• dün akşam itibariyle izlemiş olduğum tek kişilik tek perdelik şehir tiyatroları oyunudur. savaşın aslında neye hizmet ettiği, acımasız ve anlamsız sonuçları üzerine çok hoş bir oyun olmuş. izlerken çoğu anlarda kendinizi oyuncunun yerine koyup meseleyi rahatlıkla içselleştirebiliyor ve savaşların acı yüzlerini hissedebiliyorsunuz.
    mert turak işin hakkını vermiş belirtmeden geçmek olmaz. temposu çok yüksekti, neredeyse adam parçaladı kendisni.
    birde üst entry de arkadaşın belirttiği gibi minik darüşşafakalıları tebrik etmek gerek. salona ilk girdiğimde o kadar öğrenciyi görüp, ulan bizdeki şansa bak kızılca kıyamet kopar şimdi diye düşündüğüm için beni utandırdılar. aralarda bir iki alkış ve ıslığı saymazsak - ki gayet normaldir - ziyadesiyle sükunet içerisinde izlediler oyunu.
  • oyunların en güzel tarafı oyuncuya hakkını teslim etme kısmı. 30 saniye sürünce ilginç oluyormuş. oyuncuya ayıp etmiş gibi hissettiriyor insanı. mert turak'a tebrikler.
  • müthiş bir oyun. izlerken ben yoruldum, mert turak bana mısın demedi. 1 saat 20 dakika boyunca hiç susmadan konuştu, atladı, zıpladı, koştu, ıslandı.

--- spoiler ---

ve ayağını gerçekten de bir santim bile oynatmadı. yeryüzünde kaldı 109 milyon 999 bin 998 mayın. biri arızalı, biri patladı.

--- spoiler ---
  • izledikten sonra etkisinden çıkamadığım tiyatro oyunu. bir hafta boyunca dalıp dalıp gittim.*

tek kişilik oyun sarmaz korkusu ile, bir yandan da mert turak oynuyor merakı ile gitmiştim ve müthiş bir oyundu. izlerken, kendimi oyununun bir parçası gibi hissettim. cidden müthiş bir oyunculuktu.

çok mu müthiş kullandım? ama müthişti.
  • bu aksam fatih resat nuri'de izledim, oyun hakkinda bildiğim tek sey savasta devreleri yanmis bir askerin hikayesi olduguydu ki bu bile gitmem için yeterdi.

abd ordusunda gorevli bir askerin ikinci dunya savasinin en önemli harekatlarindan normandiya cikarmasi oncesi ve sırasında iki yakin arkadasiyla yasadiklari ve bir mayina bastiktan sonra hissettikleri, yitirdigi umutları, korkulari uzerine etkileyici bir hikaye.

ozellikle cikarma ve çatışma sahnelerinde mert turak muhteşem bir performans sergiledi. yalniz çatışma sahnelerinde patlayan bombalar, makineli tufek ve top sesleri cok yuksekti en ondekiler bile oyuncunun sesini bu kısımlarda zor duymuştur.

salonda muhtemelen kimsenin umurunda olmasa da benim gozume batan bazi kucuk detaylar oldu. askerin silahi m1 ya da thompson replikasi olmasi gerekirken gunumuz modern saldiri tufeklerinden m4a1 ya da m16 replikasiydi, dedigim gibi izleyicilerin cogu farkina bile varmamis olabilir ama ikinci dunya savasi delisi birinin gozune batar bu. bir diğer detay, ranger kamuflaji yerine yine modern tip kamuflaj ve siyah botlar 1944 havasina golge dusurdu. anti personel mayinlari filmlerde ve bu oyundakinin aksine uzerine basildigi an infilak eder (eyp egitiminde egitmen subaya bunu sormuştum cok az cesit mayin uzerine basinca degil ayagini kaldirinca patlar demisti) ya da 1 metre kadar firlayip ondan sonra infilak eder.
  • müthiş şahane ötesi bir oyunculuk. (bkz: mert turak) yardırıp geçti. adam hakikaten olağanüstü bir performans sergiliyor. izleyin izlettirin.
  • bu akşam reşat nuri sahnesinde izlediğim, tek kişilik muazzam oyun.

en son bir tiyatro oyununda yine tek kişilik olan tehlikeli oyunlar'da bu kadar etkilenmiştim. mert turak'ın duygu geçişleri, mimikleri, sahne enerjisi kısacası oyun performansı muhteşem. bu sezonun en kaliteli oyunu diyebilirim, tiyatro seviyorsanız kesinlikle vakit ayırıp izleyin.

mert turak için ayrı bir parantez açmak lazım. kendisini daha önce tiyatroda izleme fırsatım olmamıştı, televizyon dizilerinden tanıyordum ama oyun sonrası gözümde apayrı bir noktaya yükseldi. umarım kendisi çok daha iyi yerlere gelir ve hak ettiği değeri görür. bütün salon tüm gücüyle ayakta alkışladı ama o bile kafi gelmedi diyebilirim.
  • mahallede komsum olan mert turak'in (ki kendisi tabi ki bunu bilmiyor) ustun performansi ile bir cirpida biten tek perdelik sehir tiyatrolari oyunu. her ne kadar kendisini daha fazla sahnede gormek istediysek de bu sene sadece 1 oyunla karsimizda (ki bu oyunu da gecen sene izlemistik)
    ancak oyle bir performans ki gormesini cok istediginiz kisiye de kendinize de bilet alip tekrar gitmek , bu muthis performansi tekrar izlemek keyif veriyor.
  • 29 ekim cumhuriyet bayramı dolayısı ile 29 ekim - 4 kasım tarihleri arasında ibb şehir tiyatrolarında oynanacak oyunlar ücretsizmiş. bu oyuna gitmek hevesindeydim ancak toplam 4 gün ve 5 kez oynanacak olan bu oyunun bütün rezervasyonları doldurulmuş durumda. rezervasyon yapıp da gitmeyecek olan yoktur inşallah...
  • ilk tiyatro deneyimimi yaşadığım tiyatro oyunu. ambiyans'ın ve o tek bir oyuncunun (bkz: mert turak) kalitesi o kadar güzel ki, nasıl anlatsam da hissettiklerimi anlasanız bilemiyorum. keşke herkes izleyebilse bu harika tiyatro oyununu.. en kısa zamanda tekrar gitmeyi planlıyorum.
hesabın var mı? giriş yap