şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bugün bir kez daha anlam kazanan ifade. bugün cebeci'de, akp'nin postalları yalnızca akademiyi değil, aynı zamanda memleketin de üzerinden geçmekte. bu nedenden ötürü, bir kez daha hürriyet ve eşitlik istemi olmaksızın bugün türkiye'yi anlamak mümkün değil.

  bu arada küçük bir not. sloganın aslı, tam hali de diyebiliriz, böyle değil. 1908 devriminin öngününde ve sonrasında slogan "kahrolsun istibdat, kahrolsun zulüm. yaşasın hürriyet, adalet, müsavat, meşveret" şeklinde deva ediyordu.

  sloganın bugün anlamlı hale dönüşmesi, bugüne uyarlanması ile ilgili küçük bir çalışmada burada kendine yer bulsun.

  https://www.facebook.com/…235659992/?type=3&theater
 • halkımızın artık tersini istediği slogandır.

  reisleri yeter ki aydın kesimi bitirsin, kendileri istibdadın kralına razıdır. yeter ki memleket şu okumuş, aydın kesimlerden kurtulsun.
 • haberlerde gördüğüm slogan. sanırım mülkiye'de, fakültenin bir duvarına filan asmışlar.
 • bunu diyenler bir sene dolmadan önce adana'da sonra tüm anadolu'da ermeni kıyımına önayak olmuş bir avuç gerizekalıdır. devr-i istibdat'ta bir tane bile gazeteci öldürülmezken bu soysuzlar istanbul'da muhalif gazeteci bırakmamışlardır. galata köprüsü'nün dili olsa da konuşsa. sopalı seçimlerle muhaliflere kan işeten bu kancıklar, iktidardan düştükten 6 ay sonra babıali'yi basıp kan dökmekten çekinmez. çünkü onlar hürriyet kahramanı ama abdülhamid mustebit. koca ülkeyi utanmadan enverland diye dillendirenler kahraman he mi? aklınıza turp sıkayım.
 • (bkz: kahrolsun hürriyet yaşasın istibdâd)

  hayatını ve şerefini galata'daki düvel-i muazzama sefirlerine satmış, pezevenklerden kurulu ordusuyla yıldız sarayını yağmalamış köpeklerin sloganı.

  bir de abdülhâmid grevcilerin üzerine yürüdü falan diye kendi ideolojilerine ''halkçı, sosyalist'' bir damar kazandırmaya çalışan bu akıl fukaralarının 1910'daki kadın grevinin akıbetinden haberleri var mıdır? (bkz: tatil-i eşgal). ittihâd ve terakki, bir ingiliz ajanı tarafından kurulmuş bir ihanet komitesiydi. onlarca insanı kandırdı. sonunda da imparatorluğu büyük acılarla yok etti. italya'ya rapor satan bir ermeniyi hariciye vekili yapanların, 1908'de ''devrim'' dedikleri iğrençliği yapınca ingiliz sefirinin arabasının atlarını çözüp kendilerini bağlayarak çeken, ardından da almanya'nın ''bizim elçimize de böyle muamele edilsin!'' diye bâb-ı âli'ye nota vermesine sebep olan bir avuç gafilin komitesidir ittihâd ve terakki... ermenilerle işbirliği yapıp, sonra soykırıma uğratan, türkiye'nin başına bu belayı açan komitedir ittihâd ve terakki... sultan hâmid'in mecburî ikâmete tâbi tuttuğu şerif hüseyin'i mekke emiri yapıp arab isyanı çıkartan, sonra da akıl almaz zulümleri arablara revâ görüp, bugünkü aptalca ''arab düşmanlığını'' yaratan, arab yarımadasını elden çıkartan komitedir ittihâd ve terakki...

  bunların hürriyetini istemeyiz, kalsın; kahrolsun bunların hürriyeti, yaşasın sultan hâmid'in istibdâdı! sultan hâmid'in istibdâdında kimse ölmedi, bunlar gazetecileri dahi sokak ortasında infaz ettiler.

  bunların soyundan gelenler ise vatanına halen köpeklik etmekle meşgul. kökünüzü kazıyacağız; ahdımız, andımız olsun!
 • üzerinden bir asırdan fazla geçmiş ama şimdiye kadar türkçede oluşturulmuş en güzel, en oturaklı iktidar karşıtı slogan. sade ve isabetli.
 • "200 yıllık kadim tartışmayı noktaladığını" sanan diktatör, senin ruh ikizin ıı. abdülhamid, ensesinden bir it eniği gibi yakalandığında tüm istanbul bu sloganla inliyordu.
 • mülkiye'deki ihraçlar sonrasında tekrardan kullanılmaya başlanmış slogan.

  yalanı, talanı ve "vatan millet aşkı" ayağına emperyalizmle işbirliğini kendisine şiar edinmiş türk sağcısının tekelinde değildir. bu slogana dair söz söylemek de hadleri değildir.

  baskı düzenini kuran siz, bu sloganı sahiplenmeye çalışan siz. hakikaten iflah olmazsınız, inanılır gibi değil.
 • şu sıralarda sokaklarda yükselen slogan.

  (bkz: beşiktaş)
  (bkz: kadıköy)