• bugün 750 ml camsil şişesi içerisine suyla birlikte 7.5 ml ilaç koyduk ve evi boydan boya ilaçladık. masraf olarak 20 tl ilaç ve 5 tl şırınga aldım. sadece köşeler değil duvar boyunca da kullandık. kullanırken gıda maddelerini ortada bırakmayın. biz odamızda durup, diğer her yeri ilaçladıktan sonra 1-2 saat beklemeyi tercih ettik. daha sonra havalandıracağız. bakalım sonuçları ne olacak. fazlalık kalırsa boş odanızı komple ilaçlasanız iyi olur. banyo ve tuvalette su görmeyecek köşelere sıkın.

önceden uyurken ensemde hamamböceği ile uyandığım için acayip nefretliyim bu haşere piçlere. birkaç gün sonra tekrar bu entry'i editleyeceğim sonuçlarına göre. umarın azıtıp üstümüze sürü halinde yürümezler.

1. gün edit: sabah evde ilk kez gördüğümüz 3 kahverengi uzun ince ve 1 büyük hamamböceği ölüsü gördük. 20 gün sonra tekrar evi ilaçlamayı düşünüyoruz.

3. gün edit: bugün 5 ölüyle karşılaştık. dün 2 taneydi. kahverengi yine vardı. salon, mutfak, ve holde ölüler yatıyordu. umarım ceset toplama dönemi biter ve tertemiz bir dönem başlar. ilacın öldürmek dışında kovma gibi bir fonksiyonu yok sanırım.

9. gün edit: 4 gündür piyasada kimse yok. ay sonu tekrar ilaçlayıp uzun süre kapalı kalacak odalar.

3. ay edit: ilk sürüşümüzden sonra 1 ay evi köşe bucak silmedik. herhalde 2. ayda sildik evi tamamen. ilk 2 hafta sonrası bir şey olmadı. ilacı bir daha sürmedik eve. o gündür bugündür bir şey yok evde. bayağı sağlammış onu anladık.
  • kırsal bir bölgede olan evimi ilaçladım, mutfakta su bidonunun altına saklanmış ölü bir akrep buldum.
    akreplere karşı etkili olma olasılığı taşıyan ilaç.
    üretici firmasının bayer olması bile tercih sebebi olabilir.
  • muhteşem böcek ilacı. böceklerin sıklıkla geçtiği stratejik noktalara (söz gelimi kalorifer borularının duvarla olan bağlantı yerleri, kapı ve cam çerçeveleri, köşeler, delikler, çatlaklar vb.) suyun içerisinde seyreltilmiş karışımı püskürterek, karınca, hamamböceği, kırkayak gibi envai çeşit böceği evinizden aylarca uzak tutabilirsiniz. üstelik kokusuzdur.

(bkz: böceklerden kurtulma yöntemleri)
  • sıcak yerlerdeki uçan hamam böceklerine çözümsüz diyen eczacılara tokat gibi bir kalıcı ilaç. evi ilaçlayın ve leşleri toplayın.
  • böcek ilaçları kalıntı bırakmaları sebebiyle özellikle ev içinde kullanılmaları risklidir. ancak pire, karınca, böcek, vs. ev içinde rahatsız edici boyuta ulaştığında bu ilaç muhteşem bir çözüm oluyor. birçok farklı haşere için deneyimim olmuştu, bahsedeyim.

üniversitedeyken balkonda yatan kedilerden sebep evi pire basmıştı. halının üzerindeki her siyah noktayı izlemeye ve hareket ediyor gibi görmeye başlamıştım. birkaç çözüm denedim ancak olmayınca bu ilaçla tanıştım. talimatına uygun olarak maske kullanıp eve uyguladım. pire; böcek, karınca gibi yakalanıp öldürülemeyen bir şey de olduğu için inanılmaz sinir bozucu birkaç hafta geçirtmişti ancak bu ilacın yarattığı mucize o zamanki psikolojim açısından hala anlatılabilir değil *

