şükela:  tümü | bugün
  • yahudi soykırımının ateşli savunucularından, nazi politikacı... (1885-1946)
  • unlu nazilerden biriydi. daha onemlisi der stürmer'in yayimcisiydi. cocuklar icin en unlusu der giftpilz basta olmak uzere uc anti-semitist kitap yayinlamistir. insanliga karsi isledigi suclardan dolayi yargilanip 1 ekim 1946'da nuremberg mahkemelerinde idam cezasina carptirilmistir. 16 ekim 1946'da asilmadan onceki son sozleri: "heil hitler! dies ist mein purimfest 1946. ich gehe zu gott. die bolschewisten werden eines tages euch auch hängen!" yani "heil hitler! bu benim yahudi bayramim 1946. tanri'ya gidiyorum. bolsevikler seni de bir gun asacak!" olmustur.

    der stürmer'in son sayisinda yayinlanmis son makalesi icin:
    (bkz: das grauen im osten)
  • der stürmer sayesinde nazi probagandasının en bilinen birkaç yüzünden biri olmuş, asker veya soykırımın planlayıcılarından biri olmamasına karşın, anti semitik tezlerinden dolayı nurnberg mahkemesinde yargılanmış ve suçlu bulunarak infaz edilmiş yayıncının ismidir.
  • hitler'in, sırf kendi amacına hizmet ettiği için yanında bulundurduğu katil, sapık, pezevenk, uyuşturucu bağımlısı, kabadayı zevatından biri. eski bir ilkokul öğretmeni olan streicher bir dönem nazi propagandasının önemli unsurlarından biri oldu. yahudilerle ilgili sapık masallar uydurup bunları kendi çıkardığı der stürmer adlı dergide yayınlayarak hayatını kazanırdı. edepsizlikleriyle bazı nazilerin dahi midesini bulandırmasına rağmen 1922-1939 yılları arasında hitler'in el üstünde tututtuğu insanlardan biri oldu. asla kırbaçsız dolaşmadığı ve kırbaçlayarak öldürdüğü kişilerden gülerek bahsettiği söylenir. nürnberg mahkemelerinde yargılandıktan sonra asılarak idam edilmiştir.
  • nazilerin üst tabakasında yer alan en düşük iq'lu kişi.
  • tam bir gerizekalidir.
hesabın var mı? giriş yap