• sanal alemin ünlü uzman diyetisteni nilay keçeci'nin yarattığı ve insanların üç günde 2-4kg verdiği ve boy boy gazetelere çıkmış detoks. yağdan mi gidiyor gitmiyor mu tartışmaları devam ederken ben detoksun tarifini şuraya bırakayım. dileyen denesin, en azından güzel bir motivasyon sağladığını garanti ederim.

sabah: iki haşlanmış yumurta
    maydanoz, beyaz peynir.
    öğle ve akşam: iki kabağı kabuklarını soymadan rendeleyip, suyunu sıkıp yağsız tavada 10 dk kadar kavuruyoruz. tuz hariç dilediğiniz baharatı ekleyebilirsiniz. isteyen nane dereotu ile tatlandırabilir. üzerine iki kaşık yağsız yoğurt ve iki tam ceviz.
    ara öğün olarak iki porsiyon meyve. gün içinde bol su içmeyi unutmuyoruz. şekersiz çay, kahve içilebilir. bilhassa eksik mineralleri maden suyu ile tamamlayabiliriz.

edit: ben detoksu paylaşıyorum sadece. başkasına laf sokarak kendi popülaritesini artırmak isteyenler başka tarifleri kendileri deneyebilir. sevgilerle.
  • kabağı komple götünüze sokarsanız daha sağlıklı neticeler alacağınızı düşündüren tarif. bu kadar mal olmayın lütfen.
  • iki yıl önce bir arkadaşıma diyetisyeni önermişti. benim de o gün bugün kurtarıcımdır. baktım şu sıralar biraz değişik versiyonu bayağ popüler olmuş, gazetelerde sürekli, ben de deneyimlerimi paylaşmak istedim. detoks denilince akla sürekli sıvı içilen ya da tek çeşit besinle ayakta durmaya çalışılan reçeteler geliyor. bu öyle değil, korkmayın. normal sağlıklı bir beslenme reçetesi aslında bu. ben ilk yaptığımda bu detoksla 3 günde 1,8 kg verdim. 3 günde 3,7 kg veren arkadaşım da var. tamamen metabolizma hızı ve fazla kiloya göre değişiyor. sonra yaptığımda 1-1,2 kg civarı verdim hep, kaçamaklarımı telafi ettim. öncesi ve sonrasında ölçüm yaptırdım. çok azının su, çoğunun yağdan gittiğini bizzat gördüm. eğer kilonuz takıldıysa, veremiyorsanız bir süredir, o direnci kırmak için veya tatil, düğün vs. öncesi biraz fazlalık atabilmek için hiç zorlanmadan yapabilirsiniz. eğer bir sağlık probleminiz yoksa gayet rahat yapacağınızı ve mutlaka sonuç alacağınızı düşünüyorum. sağlık probleminiz varsa yapmayın zaten. püf noktası liste harici tek bir şey yememek ve 2,5-3 lt su içmek. spor yapmanıza gerek yok bu süreçte. vücudun alışmaması için 3 günden fazla yapmayıp, ayda 1 tekrarlayabilirsiniz. regl döneminde etkisi daha az olur. sonrasında yapmanızı tavsiye ederim. detoks sonrası özellikle ilk 1 hafta sağlıklı beslenmeye devam ederseniz verdiğiniz kiloyu geri almazsınız. ben almadım, alana da rastlamadım.

sabah:
    -aç karna 2 kaşık elma sirkesi eklenmiş 1 bardak su.
    -2 yumurta (haşlanmış veya omlet), 3 zeytin, 1 dilim peynir ( ben peynir yemedim yerine domates, biber yedim)

ara öğün:
    -2 hurma

öğlen:
    -kabak yemeği ( yağsız tavada, rendelediğiniz 2 kabağı, 1 diş sarımsakla soteleyiniz. soğuduktan sonra 2 kaşık yoğurt, 2 ceviz, nane, pul biberle karıştırın)

ara öğün:
    -1 porsiyon meyve ( ben muz canavarı olduğum için muz tercih ettim. siz istediğiniz meyveyi tercih edebilirsiniz abartmamak koşuluyla. seçtiğiniz meyvenin 1 porsiyona denk gelen karşılıklarına bakın. örn: 2 dilim karpuz 1 porsiyon ediyor)

akşam:
    -kabak yemeği.

not: doymamak mümkün değil yaptığınızda anlayacaksınız. fakat kabak sayısını 1’er arttırma ( yani öğlen ve akşam 3’er kabak) ve aç hissettiğiniz anda 2 hurma daha ( yani toplamda günde 4) yeme hakkınız var. yaz olduğu için biraz daha geçe kalıp, akşam 21.00’e kadar yeme işinizi tamamlayabilirsiniz.
  • 2 gündür denediğim detoks türü.. sonuç 3 kilo gitti gidiyor şimdiden. yarın 3. gün ve son.

