• karakter engeline takıldığım, tamamı şöyle olan söz:

"bir kadına tekme atmak, yalnızca karnındaki bebeğin hakkıdır."

womenist hesabı paylaştı az önce twitter'da

amaç dikkat çekmek olabilir fakat ben nedense çok rahatsız oldum. bir kadına tekme atmak ve hak aynı cümlede geçmemeliydi kanımca.

fazla mı hassas davranıyorum bilmiyorum fakat tuhaf geldi.

ahmet atamaz, mehmet atabilir söylemleri beni hep korkutuyor. elbette mal değilim, verilen mesajı çok net anlıyorum ama doğru bir seçim değil benim için bu sözler.

tekme atmak bir hak değildir. dil, sözler pek nazenindir. özellikle böyle konularda çok daha incelikli kullanılması gerekir.
  • güzel söylem.

artistsiniz olum iste.. bu twiti atan eleman "kadina siddet uygulamayin" dese 1 milyon kisi okusa bile o twiti üzerine düsünmeden gecer gider. cünkü yillardir heryerde yaziyor bu tarz seyler. az da olsa siddetin iyi olmadigini, kimsenin onu haketmedigini bilen insanlar var cok sükür. ama o hassas insanlar bile düz cümle yazilmis mesaji okur, gecer.

fakat böyle ince bir karsilastirmayla anlatilmasi cok güzel olmus. dikkat cekmis. cümleyi anlamayan adam ikinci kez okur. hah ne demek isteniyor acaba burada diye. amacina hayliyle ulasmis.

yok öyle olmasaydi da böyle olsaydi filan. gecin bunlari abicim.
  • tam anlamıyla tweet sahibi çok ince görmüş, gol olmuş bir cümledir. daha güzel bir anlatım olabilir miydi diye tartışmaya gerek yok.
  • sevgi kelebeklerinin zoruna gidecek gayet güzel bir sözdür.

çok düşünmekten beyninizi yakacaksınız amk!
  • mhp bodrum ilçe teşkilatı bu sözü afiş yapıp şehre asmış.

http://i.hizliresim.com/axgd34.jpg
  • kadına şiddeti meşrulaştıran bir ifade. şiddetin ironi yapılacak yanı yok.
  • atarlı facebook ablalarının durum yazıları gibi bir vurgusu var. bence de şık durmuyor sanki.
  • bikmadan usanmadan, sakince aciklayalim. sonra da siz 'sevgi kelebeklerinin zoruna giden sozdur amk' guzellemelerinize devam edersiniz.

oncelikle, temel insan haklari ihlalini bir 'hak' olarak dile getiremezsin. 'tekme atma hakki'ymis. olay cumlenin ironisi, ya da ironi yapmaya calismasi filan degil, olay ifade ederken kullanilan 'hak' tanimlamasi.

ıkinci olarak, cumlenin kadini konumlandirdigi noktaya bakar misin? 'kocasi/babasi etc. kimse kadina tekme atamaz111!1! karnindaki cocuk atabilir...' cunku kadin, karnindaki cocugu ile 'kadin'dir, cunku kadin dogurganligi ile 'kadin'dir. kadini kutsallastirdiginiz sifatlara bir goz atin lutfen.

'kadin' olarak degil de 'insan' olarak tanimlandigim, 'tekme atma hakki' gibi bir cumlenin kurulma ihtinalinin dahi olmadigi bir ulkeye tez vakitte gocerim isallah yarabbi yuce poseidon.
  • ne yapsak da şu kadına üç beş tekme atmanın meşru bir yolunu bulsak acaba diye düşünürseniz ortaya bu ifade çıkıyor. yani o kadın o tekmeyi illaki yiyecek. kaçarı yok.
  • özel olarak kalması gereken ve soyut arkaplânlarının çoğunlukla olmadığı, duyarsız ve duygusuz cinsel ilişkilerini uluorta yazmalarıyla bu camiada meşhur olan kişilerin, duyar ve azıcık ucundan duygu kasarak rahatsız olduklarını belirttikleri sözdür.

ayrıca en ufak şeyden dahi nem kapan kişilerin de rahatsız oldukları sözdür.

geçen gün "sebebi her ne olursa olsun kadına şiddet yanlıştır" ifadesi eleştirildi meselâ burada. "şort giymek kadına şiddete bir sebep olamaz" dendi. doğru.

şimdi de burada "kadına tekme atmak sadece karnındaki bebeğin hakkıdır" a lâf söyleniyor... deniyor ki "kadın doğurganlığıyla kadın değildir. kadın kadındır ve kadın insandır." bu da doğru.

bakın ikisine de katılıyorum, ikisi de doğru. şort giymek saldırı için kat'i surette sebep değildir, kadın da doğurmasa da kadındır.

fakat çabayı en azından görün arkadaş. ufak da olsa çabayı görün ve mıy mıy etmeyin, mesele bu.

demiyorum ki karşı çıkmayın.
    fakat sürekli söyleme eleştiri yöneltmek, burada çabayı görmeyip kusur aramak yerine, buralarda boğulmak yerine daha büyük çapta değişimlerin gerçekleşmesine çalışmalı.

daha büyük meselelere göz atmalı. harekete geçilmeli. insanların bilinçlerinde değişim yaratmaya çalışmalı.
hesabın var mı? giriş yap