ufukcel

  • 5215
  • 16
  • 2
  • 0
  • 3 gün önce

seslendirme sanatçısı

ağlamaya geldiğim yer yine burası. benim için bir nevi kürkçü dükkanı. önceden başka yerlerde de benzer şeyler yazdım, çizdim. bu mesleği yapan adamın kafası rahat olmalı. parayla pulla ya da maddi herhangi başka bir şeyler bir ilgisi olmamalı. hiç değilse birkaç yıl boyunca maddi olarak pek bir beklentiye girmemesi gerek.

tiyatro kökenli değilseniz, hatta seslendirmeyle ilgili tek önemli geçmişiniz hiç değmeyecek paralara gidilen saçma dublaj kurslarıysa sefalete hoş geldiniz. eğer önünüzü görebiliyorsanız ve biraz da çevre sağladıysanız bir yılın sonunda "oha sonunda para kazandım" diyebilecek konuma gelebilirsiniz. ama bunun için de haftanın neredeyse her gününü ve bu günlerin de belli saatlerini stüdyolara bağışlamak zorundasınız. bağışlamak diyorum çünkü orada yaptığınız tonla işin size getireceği tek olumlu şey çevrenizdekilere "aaa bakın şu filmde benim de sesim var izleyin" demek olacak. 1,2,3... 5,10... 100 film sonra bundan da usanacaksınız. çünkü bi bok yapamadığınızı anlayacaksınız. eğer çok ekstra yetenekleriniz varsa, bunlar da kıskançlık gözetilmeden doğru şekilde kullanılabilmişse ve çok ama çok şanslıysanız bir yerden sıçrama yapabilirsiniz. ama çoğu zaman ne kadar iyi türkçe konuştuğunuza, ne kadar güzel sesinizin olduğuna ve ne kadar güzel bir oyunculuk sergilediğinize bakılmaz. çünkü siz stüdyolar için birer gönüllü köle ve iş çıkartma aracısınızdır.

mesleki aşamaları kaydedip, hedeflediğiniz bir yerlere gelmeye başladığınızda sürtüşeceğiniz bir stüdyo yetkilisi veya adı duyulmuş bir seslendirme sanatçısı ayağınızı çok kolay bir şekilde kaydırabilir. ya da tam tersi gerçekleşebilir. hedeflerinize ulaşamayacağınızı düşündüğünüz umutsuz bir anda, sadece ilişkinizi kuvvetlendirdiğiniz bir abiniz/ablanız size birçok kapı açabilir. bunun için sakın rahatsızlık duymayın. çünkü bu işte çabuk yol kat etmenin başlıca kuralı bu. ya sömürüleceksin ya da sömürülmekten kurtulup sen sömürmeye başlayacaksın. başka çıkış yolu yok maalesef.

ha gelelim yine şu para mevzuuna. aslında bu konu hakkında konuşmaktan o kadar sıkıldım ki, kimsenin okuduğunu dahi sanmadığım şuraya bunları yazmaya üşeniyorum. yine de birkaç şeyden söz edeyim. bu iş için uygun görülen ücretler çok ama çok düşük. hem kanalların hem de onların yaltakçısı stüdyoların size biçtiği fiyat gülmenize yol açabilir. bu kısımlar biraz da özel ve değişken ama şunu bilin ki, yaptığınız işe ve o işten stüdyoların kazandığı paralara değmeyecek komiklikte rakamlar. hakkınıza düşen payları gördükçe işten de nefret ediyorsunuz, hevesinizi de kendi başınıza kırabiliyorsunuz. bu adaletsizliği düzeltmek için benim sayabildiğim kadarıyla şimdiye dek 4 kez isyan çıkartılmış. ne kadar isyan denilirse onlara da... bu isyanlardan bazılarını toparladım.

şu 1992 yılına ait bir haber: http://i.imgur.com/pzjp9lo.png
bu daha da eskiye 1989 yılına ait bir haber: http://i.imgur.com/r8z8ldf.png
bu da aynı yıla ait: http://i.imgur.com/mweicqt.png
bu onlardan da eski, 1986'ya ait: http://i.imgur.com/ilftims.png
bu 2005 yılına ait bir haber: http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/…ber.aspx?id=299080

daha da vardı ama sıkıldım aramaktan. demem o ki, bi bok olmaz bu sektörden. ya çok iyi olmak için sabah akşam demeden çalışacaksın, katabildiğin her şeyi katacaksın ya da nereden kurtulsam kar deyip bir an önce başka bir mesleğe yöneleceksin. zor. ülkemizde meslekten bile sayılmayan böyle bir işte çalışıp da paradan dert yanmak çok zor. çünkü dışarıdan görünen aynen şu: "ohh ne güzel her gün film izle, bi gün tom hanks ol, öbür gün brad pitt... ondan sonra ben paramı alamıyorum diye ağla. peh!" çok haklısın canım kardeşim. benim ahmaklığım.

bu önyargıyı kırmak ve bu işi hiç değilse meslek olarak kabul ettirebilmek için çeşitli çalışmalar yapılıyor hala. eğer bu yolda katkı sağlayabilecek, yardım edebilecek kimseler varsa da birlik olmaya çalışmak gerek.

ben bi gideyim de brad pitt olayım izninizle...

devamını okuyayım »
15.12.2013 22:13