sonra diğer evimde zemin katta oturduğum için pencereler toprağa yakındı. benden önce pencereden, döşeme altından, duvarlardaki çatlaklardan karınca yolları vardı. bir gün açıkta bıraktığım bir yiyeceğe binlerce karıncanın üşüştüğünü görünce delirecek gibi olmuştum. bütün çatlaklara alçı yaptım, karınca istasyonları aldım, sıvı aerosol ilaçlar denedim, çamaşır suyu, tuz ruhu gibi kimyasal temizlik malzemeleri, sirke döktüm. yok arkadaş her işten geldiğimde karıncalar evi istila etmiş oluyordu. yine delirmenin eşiğine gelmişken aklıma pirede işe yarayan bu ilaç geldi. yanlış hatırlamıyorsam karıncaya etkili olduğu yazmıyor etiketinde ama denemek istedim. daha önce alçıladığım bütün çatlakları açtım ve her yeri uygun şekilde ilaçladım. sonuç yine inanılmazdı. bir aylık zulüm bitmişti. bütün karıncalar gitmişti.

yine başka bir evimin 3 kat altında ekmek fırını vardı. haşereler böyle yerleri çok severler. ondan mütevellit biz de faydalanıyorduk haşere yapılanmasından *
    orada gündüz görünen bir istila olmuyordu. gece ev sessizleştikten birkaç saat sonra wc'ye gidince duvarda kocaman bir hamam böceği görmek sıradan bir hal almıştı. yine cankurtaran ilaçtan başka çözüm yok gibi göründü. bir haftalık bir tatile gitmeden önce evi güzelce ilaçladım. dönüşte dış kapıyı açtığında evin içinde inanılmaz bir manzara vardı. her tarafa yayılmış onlarca serçe parmağı kadar hamam böceği ölmüştü. bundan sonra bir tane bile görmedik.

son olarak yeni evimizde ikinci hikayemizdeki gibi bir karınca sorunumuz vardı. ev altıncı katta olmasına rağmen mutfak prizlerinden, döşeme altından, seramik aralarından bile geliyorlardı. yine bu ilaç uygulandıktan 2 gün sonra bütün haşereyi kesti, şimdi rahatız.

etkili olduğu kadar etki süresi açısından da çok iyi. bu hikayelerin hiçbirinde 2 yıldan önce tekrar uygulama yaptığımı hatırlamıyorum.
    zira kısa süreli etkisi olsaydı tatmin edici olmazdı. başta da dediğim gibi bu tip ilaçları ev içinde kısa periyotlarla uygulamanın doğru olmadığını düşünüyorum.

açıkçası neden bu kadar uzun yazdığımı kendime şöyle açıklıyorum. her canlı yaşam alanında huzur bulmak ister. bu sebeple evinde kimse haşerelerin cirit atmasını istemez. benim için huzursuzluk nöbetleri yaratan bu haşerelerden beni her zaman kurtardığı için evde mutlaka bulundururum. bulundurulmasını da tavsiye ederim.
  • spray formundaki k-othrine ile apartmanın merdivenlerini, balkonların duvar ve zeminini, pencere kenarlarını, mutfak tezgah altını ve banyo dolap altlarını ilaçladık.

evde arada bir gördüğüm bir iki böceğe ne oldu bilmiyorum ama kayboldu hepsi. özellikle merdivenler ile balkonlar böcek ve sinek mezarlığına döndü. her eve gelişimde, balkona çıkışımda onlarca böcek ve sinek ölüsüyle karşılaşıyorum.

muhakkak kullanın. dua edersiniz bana.
  • bayer firmasının ürettiği harikulade bir böcek ilacıdır. böcek dediysem daha çok hamam böceklerinin kabusudur. ev ortaminda, ofis ortaminda rahatlikla kullanılabilir. ilaçlamayi yaptiktan sonra odayı terk etmenize gerek yoktur. kokusuz bir ilactır. hamam böceklerinin gelebileceği tüm bölgelere uyguladığınız ve silmediğiniz takdirde, 6 ay süren bir etkisi olur.

eczanelerden ve tarım ilaçları satan bayilerden temin edebilirsiniz. muadilini önerirlerse kabul etmeyin, orijinalini isteyin. zira muadilleri aynı etkiyi göstermez.
  • az önce 50lik ilacı 5 lt suya karıştırarak uyguladım.
    5 lt'lik damacanadan 1 lt'lik pet şişeye parça parça aldım. camsil sprey başlığı pet şişe başlığına tam oturuyor :)

süpürgelikler, mutfak dolaplarının altı ve üstü, banyo ve tuvalet kenarları, sokak, balkon kapısı çevresi nereyi bulduysam sıktım.

uygularken eldiven, maske ve siperlik kullandım. dolayısı ile hiç koku duymadım.

