şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1996 doğumlu norveçli kuzey disiplini kayakçısı. 2017 dünya kuzey disiplini kayak şampiyonası'nda kayaklı koşu bireysel sprint yarışında bronz madalya aldı.
 • 2018 pyeongchang kış olimpiyatları'nda kayaklı koşu bireysel sprint'te olimpiyat şampiyonu oldu.

  ~ diğer altın madalyaları takım sprint serbest ve 4x10 km takımdan geldi.
 • 2018 pyeongchang kış olimpiyatları'nda 3 altın madalya kazanarak efsane olma yolunda ilk adımı atan 21 yaşındaki norveçli kayakçı.

  4. altın oldukça zor ama imkansız değil.
 • finişlerdeki laubali hareketlerinin ve sürekli bir şov peşinde olmasının cezasını en sonunda kuusamo'daki sezonun açılış yarışında aleksandr bolshunov'a geçilerek çeken kayaklı koşu sporcusu. özellikle geçen sezon drammen'de takım arkadaşı eirik brandsdal'a yaptığı artık saygısızlık raddesine varan şımarıklık sonrası onu böyle kaybederken görmek hoşuma gitti ne yalan söyleyeyim. yarış sonrasında herhalde utancından ya da sinirinden olsa gerek podyum fotoğrafına dahi çıkamadı. bu durum yarışı 3. bitiren brandsdal'ı da memnun etmiş olacak ki fotoğraf çekimi sırasında gülüşüp duruyorlardı bolşunov ile birlikte.

  yine de petter northug'un iyice formdan düşmesinin ardından kuzey disiplinin böyle bir yıldıza ihtiyacı olduğunu söylemek lazım fakat eğer her yarış usain bolt gibi davranmaya devam edecekse yarışı kazandığından emin olmasında fayda var. dersini almıştır umarım.

  hazır "northug" demişken geçen sene norveç yılın spor ödülleri töreni'nde yaptığı güzel trollüğe değinmeden bu entry'yi bitirmek olmaz.

  edit: link yenilendi.
 • kazandığı tour de ski zaferiyle birlikte henüz 22 yaşında kariyerinin 20. galibiyetini alan ve erkekler kayaklı koşuda tüm zamanların en çok yarış kazanlar listesinde 7. sıraya yerleşen über yetenekli kuzey disiplini sporcusu. her ne kadar kendisinden önce 20 galibiyete ulaşan en genç isim olan yelena välbe'den 2.5 yaş daha gençken bunu başarmış olsa da karşılaştırma yaparken välbe'nin dönemine göre sayıca artan dünya kupası yarışlarının etkisini göz ardı etmemek gerekir. nitekim inanması güç bir rastlantı ama ikisi de 20. galibiyetlerine 44 dünya kupası yarışı sonunda ulaşmıştır. yine de eskiyi bir kenara bırakıp 114 dünya kupası galibiyetiyle kayaklı koşuda rekorları alt üst eden marit björgen'in 20. galibiyetini aldığında 25'ine basmasına 2 gün uzaklıkta olduğunu, klæbo'nun yaşındayken henüz ilk dünya kupası galibiyetini dahi almamış olduğunu düşünürsek ne kadar inanılmaz bir adamı izlediğimizin farkına daha iyi varabiliriz. kariyeri, selefi petter northug'dan daha uzun ömürlü olur umarım.