şükela:  tümü | bugün
 • -yeni filmi sith lordları üzerine çekelim...
  -sith mi? çok eril ve cinsiyetçi bir söylem. bundan sonra umh lordları olsun onlar. hatta lord da değil. umh baronesleri olacak!!!
 • ing.

  "we have 50% of our executive team are women and six out of eight of the people in my story group are women. and i'm sure there's a lot of people that would be surprised that we're making star wars movies and the majority of the people involved in the development those stories are women. and i think that it's making a huge difference in the stories that we're trying to tell.

  it is going to happen, we're going to hire a woman who's going to direct a star wars movie. i have no doubt and it is interesting because i have a huge number of men who call me constantly and tell how much of a star wars fan they are and how much they want to get involved in anyting to do with star wars. i don't have a lot of women who call and have those conversations with me. now that's not to say that there are star wars fans out there and women who have been their careers have been shaped in some way by star wars if they are in film but it's not the same way that it is for men. so that's one of the challenges that we keep talking about."

  tr.

  "yönetici grubumuzun yarısı kadın ve hikaye grubumuzdaki 8 kişiden 6'sı kadın. eminim buna birçok kişi şaşıracaktır, yaptığımız star wars filmlerinin metin yazarlarının çoğunluğu kadın. bu anlatmaya çalıştığımız şeyde ciddi fark yaratıyor.

  "eminim bir gün bir star wars filmini bir kadın yönetecek, hiç şüphem yok. ilginçtir, beni arayıp star wars'u ne kadar sevdiğini anlatan ve dahil olmak isteyen onlarca erkek var ama kadınlar pek de aramıyor. bu tabiki hayatı ve kariyeri star wars sayesinde şekillenmiş kadınlar yok demek değil ama erkeklerle aynı şekilde olmuyor. bu, üzerine konuştuğumuz, zorlu bir durum."

  *

  bu konuşma bizzat kathleen kennedy tarafından bir panelde yapıldı. özetle "yeteneği, özgeçmişi ne olursa olsun, ben bir erkekten ziyade bir kadına iş vereceğim. yeteneksiz ya da tecrübesiz olsa da ilk tercihim kadınlar." diyor sayın kennedy.

  şimdi bakınız, kıymetli suserlar, saygıdeğer romalılar ve dünyanın tüm işçileri; bu ayrımcılıktır. kadına yapılan ayrımcılıktan çok daha tehlikeli bir ayrımcılıktır hem de. çünkü korumacı ayrımcılık, korunan kişi/topluluk/ırk/cinsiyetin gerçekten acınası durumda olduğunu/korunmaya muhtaç olduğu düşünerek yapılır. bir örnek vereyim, içinde zenci olan her video/fotoğrafa "ırkçılık yapmayın" diyen biri, zencilerin gerçekten farklı ve daha aşağı bir seviyede olduğunu düşünerek bunu söyler, zencilerin korunmaya muhtaç olduğunu düşünür.

  sayın kennedy, yüce george lucas'ın bize emaneti. ama star wars külliyatı da yüce george lucas'ın kathleen kennedy'e emaneti. hiçbir kültürde emanete bu biçim ihanet edilmez. bir tarafta akademi de dahil onlarca ödüllü film yönetmiş işinin ehli erkek bir yönetmen, diğer tarafta birkaç sanat filmi haricinde pek de başarısı olmayan kadın bir yönetmen varken; sırf cinsiyetinden dolayı kadın seçilemez. kennedy'nin neredeyse her yönetmenle, sonu kovulmaya varan sorunlar yaşadığını biliyoruz. ne malum bu sorunların, yönetmenlerin erkek olmasıyla ilgisi olmadığı? kathleen kennedy gibi açıkça cinsiyet tarafı tutan birinin böyle bir şey yapmayacağını kimse savunamaz. belki kadın yönetmenlere yöneltmeyeceği eleştirileri yöneltti, belki kovup yerine kadın bir yönetmen getirmek için bile isteye mobbing uyguladı. bilemiyoruz ama imkansız da denemez.

