• kadin dovmeyi adet haline getiren yurdum erkeginin sitlemedigi cumle...
    sokakta sorsan :
    - bagyana el galkar mi hic abi. onlar ciceg onlar guldur onlari goklamag gerek...
    10 dk. sonra evde :
    - ulan hatce sogakda sordular kadina el galkar mi diye sen geldin aglima gostum geldim eve... gel lan buraya gacma... gulum benim gel avucumu gasiyip gidecem gahveye... gel len gacma..
  • toplumumuzun bir numarali sorunu
    kadin bir cicektir sozunu anlamsiz kilan hede
    (bkz: kadin dovmek)
  • ogretici olmasi acisindan: kadina el kalkmaz, kalkan el ta$ olur, siddet seviyesine gore elin sahibi de ta$ olur,olmalidir en azindan...
  • erkeklerin kadınları döverken tokat yerine, saçından tutup çekme, kolunu bacağını sıkma, cimcikleme, fırlatıp duvara atma, yere düşürüp tekmeleme yada sopa ve türevi alet kullanmalarının altında yatan temel inanış...

- niye dövdün sen bu kadını, acımadın* mı hiç?
    - valla gomserim, ben yani...
    - kadına el kalkmaz bilmiyor musun? yaşından başında utan...
    - bilmem mi gomserim, yeminlen diyom el galdırdımsa daş olam...
    - kendi kendine mi bu hale geldi bu zavallı..? el kaldırmadında?
    - vala galdırmadım gomserim el, depikledim azcık...
    - ...
  • dayak konusu yüzyıllardır süregelen bir sorun olmakla birlikte çözümsüz değildir. bir erkeğin kadına olan saldırısını irdelersek:
    1-öyle dişiler var ki, onları dövmek diil saçından tutup yerlerde sürüyesi gelir insanın. (bkz: panter emel) (bkz: seren serengil) kendileri kaşınırlar nedense. adeta "döv beni, hak ettim, hadi döv" dercesine gözünüzün içine bakarlar. müstehaktır bunları dövmek. hakettiklerine kalben inanırım.
    2-önemli olan adamın neden dövdüğü değil, kadının neden dayak yediğidir. bişi yapmış olmasa dayak yemez.
    3-adamın extra mega psikopat olması, ota boka sinirlenip, çoluğunu çocuğunu yada hızını alamayıp eşini dövdüğü görülür (bkz: hain evlat ökkeş). bunlar zaten hastadır, bu durumda kadın kendi koruma önlemlerini almayı öğrenmelidir. çaydanlıkla kafasına vurmak kesin çözüm getirir.
    4-bir kadın asla dayak yememeyi öğrenmelidir.
    5-erkek haksız olduğu yerde kaba kuvvete başvurur. genelde okumuş kesimde görülen bu sendromda, olay anından sonra erkek kendine gelecektir. özür dileme moduna geçtiği anda ipler sizin elinizdedir. gerisi size kalmış. deri takımları giyip, kamçı kullanmayı deneyin.
  • (bkz: silence.mpg)
  • ataerkil toplumun özetidir bu cümle aslında; "kadına el kalkmaz onu korumak lazım yazık lan" şeklinde dangozca düşünceden kaynaklanır.
  • kadına el kaldırmak aklından geçmeyecek kişi bu cümleyi kurmaz. bu cümleyi kuran kişi "arada ben el kaldırdım, ama teoride el kalkmaması gerek biliyorum" minvalinde söyler bunu genelde.

doğrusu "gerekmedikçe kimseye el kalkmaz"dır.

üzerinize bıçakla saldıran bir kadına gayet de el de kalkar, ayak da.

bu cümleyi bir modernite mottosu olarak ibrahim tatlıses şovlarda falan görmek tesadüf değil.
  • (bkz: #22836924)
hesabın var mı? giriş yap