birebir ilk entry tarifi ile gidiyorum sadece kabağın tadı iğrenç olduğu için yogurdu 2 yerine 4 kaşık falan koyuyorum çok güzel gidiyo meret.
  • yoğun tempolu işlerle uğraşıyorsanız daha sakin günlerinizde yapmanızı önerdiğim detoks türü.
    aksi takdirde gün içerisinde ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sağlayamadığınız için vücutta tahriplere neden olabiliyor. şöyle güzel bi cuma ile birleşmiş hafta sonu bu detoks için ideal olabilir.
  • kabak, vücuttaki fazla sıvının atılmasına yardımcıdır ve antioksidan olması sebebiyle vücudu toksinlerden arındırır. lakin diyet yaparken vücudun ihtiyacı olan mineralleri karşılamamız gerekir. vücuttan sürekli sıvı atmak da iyi değildir. böbrekler için zararlıdır.

nilay hanımın yapmış olduğu diyet listesi detoks için iyi olabilir fakat sabır ve zaman gerektirdiğinden dolayı kadınların tercihi pek olmayacaktır.
  • diyet, detoks tarzı şeyleri geçmişimde çok kilo aldığım bir dönem olmadığı için yapmayan, bu konularda bilgili olmayan biri olarak bir öğünlük denedim ve kesinlikle işe yaradığını söyleyebileceğim bir detoks.

iki, üç kilo versem iyi olur dedim ve o arada biri sayesinde haberdar oldum. internette bir tane bile olumsuz yorum görmeyip şaşırdım. herkes üç günde üç kilo verdim diyordu. tabii ki benim bunu üç gün sürdürmem mümkün değil. bu tarz detokslar niyeyse bana pek sağlıklı gibi gelmez. sadece o gün daha az tatlı yedim ve akşam yemeğinde de tadını merak edip tek öğünde uyguladım. artık gün içinde nasıl besleniyorsam :) yarım kilodan fazla gitmiş. eğer benim gibi biri bunu üç gün yapsa üç kilodan fazla verir bence.

yaptıkları şey de şu. üç gün boyunca sabahları iki tane haşlanmış yumurta, bir dilim peynir ve kimisi açsa ve midesi bulanıyorsa ufak bir parça ekmek alıyormuş. öğlen iki orta boy kabağı rendeleyip yağsız bir şekilde pişiriyorlar. zaten kabak su saldığı için yanmıyor. hatta üstüne bir müddet kapak kapatırsanız suyunu iyice salar. pişip biraz ılık olunca içine yoğurt, dereotu, baharat falan koyuyorlar. aslında içine sarımsak koysanız on numara olur da neyse :) tadı da çok kötü değil bu arada. akşam da yine böyle iki kabakla aynı şeyi tüketiyorlarmış. yani sabah kahvaltısına ilave günde dört kabak. aralarda da iki tane meyve hakkınız varmış. çay falan sınırsız diyordu biri. tabii şekersiz falansa onu bilemem.

işte ben bunu biraz tatlıyı azaltayım diye düşündüğüm günde sadece akşam heves edip denedim ve yarım kilodan fazla hatta bir kiloya yakın fark etti. çok ilginç :) bunu üç gün tamamen uygulamam mümkün değil. diyet yapan insanlara zor gelmez ama bence. ben sadece aralarda akşamları belki böyle tek öğün hafif yersem yerim.
  • yapıp da hiç kilo vermememin ardından beni doktor yollarına düşürüp haşimato olduğumu öğrenmemi sağlayan detokstur. hayatımda boşa çektiğim işkencelerden sadece biri oluyor kendisi.
  • hayatımda ilk defa detoks yaptım bu liste ile, instagramda nilay keçeci vesilesi ile rastladım (hatta bidakikada diye bir hesap var (adı üstünde bir dakikada bir konuyu anlatabilecekleri en iyi şekilde anlatmaya çalışıyorlar, o da sevdiğim bir hesap yani) orada nilay keçeciye rastlamıştım, ve sonra bu detoksunu denemiştim, valla kilo verme kısmı kesinlikle doğru, galiba 1.5 kilo falan vermiştim, ki fazlam yok diyetisyen bir arkadaşıma göre, yani daha yüksek kilolarda daha iyi sonuç çıkabiliyor, öyle okumuştum. bu detoksun asıl güzel yanı bence, insanın nefsi terbiye oluyor sanki, ve kiloyu geri almıyor çok cozutmazsa, ki ben arada cozuturum, alınan kiloda kalıcı olmuyor.
    velhasıl bu başlığa yazmak isteme sebebim, şimdi yine nilay hanımın ayva detoksuna başladım bugün, ve kendimce,ig da herkese tek tek cevap yazan, enerji dolu, yardımsever, tatlı dilli bu kadını, en anonim halimle burdan takdir etmek istedim.
    edit:imla
  • kabaktan tiksindirten detokstur. 3 gün boyunca kabak rendeleyip, yoğurtlayıp yiyorsunuz. 88 kilo başladım, 86.4 kiloda bitirdim, hiç bozmadım. 1.6 kilo verdirtti. 3 günde 3 kilo verme olayı hikaye arkadaşlar. 3 günde 1.5 kilo vermeyi, kabaktan tiksinmeyi göze alıyorsanız buyrun yapın
hesabın var mı? giriş yap