• bundan sonra paralı olarak satılacağı söylenen hede.

şimdiye kadar belirli bir ücret almadan, bağış talebi karşılığında çalışan yazılım korsanları artık jailbreak işlemini para karşılığında satabilirler. henüz kesinleşen birşey yok fakat bu tür haberlerin sağlam kaynaklarından birisi olan etechno sitesine göre, ipad 2 jailbreak'i üzerinde çalışan ve aynı zamanda ios 4.3.3 / 4.3.2 ve 4.3.1 jailbreak işlemlerinin altında da imzası bulunan i0n1c rumuzlu korsan, twitter hesabı üzerinden bundan böyle bulduğu açıkları ücretsiz olarak vermeyeceğini belirmiş durumda. yani bunun anlamı ipad 2 jailbreak işlemini gerçekleştirmek isteyen kullanıcıların para ödemek zorunda kalacak olması. tabii bu ödeme olayının nasıl yapılacağına dair detaylara henüz sahip değiliz. keza yine sağlam kaynaklardan birisi olan veence de bu gelişmeyi onaylamış durumda.

alıntı
  • (bkz: #23763316)
  • abd, kanada ve hızla yayılan bir şekilde diğer ülkelerde de "legal" sayılmaya başlanan bir işlemdir. zira satın aldığınız ürünü istediğiniz şekilde kullanma hakkına sahipsiniz. jailbreak'e illegal demek, ipad'i mikrodalgaya koymak yasaktır demekle aynı kapıya çıkar. ister atar, ister satar ister o iğne girişine kürdan sokarım kimsecikleri alakadar etmez.

illegal olan, lisanslı yazılımları ücretsiz bir şekilde ipad/iphone ya da kullanlan cihaz her ne ise artık ona yüklemek ve kullanmaktır. açık lisanslı yazılımları ise kaynak belirtmeden kullanmak / üzerinde değişiklikler yapmak ve bunu kamuya açmaktır kanun dışı olan. yoksa ben ipad'imi paşalar gibi jailbreak de ederim, kendi geliştirdiğim yazılımı da üzerinde kullanırım. en tabii hakkımdır.

apple store'nin hoşuna gitmeyen uygulamaları icihaz kullanıcılarına yasaklamaya çalışması, evladım o kitabı okuma ben onaylamıyorum diyen kurumlarla aynı kapıya çıkar. bir nevi faşizanlıktır.

meselenin apple'i övüp, android'e bok atmakla da alakası pek yoktur. şahsen apple tercih ediyorum, alışkanlıktan ama bu yok öyle kullanamazsın/bunu da çalıştırmam/sadece belli service providerlarla çalışırım lagalugasına da gıcık oluyorum. babam bile apple'ın ve ürünlerinin bana karıştığı kadar karışmadı şu hayatımda o ayrı bir konu.

(bkz: http://www.redmondpie.com/…iphone-officially-legal/)
  • telefonun bu hali bana yetiyor diye hiç düşünmemiştim. arkadaşımın gazı ile çok basit işlemle jb yaptık. telefon bambaşka bir hal aldı.
    kısa yollara bayıldım. bu işten anlayan birinin jb yapılmış telefonunu gördüm, o zaten aşmış. anlayan arkadaşınız varsa veya kafanız bu işlere çalışıyorsa kesinlikle tavsiye ederim.

ekleme : fena şarj götürüyor bende.
  • yanlişlikla 4.3.3 versiyonunu update edip 4.3.5 yaptiysaniz bir kaç işlemle tekrar 4.3.3 yapabileceğiniz ios sürümü
    http://www.hackstor.biz/…os-434-to-433-432-431.html
  • enteresan ve tamamen yanlış bir biçimde windows'u cracklemek veya windows'a crackli program kurmak ile eşdeğer tutulan bir ios işlemi. karşı değilim, fakat bunu şahsen kullandığım telefonuma yapmıyorum. sebebi çok açık, bu windows'a crackli program kurmaktan çok öte bir işlem.

