• 5-6 sene önce izmir'e gitmiştim. okuldan arkadaşları ziyarete. zil zurna dolanıyorduk oradan oraya. bu küçükpark'ın oralardan geçerken fotoğraf çekliliyorduk saçma sapan. birden bir ses duyduk. "arkadaşım fotoğraf yasakk!!!" diye. dönüp baktık bir asker. elinde kocaman silah. ben de atladım sazan gibi, "abicim seni niye çekelim ki yaa, kendimizi çekiyoz biz ehuehuehu" dedim. herkes benden daha sesli güldü. sonra bir süre sessizlik oldu. "siz yasaktan anlamıyor musunuz lan" diyerek gürledi mehmetçik. akabinde biz de usul usul topukladık oradan.

bence bize bağıran asker bu asker. herif yakmış askerliği. lan kaç sene oldu. kim bilir kaç kere yaktı askerliği. e herifi dikersen oraya yakar tabii askerliği. tsk buna bir şey yapsın.
  • lojmanlarda nöbet tutuyor olabilir.

görev dağılımı yapılacak, yeni-eski lojmanlar, kafetaryası bilmemneye düşen adamın hayatı kebap, nöbet iştima hakgetire. sabah çık servisle git, akşam dön gel yat. hatta kafetaryadakiler çalışıyor, yoruluyor lojman nizamiyesindeki ise bütün gün ense, tabi giren çıkan, gelen geçen cabası.

neyse görev dağılım yapılacak, evet... subay adamın gözünden anlıyor tabii kim ne mal öyle yere verir mi gözleri felfecir okuyan adamı, tuttu en süklüm püklüm adamı seçti, saçlar inek yalamış gibi, al elma yanaklarda ayva tüyü bıyık sakal, kolormatik gözlük, üniforma zaten üstünden dökülüyor, elemanın tip abilerden en soldaki işte...

görev dağılımı yapıldı, giden gitti kalan kaldı bölükte. zaten nöbet, iştima, tatbikat ayağına ebesi hergün düzenli olarak anılırken bi de anası türk apo yakalandı mı? haydiii bakalım, yedek toplumsal olay gücü eğitimi, hazır kıtası zartı zurtu. 1 hafta tam techizat falan yattık neyse bunlar bölükte oluyor ama bizim lojmandaki nemlidudak başka havalardaymış meğer, sen hiç ummadığın adam lojmandan bir kıza tutulmuş, bi de üstüne mektup vermiş allahın öküzü, e anında bölüğe alındı kolormatik bu don juan çakması.

bölük komutanı geldi, o yanakları iştimada daha bir al al yaptı o kulakları uzattı, bütün bölüğün mevkiisinden dolayı gıpta/beddua ettiği elemanın 7-8 aylık saltanatını, parça parça geri aldı elemandan. bir de aramada aynı elemanın dolaptan "kavgam" çıkmıştı, ne alakaysa...
  • gümüldür askeri kampı'nın iskelesinde bulunan cankurtaran kulesinde, 8 saat nöbet tutan askerdir. tshirt, şort, terlikle kulede oturup, 8 saat boyunca bikinili hatunları en ince detaylarına kadar hafızasına kaydetmektedir.
  • sanıldığının aksine şanslı birisi olabilir.

bir erkek düşünün bu şehirde bulunma sebebi asker oluşu. bir kız düşünün bu şehirde bulunma sebebi yıllardır burada ikamet edişi. kız için bir iş yeri düşünün askeriyeyle, askerlerle alakasız bir yer. şartlar böyleyken tanışıp evlenen insan tanıyorum ben. tanışmak alınlarında yazıyorsa demek. o nöbetleri boşuna tutmamış çocuk. nerde denk geldiniz, nerde tanıştınız, nasıl buluştunuz, nasıl sevgili oldunuz, nasıl evlenme kararı aldınız? bu sorular öyle merak ettiriyor ki beni. kızla samimi olsak soracağım ama değilim. sadece bu şekilde bir kızın varlığından haberdarım. anlamadığım şey bu kızın evine en yakın askeriye dokuz kilometre uzakta. kız generalin kızı da değil, hatta onbaşının kızı bile değil. aşk; askerlik, nöbet, komutan dinlemiyorsa demek.

ayrıca çok sıkıntılı bir durum. aile elbet soracak nasıl tanıştınız diye:

-nasıl tanıştınız?
    +nöbet tutuyordu işte.
    -eee?
    +ben de ordan geçiyordum, öyle güzel nöbet tutuyordu ki bir anda aşık oldum.
    -o da sana aşık mı?
    +tüm insanlara, insanlığa aşıkmış. öyle dedi.
    -sonra?
    +madem öyle evlenelim dedik.

ben sadece gerçekleri bilmek istiyordum ve bu başlıkla aydınlandım. böyle bir tanışmanın bu başlıktan başka bir açıklaması olamaz. entry'lerde bahsedildiği gibi parklarda nöbet tutuyorsa asker, herhalde öyle tanıştılar.

not: bu arada ankara'da asker olan bu çocuk aslen izmirliydi. evlenince izmir'e yerleştiler. ilk iki entry'yi de gözönüne alırsak demek ki izmir'de askerlik yapan ya da izmirli olup başka şehirde askerlik yapan, ortak noktaları izmir olan insanların böyle bir özelliği var; karı kızın bol olduğu yerde nöbet tutmak.
  • bodrum askerlik şubesinin tam karşısında vittoria diye bir club var. şubenin önünde de 7/24 çapraz nöbet tutan en az bir asker var. aralarındaki mesafe muhtemelen 10 metre falan. şimdi aşağıdaki fotoğrafa being john malkovich'deki gibi askerin gözlerinden baktığınızı düşünün. adam sürekli bu manzaraya bu açıdan bakarak nöbet tutuyor. iyi mi kötü mü siz karar verin.

http://i.imgur.com/yn9vp.jpg
  • bol bol çavuşu tokatlayan askerdir.
  • askeri hastanede, ilaç mumessillerinin kullandigi ve kişla sinirlarinin 500 metre disinda, civardaki tek askerin ben ve bodyim olan sivil otoparkta askerlik yapmis biriyim.
    bu asker bendim yani.

gunde gelen mini etekli, işveli cilveli kadin reprezant sayisi ortalama 50 idi.

çok olaylar döndü orda çok. ama detay yazamam, bu kadar kafi. 10 yil dolmadi daha cunku, zaman aşimi olsun yazicam.
  • hayal dünyası genişleyecek askerdir.
  • hep tartışılmıstır bir grup ne ballı bir grup yazık lan adama diye sürer
  • bir elde tüfek sapı diğer elde kendi sapını tutmaktadır
hesabın var mı? giriş yap