şükela:  tümü | bugün
  • osmanlı imparatorluğu'nun bir dönemine damgasını vurmuş, padişah kadınları hasekilerin, valide sultanların, padişah kızları ve kız kardeşleri sultanların yönetimde etkili olduğunu anlatan bir tanımlama. tıpkı lale devri, köprülüler dönemi, fetret devri gibi bir phase olarak kabul edilir genellikle. kabul gördüğü üzere hürrem sultan- 1521'le başlar, hatice turhan sultan- 1656'yla son bulur. yani hürrem'in gücü yavaş yavaş ele geçirmeye başladığı, ardı ardına şehzade ve sultanlarını doğurup sultan süleyman üzerinde etkinliğini hissettirmeye başladığı dönemden hatice turhan sultan'ın kösem tehlikesini ardında bırakarak yönetimi köprülü mehmed paşa'ya terk ettiği dönemi kapsıyor.

bu dönemin başlıca kadınları da şöyledir:

eşler- hürrem sultan, nurbanu sultan (ilk valide sultan), safiye sultan, handan sultan, kösem sultan ve hatice turhan sultan.

kız kardeşler/kızlar- mihrimah sultan, ismihan sultan.
  • keşke liseden kalma bir osmanlı tarihi kitabım olsa da devlet yönetmenin erkek işi bir meslek olduğunu, bir kadın olarak erken yaşlarda öğrendiğimiz bu devre ilişkin bilgiler ne şekilde verilmektedir, bir kez daha bizzat kitaptan alıntılayarak yazsam. ilki orhan gazi'nin evlendiği nilüfer hatun devri olarak gösterilen, ikincisi de kanuni devri'nde kösem sultan ve şürekasının devlet işlerine el attıkları zamanlara denk düşülür.

ancak,
    belki de ilkokuldan itibaren devlet i ali'nin yönetiminin erkek işi olmasından ötürü, kadınların osmanlı sarayında kısa devre bir üstünlük sağlamış olarak görüldüğü o zaman dilimleri o denli kasvetli fetret dönemleri gibi anlatılır ki, devletin bekaasının gelmemesinin bu kadınların kısa devre iktidarı paylaştıkları için olduğu sanılır.

ha bu kadınlar saltanatını da güya -aklı başına gelen ve sırf bu sebepten bile asil bir hanım sayılmasına, buna karşılık kösem ve benzerlerinin gözlerini iktidar hırsı bürümüş lady macbethler gibi tasvir edildiğine hiç şaşmamak lazım- turhan sultan adında bir hanım köprülülere devretmiş denir ki, bu yoruma da ne denir belli değil.

ha sanki yönetenler pek güzel yönetiyorlardı da eksik kaldı kadınlar.

"ancak turhan sultân, devleti köprülü ailesi gibi asil bir aileye teslim etmekle, kendisiyle birlikte osmanlı tarihindeki kadınlar saltanatına son vermiştir."

http://www.osmanli.org.tr/…nlisultanlari-5-228.html
  • dönemin tarihçilerine göre (bkz: tagallüb-i nisvan).
  • osmanlının yavaştan ben çöküyorum ben çöküyorum dediği ama devşirme paşaların inanmadığı dönemdir. cidden kara kraliçe kösem adlı kadın okuyuculara yönelik kitaplarda abartıldığı gibi midir bilinmez ama koca sakallı sarıklı paşalar ve padişahları ne idüğü belirsiz cariyeler yönettiyse öyle devlet olmaz olsun zaten.