şükela:  tümü | bugün
 • link ten kastedilen backlink tir. adamın biyografisi o sitede bulunuyordur verilir. kopyala yapıştır yaparsın backlink gelir. seo da fark atmak istiyordur para ile .gov uzatıntılı sitelerden çıkış yapılması lazımdır. parasını veririr yapar ( bunu legal mi illegal mi yapıyorlar bilmiyorum ama webmaster sitelerinde gov uzantılı sitelerden back link satıyorlardı...) önemli olan kamu sitelerinden hacklink olmasın. ( seo da etkiliyor mu backlink o konuda tam bi bilgim yok kimisi etkiliyor diyor kimisi etkilemiyor diyor...)
 • illegal bir tarafı olmayan ancak art niyetli olabilecek bir uygulamadır. devlet siteleri arama motorları açısından güvenilir olduğundan buradan verilecek backlinkler değerlidir. her şeyi kendilerine yontmalarına alıştığımız için yadırgamadığım bir uygulamadır.
 • https://www.google.com/…asters/tools/spamreportform adresinden google'a şikayet gittiği taktirde indexten düşürülmesi vb cezalar ile karşı karşıya kalınabilecek google seo kurallarına aykırı bir harekettir. umarım kimse bu durumu şikayet etmez.

  "webspam pages try to get better placement in google's search results by using various tricks such as hidden text, doorway pages, cloaking, or sneaky redirects. these techniques attempt to compromise the quality of our results and degrade the search experience for everyone."
 • sabah'a özel olmadığını düşündüğüm durum.

  r10 ve türevi sitelerde bile .gov.tr backlink satışı hep vardı. devletin sitelerinde böyle şey olmaz deme, burası türkiye.

  sabah parayı gömmüş sadece olay bu.
 • bir siteye backlink koymak legal iken, devletin bir özel kuruma bunu yaparak kıyak geçmesi bence illegaldir.

  bu zırvalar devletin tüm kalelerine resmen nüfuz ettikleri için, etinden sütünden yararlanma düsturuna göre şaşırtmayandır.
 • skandal bir durum. seo'nun en önemli kriterlerinden biri backlink ve google'ın trust olarak en yüksek puanı verdiği .gov.tr sitelerden sabah'a link çıkılması seo başarısındaki en büyük paya sahip faktör. devletin kurumlarını bu denli küçük düşürücü olaylara malzeme edenlerin hesap vermesi gerekiyor.
 • kaç paraya sattılar acaba kendilerini? bizde hemen alalım, çünkü çok etkili bir seo taktiği bu.
 • google ekibinde çalışan türk arkadaşımıza konuyu detaylıca ve ispatlarıyla anlatarak anlattığım ve yetmediği gibi verdiği mail adreslerine ( hepsi kişi ) konuyu detaylı ve ekran görüntüleri ile paylaştığım çalışma olmuştur.

  gelen cevap konunun hassasiyetle ele alınacağı ve dönüleceği belirtilmiştir.

  bütün eğitimlerde öğrendiğimiz o çalışmaların haksız rekabet ve hacklink gibi sanki ortalara savrularak güçten faydalanıp tek taraflı tekel olmaya getirmiştir. kesinlikle kabul edilemez bir haksızlıktır.
 • bu skandalının yani devlet sitelerinden sabah gazetesi'ne backlink verilmesinin daha iyi anlaşılması için şöyle bir örnek vereyim:

  büyük, global ölçüde özel bir inşaat şirketi düşünün ve elindeki işleri taşeron küçük firmalara dağıtarak iş yapıyor. (bu firma gerçekte google oluyor)
  tabi ki seçeceği taşeron firmalar için belli kiriterleri var.
  örneğin bu kiriterlerin en sonunda "devlet kurumlarına iş yapmış firmalar tercih sebebidir" diye yazdığını düşünün.
  sabah denen inşaat firması, hiç devlete iş yapmadığı halde, devlet kurumlarından iş yapmış gibi bedavadan, resmi mühürlü "referans/ bonservis/ iş tamamlama" belgesi aldığını ve bu belgeyle diğer taşeron firmaların önüne geçip, büyük firmadan devamlı iş aldığını, dolaysıyla diğer firmaların da hakkını yediğini düşünün.
 • nasılından ziyade kaç paraya verildiği tarafımdan merak edilmekte