• - abi ben rusça öğrenmek istiyorum
    - niye ki
    - abi das capitali ana dilinde okumak istiyorum
    - pek bi başkaymışsın sen.
  • odtude mcdonalds kapatılsın kapatılsın diye aylarca 3-5 kisinin katıldıgı mitingler duzenleyen, nerden bulduklari mechul olan paralari bol bol harcayip sacma sapan afisler bastırıp bunları okulun heryerine asan bi grup embesilin sarf ettigi zirvalar. zannımca duysalardi bunnara en guzel cevabi mcdonaldsin kapandigi hafta okulda gördügüm mcdonaldsda calisan arkadasin gözleri verirdi.
  • halk icin, halka ragmen!
  • "paranin saltanati sona erecek"
    nah....
  • - kasparov, kapitalistlerin yaptığı bilgisayarı yenen satranç ustası, sovyet okullarında yetişti. bunu göz ardı edemezsiniz.
  • özgürlük, eşitlik, emeğe saygı gibi kavramlara zırva diyen zihniyetle hiç işim olmadı.
    ancak bu üç kelimenin (kafa sikmek + solcu + zırva) kesişim kümesinde bulabildiysem ancak 17lik balon komünistler ve saz arkadaşlarını bulabildim. bakınız bir örnekleri:

istanbul'u pek bilmeyen arkadaş, boğaziçi'nden itü maslak kampüsüne götürülecektir. misafirdir diye sorulur:

- nasıl gidelim? istersen aşağıdan gidebiliriz reşitpaşadan, ya da yukarıdan zincirlikuyudan
    - farkı ne?
    - aşağıdan gidersek deniz kenarından gideriz püfür püfür ama çok otobüs bekleriz. yukarıdan gidersek otobüs çok, ama trafik sıkışık olur

(bir elini omzuma atar, savaştan yeni çıkmış muzaffer komutan edasıyla gözleri uzak ufukları tararken)
    - aşağıdan gidelim 314. bilirsin, biz devrimciler denizi severiz.
  • vatandaş:on yıl sonra hareketinizi nerede görüyorsun
    angaje solcu:mücadeleye devam ediyor olacak
  • aslında yorumlar bazen doğru olsa bile olur olmadık, her yerde her şekilde ifade edilmeleri ile bu kategoriye giren argümanlardır.

rakı sofrası:
    +bu yaş üzüm rakısı iyimiş demi abi
    - bak bu özelleştirmelerle halkın elinden alınan üretim hede hödö...mey içki...amarıkan emperyalist...satış..serbest piyasa...
    +anlıyorum abi

iş yeri:
    +abi erdemir'den sipariş saçlar gelecekti?
    - erdemir'in emekçiye satılması.. bu bağlamda...sermaye...halk..özelleştirme...hede hödö
    +gelmedi yani, tamam abi.

çay molası:
    +çay ısmarlıyım abi?
    - bak bu otomatik çay makinaları..apolitik insan..düşünmekten alıkoyan...tek kalıba sokma
    +eeeh eytere bea
  • -biz aydınlar olarak..
    -aydın bizler...
    -ben bir aydın olarak...
    tarzı beyanatlar vermek bunlara birer örnektir.

(bkz: kendine aydın diyen insan)

tek bir fikir akımının dünyayı kurtarabileceği, herşeyi süpsüper yapacağı sanrısını taşıyan her tür -izm gönüllüsünün kaba et merkezli cümlelerine benzer bunlar. bir yerlere ait olma hissini bir takım insanlar tarafından oluşturulmuş fikir sistemine körlemesine taparak, bağnaz bir şekilde sadece laf üreterek doğru bir şeyler yaptığını sanan kişilerce ifade edilir.

ayrıca (bkz: beğenmediği insana faşist demek)
  • prof: uluslararası ilişkilerde bir great theory yoktur. bu demektir ki, hiç bir uluslararası ilişkiler teorisi herşeyi açıklayamaz. her bir teori, olayların farklı yönlerini farklı terminolojilerle açıklarlar. dolayısıyle bütün sorunları çözecek bir tek teori yoktur, varsa da bulunamadı henüz..
    solcu öğrenci: e hocam biz herşeye çözüm buluyoruz!
    sınıf: siz kimsiniz?
    solcu öğrenci: bakın marx diyor ki...
    *
hesabın var mı? giriş yap