• bugün beşiktaş iskelesine giderken deniz müzesinin önündeki sütunlu geçitte iki tane çocuk olanına denk geldiğim insanlar. gözümün önünden gitmeyen inanılmaz bir tabloydu. malum, bugün büyük istanbul yağmurlarından biri yaşandı. sağanaktan korunmak için o sütunlu geçide sığınmışlar. arabalarını bir kenara koymuşlar, kendileri de yere koydukları minderlerin üzerine uzanmışlar. üstlerinde örtü. iki tane de köpekleri var. biri daha büyükçe siyah.. bi tanesi onu yastık yapmıştı uzanırken. köpeğin üstünü örtmüştü.. köpecik de uyumuş. diğer çocuk da yavru olan diğer sarı köpeği koynuna sokmuş okşuyordu. yavru köpek dünyanın en huzurlu bebeğiydi.. o çocuk o köpeğin bütün dünyasıdır kesin. yanlarından da biz insanlar geçip gidiyorduk.

sabah sahibinden.com'da biraz takıldım. bebek üstünde, ortaköy sırtlarında evlere bakıyordum.. gecekondudan hallice, ama es kaza biraz tepelere inşa edildiği için boğaz manzarası olan, pek de bir şeye benzemeyen evin tekine 17 milyon lira istiyorlardı. demek ki bunu alacak insan var. gerçi sahibinden.com'da yüzlerce on milyonluk sıradan ev ilanı var. demek ki on milyonlarca liraya ev alacak bir sürü insan var. bu insanların da gün içinde kafalarına taktıkları ne dertler vardır. nişantaşı'nda mı oturayım zekeriyaköy'de mi.. dudak dolgum keşke zırt pırt sönmese..
    bu insanlar bu çocukların yanından geçselerdi, durup akıllarından geçirirler mi acaba? belki bir milyoncuğumu şu çocuklara hibe etsem. ortak bir eve çıkarlar, okuyup meslek sahibi olana kadar da geçinirler. hiç görmedikleri bir hayatın içine düşerler.

evet burada şu itirazın gelmesi gerekiyor; peki ama sosyal devlet ??
    evet devletin sosyal olması lazım (idi). o ayrı konu.. zengin düşmanı değilim..
    son olarak; günlük dekorlarımız başkasının gerçeği.

şunu da ekleyeyim :

(bkz: kağıt toplayıcı çocuğa yardım eden kadın)
  • hirsiz olanlari bizim apartmana abone olmus vaziyette .. daha once binaya ve kilitli bahceye 3 kez girip hirsizlik yapmislardi.. bir saat önce de bahcenin kilidini kirip içeri girdiklerinde , bahce salincagini almaya calisirken annem yakaliyor .. yaslari ufak 2 cocugun yanina biri 20 li yaslarda 2 kisi daha gelip anneme saldiriyor , küçük olan da annemin elini kolunu ısırmış.. polise haber verdik. kamera kayitlarini izleyen polis memuru "biz bunu gecen gün dövdük azad bu.. " dedi. yine dediklerine göre yapacak bişey yokmus , poliste uğraşmak istemiyor , sikayet etsen bir sonucu yok ama buna bir çözüm bulunmasi lazim artik..
  • bir tanesi günde 2-3 saat çalışarak 40-50 lira kazandığını, sabahtan akşama kadar kassa 500 liralara kadar kazanabileceğini söylemişti.
  • sessiz ve görünmez emekçilerdir kağıt toplayıcıları. zor ama ekmeğini taştan çıkaran insanlardır. karşılaştığınızda başları önde usulca kenara çekilirler. oysa önemlidir dünya için yaptıkları. çoğunlukla da köpekler onları izler, çünkü kağıt ararken bazen yenebilecek şeyler bulurlar ve onlara verirler; köpekler de onları korurlar sabah gün ağarırken ya da gecenin karanlığında. çankaya belediyesi, kağıt toplatıcılarını sigortalı işçi yapmış. umarım haklarında hayırlısı olur.
    https://www.birgun.net/…-donusum-iscisi-oldu-274673
  • eller dert tasa görmesin. hem doğaya geri dönüşüm konusunda faydalı oluyorlar hemde alınteri ile ekmek paralarını çıkartıyorlar. güzel insanlar emekçi güzel insanlar
  • dün şakır şakır yağan o yağmurda, akşamın o saatinde, sıcacık evlerinde oturup şımartılmaları gerekirken iki tane 10-11 yaşlarında kağıt toplayan çocuk geçti yanımızdan. yakın arkadaşım 8 yıllık ilişkisindeki monotonluktan bahsediyordu tam o esnada. sikerler ilişkini dedim. günümüz insanının basit sızlanmalarını dinlemeyi dün bıraktım.
  • iki ayda bir benim evden poşet poşet kağıt çıkar.
    aradığım kağıt toplayan çocuğa denk gelene kadar arabamın arkasında gezer o kağıtlar.
    bir çocuğun gözlerindeki ışıltıdır mutluluk..
  • az önce carrefourdan gayet rahat bi sekilde 2 elma çalıp yoluna devam edenini gördüm.
  • ülkede genellikle romantik duygularla yaklaşılan kesim. bu yaklaşımlara hiç anlam verememişimdir. bir kâğıt toplayıcısının fotoğrafını/videosunu görmeye dursunlar, anında edebiyat yapmaya başlarlar, aforizmalar dizerler. oğlum ha kağıt toplayıcı ha sıradan vatandaş, ne farkı var insan işte. ayrıca oldukça kârlı bir meslek. kafalarını kullanıp icra ediyorlar. siz de gördüğünüzde boş yapmayın bi zahmet.
  • beylikdüzünde yaşayan biri olarak evdeki 10 kg kağıdımı geri dönüşüme vermek için belediyeye sordum, arabasız hideceğim bir yer değil çevrede de bir toplama kumbarası vs yok zaten. ben de geçerlen gördüğüm bir toplayıcıya sordum, verdim kağıtlarımı. umarım geri dönüşüme gidiyordur. yoksa da ben değil belediye utansın. akpnin chpye üstün olduğundan emin olduğum iki şey; bağımlılıklarla mücadele ve geri dönüşüm. yok anasını satayım ilçede geri dönüştürülebilir atık kumbarası.
hesabın var mı? giriş yap