şükela:  tümü | bugün
  • dizel araçlarda, kısa mesafe sürüşlerde partiküllerin yanmasını sağlayacak yüksek ısıya çıkmak mümkün olmadığı için sık sık tıkanan parça. aracın yürümesinde herhangi bir problem yoksa genel olarak 2000 devirde 15 - 20 dk kesintisiz aracın sürülmesiyle problemi çözülür. ancak arıza işareti verdikten sonra bu işlem yapılmaz ve araç uzun bir süre daha kısa mesafe kullanılmaya devam edilirse, önce aracın devir almamasına, gaz yememesine sebep olur, ısrarla sürülmeye devam ederse motor boğulur, daha da ısrarla sürülürse çok ütopik şeyler meydana getirir. bu noktadan sonra devirli kullanmak çözüm getirmeyecektir. böyle bir durumda aracın servise çekilmesi ve filtrenin temizlenmesi gerekir. çok vakit alan bir işlem olmamakla beraber durduk yerde çekici ücreti ödemenize sebep verir.
  • yanma sonucu oluşan zararlı artık gazların (karbon monoksit, azot oksitler, hidrokarbonlar) bir takım işleme (bkz: yanma) (bkz: indirgeme) tabi tutularak mümkün olduğunca zararsız hale geldiği araba parçası.

normal çalışma şartlarında aynı anda 3 işlem kendi içinde dengeli olarak gerçekleşir:

-karbon monoksitin karbon dioksite dönüştürülmesi
    -azot oksitlerin azota dönüştürülmesi
    -hidrokarbonların su ve karbondioksite dönüştürülmesi.

fakat zengin yanma sonucu (bkz: zengin karışım) çok miktarda hidrokarbon tam olarak yanmadan dışarı verilir. oluşan artık gazdaki hidrokarbon miktarı diğer gazlara oranla daha fazladır. katalitik konvetörde bu hidrokarbonlar tekrar yanma işlemine tabi tutulur ve dışarı karbondioksit ve su buharı şeklinde atılması sağlanır. bu durumda hidrokarbonların yakılması işlemi diğer iki tepkimeden fazla gerçekleşir. bu aşamadaki yanma motorun dışında gerçekleştiği için ortaya çıkan enerjinin işe dönüştürülen enerjiyle alakası yoktur.

fakir yanmada ise (bkz: fakir karışım) az miktardaki yakıt çok miktardaki havayla yakıldığı için atık gazda yanmamış hidrokarbonlara oranla daha fazla miktarda karbon monoksit ve azot oksitler bulunur. bu durumda ise hidrokarbonların ikinci defa yakılmasından çok karbon monoksit ve azot oksitin indirgenmesi işlemi gerçekleşir. bu işlemde platin, rodyum, seryum vs. kaplı kanallar ( aynı katalitik sobanın kanalları gibi) kullanılır. farklı maddeler farklı gazları indirger. indirgeme işlemi sonucunda bu gazlar doğaya karbon dioksit, azot ve oksijen olarak salınır.

kat iptali: katalitik konvertörün devreden çıkarılması işlemi. genellikle performans artışı için yapılır fakat günlük kullanıma yönelik araçlarda sadece katalitik konvertörü iptal etmek hissedilir bir performans artışı sağlamaz. aracın egzos emisyon değeri değişir. muayenede çok büyük ihtimalle sıkıntı olur.

kat temizliği: egzozdaki kurum zamanla konvertörün kanallarını tıkar. bu durumda atık gazların tahliyesi zorlaşır ve hissedilir derecede performans düşüşü gözlenir. ( tuzluğun deliklerinin tıkanması gibi düşünün ). çeşitli kimyasallarla delikler tekrar açılır, temizlenemeyecek düzeydeyse kat yenisiyle değiştirilir.

son olarak katalitik konvertör aşırı ısınabilen bir parçadır. özellikle yaz aylarında aracınızı kuru ot vb. kolay tutuşabilen şeylerin üzerine park ederseniz yangına sebebiyet verebilirsiniz.