şimdi kedimle birlikte henüz ilaçlamadığımız yatak odasındayız. en son burayı da ilaçlayıp kapatacağım.

izmir'de geçen yaz fazlası ile hamamböceği ile uğraştım.

bu ilacı da buradan bir yazar arkadaşın önerisi ile aldım. umarım çözüm olur.

etkisi ile ilgili önümüzdeki günlerde editleyeceğim.

aynı gün editi: ilk cesetle karşılaştım bile. henüz evde küçükleri var sanıyordum. ta ki şu ana kadar. baba gibi büyük bir tanesini ters dönmüş buldum.

kalan ilacı yarın da sıkacağım. kökünü kazıyacağım hepsinin. izmir böcekle mücadele görsün.

5.gün editi: ilaçlamadan beri evde canlı gezenini görmedim henüz. bugün işten geldiğimde mutfakta ters dönmüş bir ceset daha buldum.
  • mücadele yöntemine göre etkisi görülmeyen ilaç

titiz insanlar -zararı yok dense de- bu ilacı sıktığı yeri siler, temizler. sonra neden ölmedi bu böcekler der. (sote yerlere sıkın, temizlemeyin, iki ay etkisi var)

ilaç görevini yapar, ama yumurtadakileri öldürmez. yumurtadan çıkan yüzlerce böcek gezmeye başlar. (periyodik kulanın, örneğin on günde bir)

onların yiyeceği olan ekmek kırıntısı vb.gibi organik ufacık şeyler oldukça üreyecekler, büyüyecekler. (komple halı vs. kaldırıp, fayans üzerine krem şeklinde olanından kullanın)

çatlak yerler yuvaları. göremediğiniz yerler yuvaları . mutfak dolaplarının o duvar ile arasındaki boşluklar, kapı ve süpürgelik arkası boşluklar, döşemelerin altı. onlar orda bayram yapıyorlar.

bakmayın halletmiş gibi yazdığıma. bakalım,her gün sıkıyoruz, böcekler hala bitmedi.

edit 1 : bitti evet sonunda bitti.

bu böceklerin ani artışlarında bunları bitirmek imkansız. aylarca mücadele gerekiyor. eğer aynı anda büyük böcek ve ufak böcekler görüyorsanız, mücadelenizi yapacak fakat bitmesini ummayacaksınız.
    dönemsel olarak kendiliğinden azalıyorlar. ilaç ile bitmiyorlar yani. kedilerin mart ayı gibi çoğalma / üreme dönemleri var. o dönemde ne yaptıysak fayda etmedi. sonra ilaçlama devam edince tek tük görüldü ve bitti. birkaç haftadır görmüyoruz.

bu arada tüyolarda (başımıza gelenler) vereyim. fırınımızı iki kere söktüm. ilkinde sökülebilen her yerini söküp ilaçlayıp topladım. ikincisinde o fırın çevresini saran izolasyonunu söktüm ve bir daha toplamadım. o fırının her tarafı delik ve ulaşamıyorsunuz. izolasyon altına zaten ilaç bile sıkamıyorsunuz. en büyük sorumlu orasıydı bizde. doğal sıcacık üreme ortamı oluyor. bulaşık makinesi de fırın kadar olmasa da her türlü böcek ortamını hazırlıyor. nemli/ sıcak/ korunaklı.

eğer evinizin döşemeleri altında küçücük böceklerin girecekleri yerler varsa tıkayın.
    eğer mutfak dolabınızın duvar ile yapıştığı noktalarda açıklık (1-2mm) varsa tıkayın. (ben silikon kullandım)

k-othryne iyiydi. ama 3-4 çeşit ilaç kullandım. en son k-othryne kulanırken bittiler.

burayı okuyorsanız derdiniz vardır. çözümünde kolaylıklar dilerim.
  • dünyanın neresinde olursanız olun çeşit çeşit hamaböceklerinin alayına çözümdür bu ilaç. kendi evimde böyle bir problem vardı ev temizdi ama yine de geliyorlardı, artık gelmiyorlar.
hesabın var mı? giriş yap