şükela:  tümü | bugün
  • eski avusturyalı futbolcu. alzheimer nedeniyle 79'unda hayata gözlerini yumdu. avusturya tarihinin en iyi orta saha oyunculardan biri olarak hatırlandı durdu. 86 defa milli formayı giyen koller, takımı viyana'yı da şampiyonluğa uçurmuştu.
  • 3 aralık 1857 - 21 mart 1944

    avusturyalı bir oftalmolog olup, göz ameliyatı için topikal kokaini lokal anestezik olarak tanıttı. bu modern lokal anestezinin başlangıcı kabul edilir.
  • 1898-1951 yılları arasında yaşamış alman luftwaffe subayı. 1914 yılında orduya katıldı ve piyade hizmeti sonrası, havacılığa transfer oldu. 1916 yılında pilot eğitimini geçerek, gözlem ve savaş filolarında uçtu.savaş sonrasında ingilizlerce esir alınıp 1919 yılında bırakıldıktan sonra çeşitli polis akademilerinde görev aldı.1935'te hava kuvvetleri'nin luftwaffe adıyla tekrar şekillenmeye başlaması ile orduya yeniden katıldı.1936 yılında hava harp akademisi'nde birincilikle mezun oldu.olası bir ingiltere işgali için yapılan denizaslanı planının içinde yer alan luftflotte 3'ün operasyon sorumluluğunu üstlendi.plan iptal olunca doğu cephesine yapılan hava taarruzlarının komuta bölümünde yer aldı.ilerleyen zamanlarda luftwaffe'nin genelkurmay başkan yardımcılığına, savaşın sonlarına doğru 1944 yılında ise luftwaffe genelkurmay başkanlığına terfi etti.savaştan sonra ingilizler tarafından esir alındı ve ev hapsine mahkum edildi.1947'de affedildi ve tekrar almanya'ya dönmesine izin verildi.1951'de öldü. anılarını der letzte monat adlı bir eserde topladı.
  • bir alman general der flieger ve ıı. dünya savaşı sırasında nazi almanyası'nın luftwaffe genelkurmay başkanı.
hesabın var mı? giriş yap