şükela:  tümü | bugün soru sor
 • artık su götürmez bir gerçektir. herkese, her yerde güçlü olmayı empoze eden bu sistem insanların birbirlerine karşı vahşileştiriyor, dünyanın refahını düşürüyor idir. bir bebeğin ölüyor ve/veya ölmek üzere olması da, bunun sessizleştirilmeye çalışılması da, bunun ekşi sözlük tarafından sansürlenmeye çalışılması da, birilerinin gücünü kaybetmemek için elinden gelen her türlü pisliği ardına koymaması sebebiyledir. aynı sansürün sözlükteki diğer başlıklar ve kişiler arasında uygulanmıyor olması bunun kanıtıdır. hükümetlerin tüm zulümlerinin ortak noktası budur. artık bu tüm dünyanın sorunudur.

  dünyanın emperyalist kesimine karşı dimdik durmuş, muhtemelen gelmiş geçmiş en büyük dehalardan biri, devamındaki liderlere örnek olmuş olan mustafa kemal atatürk'ün, kendi kurucu olduğu ülkesinde sapına kadar nefret ediliyor olmasının sebebi kapitalizmdir. bizi post-truthlar ile kandıran, manipüle eden, gezide kitap okuyan adama terörist diyen, odtüde elinde sadece pankart bulunduran adama terörist diyen, molotof tuttuğu yalanını ortaya atan medyanın bu kadar kokuşmuş olmasının sebebi de güç kaygılarıdır. bu dediklerim kesinlikle var olan hükümet eleştirisi boyutunda algılanmamalıdır, tüm dünyaya mahsus bir sorunun türkiye örnekleridir. gücü eline alan herkes çeteleşmektedir, bu üniversite topluluklarında bile baş gösterir. bir yerin başkanının, ne olursa olsun maksimum 4-5 senede bir değiştirilmesinin anlamlı sebepleri vardır.

  dünyada terör saldırılarının olmasının, silah üretiliyor ve satılıyor olmasının, enerji arayışı içerisinde koşuşun hepsinin ortak gayesi güce ulaşmaktır. bunlar, milyonlarca insana her türlü zararı verdiği gibi aynı zamanda grupların kutuplaşmasına, nefretlerin körüklenmesine sebep olmaktadır.

  işin özü dünya kokuşmaktadır. her türlü sistem çökmüştür. neo liberallerin yarattığı sistemde her boşluktan kar edilmeye çalışılması dünyayı mahvetmiştir. birileri 3 değil 5 milyar dolar kazanacak diye 2 milyar insanın refahı önemsenecek derecede düşmüştür. bugün dünyanın en zengin 8 kişisi ile en fakir 3.6 milyarlık yarısı aynı kapitale sahiptir. insanlar açlık, susuzluk çekmektedir. acı çekmektedir. hukuk önünde eşit değildirler. eğitim almak için, dünyaya katkısı olması için kendilerinden para istenmektedir. her şeyin çivisi çıkmıştır ve her ortamda sanki yolunda gidiyormuş gibi gösterilmektedir. uyanma vakti gelmiş de geçiyordur.

  en kısa zamanda ortak paydada buluşulup, karşılıklı yardımlaşmanın empoze edildiği ve bunun insanları başarıya götürdüğü; devletlerin en azından eğitim, sağlık ve güvenlik hizmetlerini ücretsiz ve nitelikli hale getirdiği bir sistemin kurulması şarttır. tarih, bu tarz değişimlerin reddedilmesi sebebiyle soykırım ve savaş örnekleriyle doludur. aksi halde, günümüzde her alanda ezilen ve sinirleri çökertilmiş orta seviye kesimin "çıldırması" kaçınılmazdır. çünkü tarih gerçekten de tekerrürden ibarettir. sözlükte çok değil 3-4 sene önce bolca görülen hümanizmden şu anda eser kalmamıştır. insanlar tam anlamıyla "kafayı yemiştir". sonuçlarının ağırlaştırılmasına fırsat vermeden bu problem çözülmelidir. savaşlardan ders çıkarılmalıdır. bir an önce yapılmalıdır..

  ek. "anti emperyalist karşıtı" yazıyordu. düzelttim. onlarca insan beni bununla cahil diye eleştirirken, entry döşerken, yeni başlık açarken, mesaj atıp durumu "yanlış yazmışsınız sanırım" diye belirten sadece 1 kişi var, aybe. güzel de bir "yardımlaşamıyoruz" örneği daha..
 • kapitalizm yerine, paylaşmayı bilmeyen kişileri yok edebiliriz.
 • olmayan gerekliliktir.
  çünkü çaresi yoktur.

  kapitalizm değer belirlemedir.
  bu evrende değersiz olacak kadar aşırı bol olan hiçbir şey yoktur.

  hava bile değerlidir.
  bolivya'da yükseklik azaldıkça ev fiyatları artar çünkü hava ve oksijen fazlalaşır.
  temiz havalı ve sessiz yerler her yerde daha değerlidir vb..

  takas da bir tür kapitalizmdir.

  hakkari yerine boğaziçinde okuyorsan sen de kapitalistsin demektir.
  çünkü bir değerleme yapmışsındır.
 • kuzey ülkelerinde kapitalizm devlet kontrolüyle sosyalizme kaydırılır, eğitim ücretsizdir. adlarının aynı olması içeriklerini aynı kılmıyor.
 • kapitalizmin çökmesinin değil, temel sosyal haklar olan eğitim ve sağlığın herkes için ücretsiz olmasının ve hukukun tartışmasız üstünlüğünün tekrar sağlanmasının gerekliliğidir o. yoksa kapitalizmin dünyaya ne kadar zenginlik kazandırdığı, ülkeleri nerelerden nerelere taşıdığı ortada.

  burada kapitalizmle vahşi kapitalizm arasındaki farkı iyi anlamak gerekiyor.
  vahşi kapitalzim şu anda türkiye'de uygulanandır. çalışan ve tüketici haklarının olmadığı, kimsenin hukuk güvenliğinin olmadığı, ihalelerin kontrolsüz yapılması, ne var ne yok gözü dönmüşçesine ona buna satılması, sosyal hak namına bir şeyin olmaması, gibi.
  kapitalizm ise fransa'da, ingiltere'de uygulanandır.

  edit: imla
 • 'yerine ne gelecek?' diye sordurandır.

  'kaos, anarşi' filan diyenin kulağına fiske vururum!
 • özgür insanların olduğu yerde kapitalizm gelişir. aksi durumda sosyalizm kendi diktatörlüğünü kurar
 • "insanları kutuplaştırıyor, karşılıklı yardımlaşmalarını önlüyor" ve "her ortamda sanki sistem yolunda gidiyormuş gibi gösterilmektedir" tezlerime örnek yazışmaları başlık altında takip edebilirsiniz.