şükela:  tümü | bugün
 • tokyo'nun kenar mahallelerinde asagidaki gibi uyarıyla karsılasabilirsiniz.

  http://farm1.static.flickr.com/…33_bd780c3279_o.jpg
 • gavur bunu da yapti dedirten, insanlari rahatlik budalasi yapma kabiliyeti olan, kullananlari sicak dusuncelere gark eden, hijyen saglama konusunda iddiali olan, japon yapimi yeni model tuvalettir. tuvalette japon devrimi imis ve de avrupa'ya ulasmismis.

  haber icin baglanti: http://www.radikal.com.tr/…11.03.2009&categoryid=79

  baglantiyi tiklayip okumaya usenenler ya da yorumlari gozden kacirabilecekler icin iki yorumu buraya derc ediyorum:

  generalduncan'in yorumu:

  japon ve avrupa tuvaletleri - 10/3/200921:15

  japonların yaptıkları bu tuvaletleri kullandım. kullandığım ilk modelde oturağın sağındaki kontrol panelinde (evet!) erkek ve kadın için farklı yıkama modları vardı. ayrıca su sıcaklığı ayarlanabiliyordu. diğer modelde bunlara ilaveten kurutma özelliği de mevcuttu. aynı saç kurutma makinesi gibi ama çepeçevre sıcak hava üfleyerek kurutuyor. fakat sifonu çekmeden önce kurutmaya basarsanız ortalığın pek de iyi kokmadığını söylemeliyim. her iki modelde de standart olarak uzaktan kumanda bulunuyordu (evet!). yalnız sifonları bizim alıştığımız şekilden uzaktı: arkaya eğiliyor ve borunun üzerindeki bir vanayı açıyorsunuz. bizim haznelerdeki kendi ağırlığıyla akan sudan çok daha şiddetli bir şekilde su püskürerek tuvaleti temizliyor. eklemem gereken şu var ki japonlar buna batı stili tuvalet diyorlar ve batılıların gelip gittiği yerlerde en az bir kabinde bundan bulunduruyorlar. japonların kendileri bu tuvaletleri tercih etmiyor. bizim alaturka tuvalete benzer, yere gömülü bir modeli arkası dönük çömelerek kullanıyorlar. sadece ön tarafta çişin ileri uzaklara sıçramaması için bir koruma bulunuyor. japon tuvaletlerinin bu ileri özelliklerinin bence en yararlı kısmı yakından tanıdığımız taharet musluğu. avrupa tuvaletlerinde bu bulunmuyor. bazı ülkelerde görülen bizet dedikleri ikinci bir yıkama klozeti de yoksa tamamen kuru olarak temizleniyorlar. tabi uygar oldukları için tuvalet kağıdı olmadığı zaman ellerini kullanma gibi bir iğrençlik yapmıyorlar. dolayısıyla bizim kullandığımızdan en az 2-3 misli fazla tuvalet kağıdı kullanıyorlar. japon teknolojik tuvaletlerini ithal etmek yerine sadece taharet musluğu olayını yaygınlaştırsalar bu tüketimi kolayca azaltabilirler çünkü temizliği kolaylaştıran esas etmen bu. kurutma ihtiyacı ikinci planda kalıyor.

  alican_s'in yorumu:

  japon işi tuvaletin potansiyel tehlikesi - 10/3/200920:45

  testislere sıcak hava üflenmesi, üreme hücrelerine zarar verebilir ve hücrelerde mutasyona yol açabilir. üreme organının vücudun dışında olmasının sebebi, spermlerin vücud ısına dayanamamasıdır. tuvalet kağıdından tasarruf edelim derken kısır olmamaya dikkat edelim!
 • pürüzsüz sıçmanızı sağlayan tuvalet türü
  patentli
 • bu yüksek teknolojili tuvaletler için, "japon sıhhi ekipmanlar sanayii birliği" tokyo 2020 öncesi turistlere kolaylık olması açısından sembol standardizasyonu yapmaya karar vermiş.

  ilgili semboller

  önde gelen tuvalet üreticileri toshiba, panasonic ve toto yöneticilerinin sembol tanıtım fotoğrafı
 • inanılmaz bir teknoloji, her şeyi düşünmüşler;

  - müzik,
  - klozet ısıtma,
  - açısı ve basıncı ayarlanabilir ılık taharet musluğu,
  - türlü türlü sifon çekme yöntemleri,
  nicesi!

  gittim gördüm beğendim!
 • taharet musluğu konusunda çığır açan tuvaletlerdendir. taharet musluğundan akan suyun yönünü, sıcaklığını, basıncını ayarlayabiliyorsun. keşke şu japonları biraz olsun örnek alsaydık teknoloji konusunda. hayır adamlar bize de öğretirdi, aramız da iyi nihayetine.