlı olarak düşürdüğüne işaret etmektedir. öte yandan, 11 eylül olayından sonra güvenlik amacıyla alınan bir tedbirin (pilot kabininin içeriden kilitlenmesi) bu defa bir ölüm kapanına dönüştüğü görülmektedir.

bu üzücü olay önemli bir konuyu hatırlamamıza vesile olmuştur:

uçak kazalarında; "karakutu" kayıtları, görgü şahitleri, ulaşılabilen enkaz parçaları ve diğer somut bilgi ve veriler, kaza nedeninin aydınlatılması ve böylelikle gerekli önlemlerin alınarak, ileride benzer kazaların önlenmesi bakımından hayati önemi haizdir.

geçmişte; coğrafi, siyasi, teknik ve iklim koşulları bakımından çok zor arazilerde uçak kazaları meydana gelmiş, bunların bir kısmına vaktinde veya hiç ulaşılamamış veya kaza nedeni hakkında bilgi edinilememiştir. ”malaysia airlines”ın kayıp 370 sayılı seferi buna acı bir örnek teşkil etmektedir.

dağlık bir bölgeye düşerek tamamen parçalanan germanwings uçağının kara kutusuna kısa sürede ulaşılması ve ciddi hasar görmüş cihazdan yararlı veri elde edilmiş olması ise şanstır.

esasen, bir seyrüseferin akıbeti hakkında somut ve güvenilir verilere ulaşmak şansa bırakılmamalı ve mümkünse kaza olması beklenmemelidir.

bu bağlamda, uçaklarda çeşitli yöntemlerle kaydı tutulan mevcut verilerin yanısıra, seyir sırasında kaydedilecek ses ve görüntülerin yerdeki istasyonlara naklen aktarılması gibi seçeneklerin de değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. bunun için gerekli teknoloji mevcuttur. nitekim, pilot kabini içerisine kamera yerleştirilmesi fikrinin bu kaza olmadan önce de tartışıldığı, ancak "mürettebatın özel yaşamının ihlali" gerekçesiyle uygun görülmediği haberlerde yer almıştır.

pilot veya yolcu kabininde görüntü kaydedilmesi ahlaki veya insani bakımdan hassasiyet yaratabilir. ancak olabilecekse, acars sisteminin geliştirilmesi, mevcut kayıtların (cvr ve fdr) naklen paylaşılmasını sağlayabilecek yöntemlerin araştırılması ve hatta koltuk arkasındaki ekrandan canlı izleyebildiğiniz uçuş görüntüsünün paylaşılması dahi önemli bir adım teşkil edebilecektir.

trafik ve yolcu sayısının hızlanarak arttığı günümüzde önerdiğim yöntemlerin uygulanabilirliği tartışılabilir. üstelik bunun ek mali yük oluşturması, bilet fiyatlarına yansıması ve özellikle germanwings gibi "low cost carrier" şirketleri arasında süren yoğun rekabet koşullarında diğer sıkıntılara yol açması da muhtemeldir. ancak, kazaların ve müteakip soruşturmaların daha büyük maddi kayıplara ve en önemlisi insan hayatına mal olduğu unutulmamalıdır.

ben yalnızca, yeni yöntemler üzerinde düşünmenin ve koşulları zorlamanın vaktinin geldiğini anlatmaya çalışıyorum.

devamını okuyayım »
27.03.2015 00:56