1604 entry daha
  • --- spoiler ---

"i hope my death makes more cents than my life."

cümlesindeki "cents", sinemada "mantılı" olarak çevrilmiştir. çeviriye gel, (bkz: cinemaximum)

--- spoiler ---

zorunlu edit: olm cents lan, 10 tane mesaj aldım, ölümüm daha çok para eder diyor. siz nasıl film izliyorsunuz? bu detaylar filmi film yapıyor. orda çalan white room değil bütün mesele amk.

zorunlu edit2: sense demek istediği aşikar. twist, “sense” yerine “cents” kullanmakta zaten. 2 anlam çıkarıyor yani. pü kalıbınıza tüküreyim sizin.
  • joaquin phoenix'in arşa çıktığı, tek başına destan yazdığı film. heath ledger da efsaneydi ama ledger'ı övüp bu performansı yok saymak ancak nostaljik fanboylukla açıklanabilir. todd phillips'in yönetmenlik kariyerinin 2. safhasının başlangıcıdır ayrıca. the hangover serisini çeken yönetmen etiketinden kurtuldu, boyunu kat be kat aşan işin hakkından başarıyla geldi.

there will be blood'daki daniel day lewis'den bu yana 21. yüzyılda sinema tarihinde görülen en büyük aktörlüğü phoenix'de gördük. filmin çıkışının ve patlama yapmasının da zamanın ruhuna oldukça uygun olduğunu düşünüyorum. dünyanın her yerinde zengin daha da zenginleşirken, sosyal devletin altı oyuluyorken arthur fleck gibi dünyanın çok önemli bir kısmını oluşturan ötekilerin hikayesi anlatılacaktı tabii ki. 2020 başkanlık yarışı şimdiden çok hızlı başlamışken, dünyada stabilite namına bir şey kalmamışken böyle bir filmin vizyona girmesini tehlikeli bulsam da filmi ve joaquin reisi hayran olarak izledim. adama verin oscarını bitsin gitsin bu iş.

aynı zamanda marvel ile yarışında oldukça geriye düşmüş olan dc için çok önemli bir kırılma noktası olduğunu düşünüyorum. buradan toparlarlar denebilecek kadar iyi bir film olmuş.
  • nihayet bu akşam izleyebildiğim film.

film başlamadan önce resmen heyecanlandım çünkü beklentim oldukça yüksek girdim filme. genelde beklenti yüksek olduğunda ardından hayal kırıklığı yaşanır fakat yine de bu çıtayı aştı diyebilirim film. muazzam bir oyunculuk ve karakter değişimi izledim.

benim filmle ilgili değinmek istediğim nokta sineklerin tanrısıyla aynı etkiyi bırakması oldu üzerimde. çocukların dahi nasıl kolayca acımasız olabildiği gibi toplumun övdüğü karakterlerin farklı bir bakış açısıyla aynı acımasızlığa nasıl kolayca bürünebildiği ve bunu herkes yapınca ne kadar normalleşebildiği çok rahatsız edici ve çok yakın bir duygu. evet hepimiz sistemin içinde mükemmel insanlar olmaya çalışıyoruz. fakat herkesin içinde bir joker var ve çokta uzakta değil ortaya çıkması.
  • --- spoiler ---

müzikleri mükemmel olmuş film. joaquin phoenix zaten muhteşem onu belirtmeye gerek bile yok, ama istenen ambiyansı çok iyi yaratmış müzikler bence ve filmin başarısında katkısı büyük.

heath ledger joker'inde olup jared leto joker'inde olmayan şey iyi kurgulanmış monologlardı. joaquin versiyonunda bunlar geri dönünce karakter de özüne dönmüş.

yaz oradan bir oscar.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

baştaki tabelayla dövülme sahnesini yemedim, gotham ortamı piçler yuvasıdır diyerek üzerinde düşünmedim. onun dışında filmin bir çok yerinde aynı cümlelerin tekrarını dinlemek de biraz eksi idi. arıyorum mamafih başka kusur bulamıyorum. şimdi bayıldığım kısımlarına geçelim.

aman allahım o merdiven sahneleri. çeken yöneten kimse ağlatmış kamerayı. arthur'un ruh hali merdiven sahneleriyle özetlenebilirdi efem. başta hayat ona zor mu zor, aşılacak dağ gibi görünen gri merdivenlerken, filmin ortasında sikerim böyle işin ızdırabını diyip yine kasvetli işyeri merdivenlerini iniyor, ardından kapıya bir tekma ve bam! bütün ışık içeriye doluyor.
    son merdiven sahnesinde ise arthur artık joker dönüşümünü tamamlamış, hayat onun için güneş ışığında bir sahne ve o kendinden geçerek dans edip merdivenlerden adeta süzülüyor.

karakter gelişiminin ilmek ilmek işlenişini de beğendim. başta hikayesi bayat gelse de uzun suredir savaştığı psikolojik rahatsızlıkları, halihazırdaki delüzyonları, ve travmatik aile geçmişi bu adamın neden tutunamayanları oynadığını yerli yerine oturttu. delüzyonlarından bahsetmişken bu kısımda da senaryoya kim katkı yapmışsa alnından öpüyorum; yoksa tutunamayan adamın çat diye sevgili yapması da abes duruyordu, adamların bildikleri varmış. saygılar :)

başrolün süper oynamasından mıdır, yoksa annesiyle yaşayan yaşı benden çokca büyük olan ve bana ergen yaşımda duygusal flört şiddetinin tillahını yaşatmış olan eski sevgilime dış görünüş olarak müthiş benzemesinden midir bilmiyorum; ancak arthur'u izlerken onu tanıyor gibiydim. hareketlerindeki o hamlığı ve kendi ezikliğinin insanlardan nefret olarak yansımasını tanıyordum ve kendisine hem hak veriyor, hem de ondan bana bu adamı hatırlattığı için tiksiniyordum. karakterin kendisi bana çok gerçekçi geldi vesselam.

en çok gaza getiren sahneler zinciri ise jokerin yüzünü boyayıp bildigimiz joker haline bürünmesi, metro kargaşasından sonra makyajının bir tarafının akması ve kameraya bakmasıydı. 'hah şimdi tam joker oldu' hissiyatı çok tatmin ediciydi.

--- spoiler ---
  • filmden çıkınca 9/10 luk bir film olduğunu düşünmüştüm, şimdi sakin kafayla oturup düşününce filmin 10/10 luk olduğuna karar verdim.
  • --- spoiler ---

gülerken bir ara gollum'a dönüşeceğini bekledim.
    --- spoiler ---

ilk batman filmini izlediğimde 11 yaşımdayım. ondan sonra batman ve joker ile ilgili ne bulduysam izledim, okudum. batman the killing joke çizgi romanını okuyalı kaç yıl geçti bilmiyorum. genel kabul görmüş bir joker hikayesi olmadığını söyleyebilirim.

joker'in en güzel yanı kim olduğu nerden geldiğinin bilinmemesi. batman'in tam zıttı olan bir karakterin de böyle olması gerekir zaten. batman'in yani bruce wayne'in hikayesini bilmeyen yokken joker'in hikayesinin bilinmezliği zıtlığı oluşturur. o yüzden joker denildiği zaman bu filmi hatırlamam pek mümkün değil.

ama joaquin phoenix oyunculuğu için izlediğim için oldukça mutluyum.
  • filmin ismi joker ama insanı üzüyor, bu kadar ironik bir film. yanlış anlaşılmasın bunu iyi manada söylüyorum, beklentilerimin de üzerinde çıktı film. şu ana kadar gitmeyip ertelediğime pişman oldum resmen, tekrar tekrar izleyebilirim. filmde duygudan duyguya geçiyorsunuz, hem ağlayıp hem de gülebiliyorsunuz, oyunculuk olarak çok başarılı buldum. şunu da söyleyeyim ben hep batman'nin tarafındaydım ama şu filmden sonra joker daha samimi geliyor.
  • biteli 3 saat olmasına rağmen hala kendime gelemediğim film.
  • oyunculuk anlamında iyi iş çıkarılan film.
1833 entry daha
hesabın var mı? giriş yap