ios, güvenlik amacıyla çok farklı katmanlar üzerinde geliştirilmiş bir işletim sistemi. herkes fark etmiştir, normal bir iphone'da yüklü bir uygulama iphone & ios'u çökertemez, kilitleyemez. ios üzerinde yüklü 3. parti app'ler sanki cihaz içinde bir "kafes"te çalışıyormuşcasına etrafına, üst katmanlara ve os çekirdeğine zarar veremez & müdahale edemez, bu sayede kötü amaçlı veya iyi programlanmamış bir app'in cihaz kararlılığını düşürmesini veya güvenliğinizi tehlikeye atmasını engellemiş olursunuz. ayrıca kötü amaçlı yazılımlar da (varsayalım apple fark edemedi ve appstore'a ekledi bu yazılımı) çekirdeğe müdahale edemediğinden home tuşuna basılana kadar çalışabilir ancak. bu yöntemin dezavantajı app'lere hareket edecek fazla alan bırakmamış olmalarıdır, dolayısıyla işletim sistemi çekirdeğine müdahale etmeyi gerektiren örneğin görsel ve işlevsel modifikasyonları içeren uygulamaları kullanamazsınız. her şey home tuşuna basana kadar çalışır. yüklediğiniz masum bir piyano uygulamasının müdahale edebileceği neredeyse hiç bir şey yoktur. net. piyanonuzu çalar ve kapatırsınız.

diğer yandan, jailbreak yaptığınızda apple'ın katmanlı mimarisinin bu sınırlarını tamamen kaldırmış olursunuz. ios bu noktada tamamen savunmasız kalır. herhangi bir repository'den yüklediğiniz ve çalıştırdığınız uygulama cihazda kontrolü ele alabilir, home tuşuna basmanıza rağmen arkada process olarak çalışabilir. her şeyi değiştirebilir ve her şeye müdahale edebilirsiniz.

dolayısıyla yapılabileceklerin bir sınırı yoktur. arka planda çalışacak bir keylogger'dan, tüm telefon konuşmalarını dinleyen bir arka kapıya ve hatta belli aralıklarla belirlenen ücretli numaralara sms atacak bir servis bile ancak jailbroken bir ios ile mümkün hale gelmektedir. yüklediğiniz masum bir piyano uygulamasının arka planda nereye müdahale ettiğini bilmenizin imkanı yoktur.

özet olarak, özellikle de şahsi kullandığım iphone'uma kesinlikle yapmayı düşünmüyorum yukarıdaki sebeplerden ötürü. birkaç dolar veririm o sorun değil, bu cihazın almama sebep olan özelliği stabilite ve güvenilirliğiydi, iki dolardan kaçmak için kendimi riske atamam. fakat ipod touch veya ipad gibi, hani olabilecek en kötü şey bile aslında o kadar kötü değilse yapılabilir diye düşünüyorum, bu tamamen aldığınız riskle alakalı.

apple'ın buna karşı olmasının & garanti vermemesinin asıl sebebi de budur aslında şahsi kanaatimce: jailbreak yapılmış ios tabanlı bir cihazın stabilitesi ve güvenliği tehlikededir & garanti edilemez. pazarlama odaklı sebepler de bunun arkasından gelir.

(04.09.2011 19:03 ~ 19:06), yazıyı paylaşmak veya biraz daha okumak isterseniz, http://cnr0.org/teknik/jailbreak
  • bugün duyduğum bir söylentiye göre almanya'da yapılması yasaklanmış, ücretli uygulamaları bu yolla ücretsiz indirenlere de cezai yaptırım uygulanacakmış. ne kadar doğrudur bilemiyorum. birleşik devletler'de jailbreak konusunda açılan dava apple'ın aleyhine sonuçlanmıştı diye de duymuştum ayrıca.

bir de ios 5 için untethered jailbreak çıksa tadından yenmez olacak. hadi bakalım.
  • 2 gün önce 4.nesil bir ipod touch almış biri olarak nedir ne değildir diye merak ettiğim yazılım. kime sorsam jailbreak yap diyor da arkadaş nasıl yapılır bu? diyelim ki yaptım bu paralı uygulamaların bedava indirilmesi hikayesi nedir? nasıl olacak ki bu? muhtemelen çok faydalı bir yazılım ama benim gibi teknoloji ile arası youtube'dan video paylaşmaktan öteye geçmeyenler için iyice bir izaha ihtiyacı var sanıyorum.
  • amazon kindle cihazları içinde mevcut olan programdır. bir cihazın fabrika çıkış ayarlarında mevcut olan kısıtlamaları ortadan kaldırarak cihazınızı daha yüksek performans ve artı özelliklerle kullanmanız olanak sağlayan programlardır.
  • şimdilik yaşattığı tek sıkıntı, development için sandbox yerine gerçek gamecenter server'larına bağlanmaya çalışmasıdır.
hesabın var mı? giriş yap