• vision distance konusunda aşmış, yarmış bir oyun. crysis, gta 4 falan halt etmiş yanında bu konuda. oyunda hava sissiz ve temiz olduğu sürece haritanın en ücra köşesi bile görülebiliyor. kilometrelerce uzaklıktaki bir noktadan bahsediyorum. gerçekten çok güzel bir olay. ayrıca bunu son derece güzel grafiklerle, hayvan gibi büyük bir harita üzerinde hiç bir takılma ve fps düşüşleri yaşamadan göstermeyi başaran bir oyun motoru yazan yapımcıları da ayrıyetten kutlamak lazım.
  • hikayeyi goturen tum ana gorevleri tamamladiginizda dahi size onlarca kesfedilmemis bolge birakan oyun. yukardaki entarilerde de belirtildigi gibi hikayeyi bitirseniz dahi haritanin %50'sinden azini tamamlamis oluyorsunuz.

daha sonrasi ayri bi zevk. yogun bi is gununden eve dondun, canin cok kavgali gurultulu bi oyun istemiyor. kap en yakin military base'den bi helikopter, manzaranin tadini cikara cikara adanin hic gormedigin sirin koylerini kesfe cik. hedefe yaklasinca at kendini ucaktan, muthis free fall hissiyatini yasa. koye (ya da artik kesfedilmemis nokta her ne ise) inince kanca ile saga sola uç, bolgedeki tum resource item'lari topla, chaos'un dibine vur, bolgeyi %100 tamamla. yarim saat bi saat boyle takil, dert tasa kalmiyor valla...
  • lost gondermesinde cigir acmis oyun

--- spoiler ---

lost la ilgili easter egg var diyince ben... aslinda tam ne bekledigimi bilmiyorum ama adamlar enkaz koymus, kuma yazili mesaj koymus onu gec hatch var lan. ha bir de malum adaya ucan bir seyle yaklasildiginda illaki patliyor adaya oyle dusuyorsunuz ahah.

--- spoiler ---
  • ne gta kadar realistik ne de saints row the third kadar saçma ikisinin ortasında çok eğlenceli bir oyun. tek eksiği belki de çatışma sistemi. vasat bir çatışma sistemi var oyunun.
  • --- spoiler ---

lost ile alakalı olan ada da, uçakların ve helikopterlerin adaya gelince düşmesini sağlayan olay, adanın merkezinde bulunan 3 veya 4 adet kuleden yayılan sinyaller. bununla ilgili bir görev yapılıyor, bu görevi tamamlayıp kuleleri patlattığınızda eğer tekrar adaya giderseniz uçağınızın düşmeyeceğini farkedeceksiniz.

--- spoiler ---
  • kesinlikle paha biçilemez efsane zevkli oyun, günlerdir bıkmadan, usanmadan oynuyorum, böylesine ayrıntı dolu ve detaylı bir oyun yaratılamaz bana kalırsa.
  • bu oyunda ulaşım için iki şey yeterlidir. bunlardan biri paraşüt. diğeri, tercihe ve bazen de duruma göre, çok sevgili grappling hookunuz; yahut da paraşüte takılan roket motorcukları.

%100 completion sağlamak, normal anlamıyla bu oyunu bitirmekten çok daha fazlasıdır. toplanabilecek her şeyi toplamak, devlete ait olan bir tane bile patlamamış obje bırakmamaktır. gençliğinize yazık, yapmayın, etmeyin.

küçük bir de tip:

--- spoiler ---

ortalıkta gördüğünüz albayları öldürmenin en kolay yolu, uzakta yüksek (veya en azından albayı gören) bir yerde durup kafasına sniperla tek atıştır. şaşmaz. ai çok da akıllı olmadığından sizin farkınızda olmayan askerler pek hareket etmezler zaten. biraz metagame evet, ama iş görüyor.

--- spoiler ---
  • gta serisinin aksine monoton ve birbirini tekrarlayan görevler içeren bir oyun olsa da grand theft auto iii'de patriot ile dağ tepe dolanmaktan, dodo'yu uçurabilmek için barajın oradaki yokuştan aşağı kaptırmaktan, hayalet şehri bulmaya çalışmaktan, kısaca keşfetmekten hoşlandıysanız bu oyunda kralı var.
  • sandbox game türünün tanrısı.
  • grafikleri güzel, aksiyonu güzel, doğa manzaraları güzel, hikaye görevleri idare eder, hikaye görevlerinin açılması için yapmak zorunda olduğumuz birbirinin aynısı görevler sıkıcı, hayvani büyüklükteki haritada ulaşım dert, arabaların yol tutuşu ve araba kullanma hissiyatı vasat...

sonuç: tps severler için önemli bir oyun, denemeye değer...

8/10

edit: bitirdim nihayet... tam 24 saat sürmüş, %29 oranında bitti... toplam 50 küsür tane görev yapmışım ama çoğu birbirine benziyordu ve yine çoğunun hiçbir orijinalliği ve heyecanı yoktu. gta 4 gibi biraz daha az ama öz bir oyun yapsalarmış iyiymiş. ama işte o güzel mekanlar (dağlar, tepeler, yapraklı kısımları 2 boyutlu olan ilginç ağaçlar, denizler,adalar,koylar...) , araç çeşitliliği, sınırsız paraşüt ve kanca gibi şeyler durumu iyi-kötü toparlıyor...
hesabın var mı? giriş yap