http://imgur.com/3hgpmfe
  • 3-5 beygir extra güç için sökülüp atilan , çevre dostu bir parça.
  • iptali halinde tüvturk muayenesinden %99.9 geçemeyeceğiniz (geçeni duydum ama görmedim, ben kendim de bizzat geçemedim, geçemeyenini de çok gördüm) çevre dostu, cüzdan düşmanı otomobil parçası.
  • kursunsuz benzin kullanimda ortaya cikan hidrooksitleri suzmeye yarayan parca.
  • hava kirliliğini azaltmak için otomobil gibi motorlu araçlara takılan araç. makineden çıkan egzos gazı dönüştürücüden geçirilir, dönüştürücü kimyasal reaksiyonları hızlandırarak, birleşim atmosfere salınmadan önce, çevreyi kirleten kimi maddelerin başka maddelere dönüştürülmesini sağlar.
  • katalizatör de denir.
    katalitik konvertör iptal edildiginde aracın ulasabilecegi en yuksek devir degerinin artmasına karşın, motor gereginden fazla yorulur ve ömrü kısalır.
    cogu aracta, iptal edilmesi uzun vadede faydadan cok zarar getirirken, kimi araclarda iptal edilmesi sadece zarar getirir..
  • scotty kilmer abimizden ogrendigimize gore, aracinizda bu parcayla ilgili p0420 kodlu arizayi aliyorsaniz, bunu tinerle cozmeyi denemekte fayda var.

++++ultra teknolojik falan bir arabaniz varsa denemeyin, ben denedim, oldu++++

efendim soyle: p0420'yi obd'de gorunce yaklasik ceyrek-yarim arasi dolu depomuza 4 litre tiner ekliyoruz (evet bana da bastan cilginca geldi) ve arabamizi bu sekilde 250 kilometre kadar suruyoruz. mumkunse tek seferde surmek daha verimli deyolla, ben bir haftada falan tamamladim 250'yi yine de ise yaradi.

tinerimiz katalitik konvertordeki boku pasi sokup atiyor. scotty kilmer'in dedigine gore bu parca %94 verimlilikle bile calissa bu arizayi verebiliyormus araba.

bir de bunu cikarip yikamak etmek vs var ama onla kimsenin ugrasacagini sanmam.
    soyle izleyebilirsiniz.

fuel system temizleyiciler olsun, baska turlu kimyasallar olsun, bunlara duzenli para veren biri olarak ben etkilendim.

marti ustaniz idaho kucuk sanayi'den bildirdi. saygilar.

pesinen ek: kesin cozum degil, ama bi deneyin.

uyari uzerine edit: araba benzinli.
  • en sıkıntılı parçalardan biridir. arıza kodunda katalitik konvertör yeterli filtrelemeyi yapamıyor uyarısı alıyorsanız sıçtınız.

bu arızanın neyden kaynaklandığını bulmak bi dert. çözmek başka dert.

ustayım diyen kişi deneme yanılma ile arızayı çözmeye çalışacağını söylüyorsa kaçın oradan. katalizörden adam gibi anlayan kalifiyeli usta yok denecek kadar az.

nasıl çözüleceği konusunda yardımcı olacak, bu işin piri usta tanıyorsanız bi yeşillendirin size zahmet. istanbul

edit: eğer arıza açıklaması katalizör yeterli filtrelemeyi yapamıyor (sıra 1) ise öncelikle emme manifoldundaki oksijen sensörüne odaklanın. sanayide sizün araca uygun çalışan bi sensör bulup aracınıza takıp deneyin. lamba sönerse yeni bi sensör alıp yola devam edin.

motor arıza lambası sönmezde bu sefer katalizöre yönelin. sanayide bulunur. komple manifold ile değiştirmek yerine sadece katalizörü değiştirebilirsiniz. ağar markalar çin malıdır yalnız. dikkat edin. katalizör değişince sorun düzelebilir.

tekrar lamba yanarsa bu sensör olayını tekrar deneyin. zira bozuk katalizör sensörü de bozabilir yüksek ısıdan dolayı. katalizör değişince lamba sönmezse sensör değiştirin.

eğer tüm bunlara rağmen düzelmezse bu sefer egzoz gazındaki değerlere odaklanın. egzoz gazındaki değer yakıtın motorda verimli yanmamasına işarettir. bujiler, ateşleme avansları, buji kabloları, kompresyon düşüklüğü, ecu arızaları olabilir.
  • rölanti halindeyken aracımdan traktör sesi gelmesini fark etmemle birlikte ismini öğrendiğim parça. meğersem bunun contası zamanla sürtünmeden gevşeyip metal sürtünme sesi çıkarıyormuş. 10 santimlik metal parça için servisin 250 lira çekmesi de bu sesle birlikte yaşamam gerektiğini gözüme sokmuş oldu.