189 entry daha
  • beylikdüzünde yaşayan biri olarak evdeki 10 kg kağıdımı geri dönüşüme vermek için belediyeye sordum, arabasız hideceğim bir yer değil çevrede de bir toplama kumbarası vs yok zaten. ben de geçerlen gördüğüm bir toplayıcıya sordum, verdim kağıtlarımı. umarım geri dönüşüme gidiyordur. yoksa da ben değil belediye utansın. akpnin chpye üstün olduğundan emin olduğum iki şey; bağımlılıklarla mücadele ve geri dönüşüm. yok anasını satayım ilçede geri dönüştürülebilir atık kumbarası.
  • merak etme kral, evet geri dönüşüme gidiyor. kağıt toplama işçileri geri dönüşüm fabrikasına götürüyor ve oradan kg başına para alıyorlar. adamların işi bu. hatta belediyenin istanbul'da 1 ayda topladığı geri dönüşüm atıklarını, kartoncu olarak bilinen bu işçiler 1 günde topladıklarını söylemekte.( bir ara toplamalarının yasaklanması gündeme gelmişti.sadece belediye görevlileri bu işi yapacak demişlerdi.) bu konu ile alakalı makale yazmıştım ders döneminde.
    not: kağıt toplayıcıların topluma faydası büyük. bir plaza müdüründen daha yararlılar topluma emin olabilirsiniz. bugüne kadar da kötü bir şeyle gündeme gelmemislerdir. umarım böyle devam eder.
  • türkiye'deki en itibarlı 126 meslek listesinde bulunması gerektiğine canı gönülden inandığım meslek erbablarıdır. ülkemizde yapamadığımız geri dönüşüm eylemini meslek haline getirerek ülkeyi biraz olsun kağıt ve plastik yığınından kurtarırlar. bence sigortalı olarak da belediyeler tarafından desteklenerek, biraz da olsa teşvik edilmeleri gerekiyor.
  • benim için önemli bir faktör değil ancak toplumsal kabuller ve mevcut statüko neticesinde bir insan kolay kolay çöp karıştırmaz, bu hem fiziken zor, hem sağlık açısından zor hem de toplum psikolojisi açısından etkileri olan bir iştir. yani bir birey kendisine iş olarak bu işi seçiyorsa gerçekten ihtiyacı vardır, yoksuldur.

el açmıyorlar, dilenmemekteler, kendileri ile barışıklar, topluma en faydalı işlerden birisini yapıyorlar. üstelik bunu yaparken asla toplum düzenini bozmayı düşünmemekteler. üstelik bugüne kadar bir tane haberde dahi kendilerinden olumsuz bir davranış görmedim. toplumun kendilerine bakış açısını bilip, buna reaksiyon olarak çoğu zaman geceleri çalışacak kadar da olgunlar...

siyasetçiler, çakma popüler yıldızlar, yarım ağızlı çemcük plaza tipleri, hiç bir halta yaramayan basın ve köşe yazarları, minibüsçüler, taksiciler vs. vs. vs. var ya bu adamlardaki şaffağın onda biri yok alayında... hepsi kardeşim olsun... el özet bu toplumun en haysiyetli, en onurlu, en gururlu, en temiz, en gurur duyulacak kişileridir.
  • dünyaya faydaları pek çok meslek erbabından daha çoktur. sayelerinde kaç milyon ağaç kurtuluyor allah bilir. onurlu ve saygın bir iş yapıyorlar şahsen benim gözümde plasiktik atık toplayanlar da kağıtları geri dönüşüme kazandıranlar da çok büyük bir iş yapıyorlar. ben biriktiriyorum ve onlara veriyorum geri dönüşebilecek her şeyi. kimseye el açmıyor namuslarıyla iş yapıyorlar. toplumda ne kadar çok asalak var gözlerimle gördüm belediyeden kömür ve yiyecek yardımı alan evi arabası olan insanlar vardı onları gibi değiller. allah hepsinden razı olsun doğaya yaptıkları iyilik için.
82 entry daha
hesabın var mı? giriş yap