şükela:  tümü | bugün
  • tarihi ipek yolu'nun canlandırılması açısından en önemli adım olarak nitelendirilen ve türkiye ile kafkaslar enerji hattının ardından demiryolu ile de birbirine bağlayacak proje.

bakü-tiflis-kars demiryolu projesi anlaşması, gürcistan cumhurbaşkanı mihail saakaşvili, azerbaycancumhurbaşkanı ilham aliyev ve başbakan erdoğan arasında tiflis'te imzalanacak.

http://www.trt.net.tr/…t/hdevam.aspx?hid=169523&k=0
  • er ya da geç baküye dosdoğru giden demiryolu hattının da açılmasıyla sadece kars tiflis hattına dönüşecek proje.
  • ermenileri oldukça işkillendiren projedir zira sözkonusu demiryolunun güzergahı ermenistan ı tamamen izole etmektedir. ayrıca bir yıl öncesine kadar amerika daki ermeni lobisinin etkisiyle eximbank ın gürcistan a kredi vermeye yanaşmayarak projenin gürcistan ayağına sekte vurması, bu durumu doğrulamaktadır, lakin azerbaycan ın 25 yıllık vade ve yüzde bir faizle 200 milyon dolarlık krediyi gürcülere sunarak cillop gibi bir harekette bulunması, projenin önünde artık hiçbir engel bırkmamış ve daha dört gün evvel sözkonusu demiryolunun temelleri tiflis te atılmıştır.

(bkz: hayırlı olsun)
  • türkiye'ye yerleşen ve yaşayan ermenistan vatandaşlarını da dikkate alarak erivan'ın da mutlaka eklenmesi gereken proje.

(bkz: haydarpaşa-erivan demiryolu hattı)
  • gürcistan'ın bile projeye bin bir havayla, lütfedercesine katıldığını düşünecek ermenistan fikri şaka gibi geliyor. gerçi gürcüler de haklı, ne demek bir süreliğine sizin sınırları bizimkine katalım! bizim mühendisler de pek yaratıcı canım.
  • türkiye - ermenistan - azarbeycan hattında bir tren yolu vardır. uyguladığımız ambargo nedeniyle bu yol kullanılmıyo yıllardır ve ermenistan bu sebeple çok sıkıntı çekiyor. elbette bizde ekonomik olarak zarara uğruyoruz azarbeycana direk demir yolumuz olmadığı için. azerbeycanda sıkıntı çekiyor. bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak için bu tren yolu projesi ortaya atıldı. bu sayede azerbeycan ve türkiye rahatlarken ermenistan tek sıkıntı çeken ülke olacak ve izole olmaya devam edecek. bu sebeple ermeni lobisi var gücüyle engel olmaya çalışıyor ve abd dahil hiçbir ülke desteklemiyor. kredi alamadığımızdanda kendi yağımızda kavrulacağız. enson abd senatosundan katılanlarında olduğu dünya erivan tren yolu sempozyumu (salladım ama adı buna benzerdi) bu tren yolunun kullanıma açılmasını felan isteyerek konferansı bitirmişti.

kaynak gerekir bu yazıya değil mi bulamadım. ama uzun süredir dikkatimi çeken ve takip etmeye çalıştığım bir konu bir haberde okumuştum.

birde bu var tren yolunun varlığını teyit eden bir yazı http://carnegieendowment.org/files/radikal.pdf
  • gürcistan bölümünde inşaat işleri durmuştur
  • gurcistan ve azerbaycan'in demiryolu hat açıklığı rus standarti (1520 mm) oldugu ve bizimkinin standart hat acikligi (1435 mm) oldugu icin break-of-gauge kacinilmaz olacaktir. yani kars'ta vagonlar ve lokomotif degismek zorundadir. cok bir sıkıntı olacagini sanmiyorum. ya da gurcistan icinde 3. bir ray daha eklerler.