• (bkz: http://youtu.be/jyyrctv_3k4)

-çişimi ters osmozla dolaşım sistemime katmayı başararak tuvalete bile gitmedim.

demiştir "kış uykusu" için. merly streep'in sunturlu ablası gibidir. aslı gibidir. güzel insan.
  • son filmi "bright star"da keats'in hayatının son yıllarını beklenmedik bir biçimde iyi anlattığı söyleniyor.
  • taptigim kadindir. abartmiyorum, kendisine gercekten tapiyorum. istanbul film festivali'nde juri baskani oldugu yil tanismistim kendisiyle. the piano filmini de hemen bu festivalden once izlemistim zaten. izledigim anda buyulenmistim. juri baskani oldugunu duyar duymaz da festivale gidip kendisiyle tanistim. hatta imzalatmak icin kutuphaneden biyografi kitabini calmistim. kadin imzalarken kitabin ustundeki kutuphane barkodunu gorup sasirmisti.

jane campion dunyanin ihtiyaci olan ender sesten biridir. onunde saygiyla egiliyorum.

edit: burada bahsedilmemiş ayrıca çok şahane kısa filmeri olan kadındır. altın palmiye'yi ilk kez kazandığı kısa filmi "peel" şuradan izlenebilir: http://vimeo.com/50606084

bir de sekiz kısa filmden oluşan ve dünyadaki açlık, eğitim, doğal kaynaklara ulaşim, çocuk ölümleri ve cinsiyet eşitsizliği gibi sorunların ele alındığı "sekiz" filminde "the water diary" adında çok güzel bir bölüm kendisine aittir: http://www.youtube.com/watch?v=g7kk_mkuun8
  • 67. cannes film festival juri baskani.
  • 54 doğumlu yeni zelandalı yönetmen. amandine ile bir günde iki defa izlemeye değer bulduğumuz 3. uzun metrajlı filmi piyano`nun cannes'de ödül alması ve başrol oyuncuları holly hunter ve anna paquin 'in de oscar almalrından sonra tanındı. holivuda acil transfer oldu, portrait of a lady'nin john malkovichve nicole kidman'lı iç bayıcı bir versiyonunu ve holy smoke isimli mistizm tandanslı bir film daha yaptı. hiçbiri piyano'nun başarısına ulaşamadı ama campion holivudda yer edindi, kendi yazdığı güzel diyaloglar ve başarılı görüntülerle zamanımızın en hatırı sayılır kadın yönetmeni oluverdi. hakkında hiçbir bilgi olmayan yeni filmi in the cut'ı bekliyoruz.
  • "zor kadın"ları anlatan yönetmen.
  • aksanattaki master classında beni filmlerinden sonra kişiliğiyle de kendine hayran bırakmış olan hanımefendi. çok mütevazi çok şirin, örnek olsun ne oldum budalalarına
    le upreux: thank you very much jane
    jane: it is my pleasure
  • 9 nisan*'ta aksanat'ta söyleşiye katılacak yönetmen. ayrıca bu sene film festivalinde özel gösterimler arasında piyano ile karşımıza çıkıyor
  • altın palmiye'yi alan tek kadın yönetmen.
    şu an için öyle.
  • 94. oscar ödül töreni'ndeki adaylığı ile, hem senaryo hem de en iyi film dalında iki kez adaylık kazanmış olan ilk kadın yönetmen * olarak oscar ödülleri tarihine geçti. (the power of the dog ve the piano)

--- spoiler ---

jane campion made oscar history this morning as the first female director to be nominated for best director twice, after the power of the dog. she was previously nominated in the category for the piano in 1994, but won in the original screenplay category.

campion is the eighth woman to break through in oscar’s best director category. she is also the first woman to be nominated twice in the screenplay categories, this year in adapted for power of the dog, and prior for the piano. campion overall counts three oscar noms this year; power of the dog also being up for best picture.

last year was huge for women breaking the glass ceiling at the oscars as nomadland filmmaker chloé zhao and promising young woman director emerald fennell became the first two female directors to be recognized in the category in a single year. they each became the sixth and seventh women to be nominated in the category following lina wertmüller (1975’s seven beauties), jane campion (1993’s the piano), sofia coppola (2003’s lost in translation), kathryn bigelow (the category’s only winner with 2008’s the hurt locker) and greta gerwig (2017’s lady bird).

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap