şükela:  tümü | bugün
 • "kuzey kore rejimi vatandaşlarına juche adında fanatik bir devlet dini aşılıyor. bu din marksizm-leninizm, bazı eski kore gelenekleri, kore ırkının eşsiz saflığına dair ırkçı bir inanç ve kim il-sung'un sülalesinin ilahlaştırılmasından oluşan bir karışım. kimse kim ailesinin güneş tanrısından geldiğini iddia etmiyorsa da kendilerine tarihte neredeyse hiçbir tanrıya nasip olmamış bir tutkuyla tapılıyor. belki de japon imparatorluğu'nun sonunda nasıl yenik düştüğünü bildiklerinden, kuzey kore'nin juche dini uzunca bir süre nükleer silahları da işin içine katmakta, nükleer silah geliştirmeyi büyük fedakarlıklar gerektiren kutsal bir görev saymakta ısrarcıydı." yuval noah harari - 21 lessons for the 21st century

  (bkz: dini kullanmak/#89965862)
 • kuzey kore'nin bugününü anlamaya çalışanların bilmesi gereken "inanılan ideal distopya"

  yukarıda bir yazar bahsetmiş, tüm diktatörlerin bağımsızlık tutkusu şaşırtıcı.
  kendi kendine yeten toplum kültü bugün kapalı toplumu yaratmış, gerçi tüm milliyetçilik gibi verem yapan ideolojiler kendine yetme ile devam eder.
  1990 yılı başında liderlerinin günlük sıradan cümlelerini kalın yazılarla oraya buraya asmışlar.
  "ah, ne güzel dağlar",
  "buraya bir ahır inşa etmeliyiz"
  1980'lerde kuzey kore, orwell veya huxley'nin distopiasından farklı olarak, düşünce polisi gibi “ideal distopya” haline gelmişti, bir yandan mizah koyarsanız, bu yıllar karakteristiktir. kim kültü işte mizah karışımı bir sonuç.

  şimdi kuzey kore'ye gülmeye ara verelim çünkü liderin talimatlarının devletin yasalarından daha yüksek olduğu ve liderin gücüne veya onun içindeki insanların güvenine zarar verme girişiminin tüm sonuçları izleyen bir komplo ile eşitlendiği resmen vurgulanmıştı.
  bu kısım bize kendimizi umarım hatırlatmıştır. ancak bu bir avrupalı için gariptir, ancak uzak doğu'da ideolojinin önceliği göz önüne alındığında, rejimin manevi temelleri üzerine yapılan bir girişimin fiziksel anlamda iktidar girişimi değil, tehdit olarak algılandığı görülmüştür.
  son paragrafı iki defa okuyun bu yazı bir rus makalesinden alıntılanmış ve değiştirilmiştir.
  edit,