  bakın ben cinsiyetçi bir kimse değilim. erkek ve kadınların, vasıflarına göre değerlendirilmeleri gerektiğini savunurum, bu iki cinsiyet arasında hiçbir pozitif ya da negatif ayrım ya da ayrıcalık yapılmaması gerektiğine inanırım. kadın ve erkek her ahval ve şeraitte eşittir. aynı şekilde sırf eşcinsel bir zencinin hikayesini anlatıyor diye bir filme oscar verilmesine de karşıyım. kennedy şu anda hollywood ve tüm abd medyasının empoze etmeye çalıştığı görüşün savunucusu, bunda bir gariplik yok. amma 40 küsür yıllık star wars külliyatını kendi hırs, görüş ve ihtiraslarına göre bir oraya bir buraya çarpıp, nihayetinde onlarca yıllık fanlarını küstürüyorsa, buna tüm benliğimle karşı çıkarım, çıkıyorum, çıkacağım.

  star wars episode vii the force awakens çıktı, başrol kadın. tamamdır, tabiki olacak. hatta ciddi bir boşluğu doldurdu. sonra star wars episode viii the last jedi'da bakıyorsun, "sıradan insanların çocuğu bu. bir kadının güçlü olması için bir erkeğin soyundan gelmesine gerek yok." hadi ya? ablacım, skywalker saga bu. bu hikayede olaylar soy üzerinden yürür. "ben solo var işte, skywalker soyu." demeyin, kalbinizi kırarım. skywalker olmadı, bari kenobi soyu olsaydı. hiç değilse anakin'in üvey kardeşi oven lars'ın kaçamaktan doğan çocuğunun çocuğu falan olsaydı. evet farklı bir force konsepti var ama başrole güçlü bir kan yakışırdı. star wars bu, sizin sjw şovunuzu yapabileceğiniz sıradan bir filmden çok çok daha fazlası. sjw demişken, ülkemizde pek de olmayan ama abd sosyal medyasında sık sık görebileceğiniz sjw stereotipini bile filme soktular, kör göze parmak artık bu kadarı. uzay bilim kurgusunun göz bebeği star wars'un merkezine karşıtların aşkını koyarak da rezil rüsva ettiler. evet star wars'ta imkansız aşklar hep vardı; bir prenses ile bir kaçakçı, bir kraliçe/senatör ile ilişki kurması bile caiz olmayan bir şövalye... ama bunlar ana hikaye olmadı, olması da uzay bilim kurgusuna yakışmazdı. han solo ve leia'nın aşkı, hep ikinci ya da üçüncü konuydu, anakin ve padme'nin aşkı, prequelleri orijinallere bağlamak içindi ve her ne kadar anakin'i karanlığa çeken temel öğe olsa da hikayenin önüne hiçbir zaman geçmedi, hikaye bir sith lordunun, iki tarafı da yönettiği bir savaş icat ederek cumhuriyeti yıkışıydı. hatta anakin ve obi-wan'ın baba-oğul (master, you are the closest thing i have to a father) / abi - kardeş (you were my brother anakin, i loved you.) hikayesi, anakin ve padme'nin aşk hikayesinden daha ön plandadır.
  [obi-wan kenobi'nin bu cümlesi aslında anakin'e ne kadar değer verdiğinin ispatıdır. jedi kurallarına göre bir jedi'ın herhangi biri ya da objeyle bağ kurması yasaktır. (bkz: attachments are forbidden) obi-wan gibi ideal bir jedi ustasının "seni sevdim" demesi, anakin için jedi kurallarını çiğnemesi az buz şey değil.]

  velhasıl 3-4 nesli büyüten star wars, bir social justice warrior elinde zayi oldu. paramparça oldu. <capslock>buna bir dur demeyecek miyiz?</capslock>
 • star wars evreninin üstüne sjw saçmalıklarla sıçıp, bir sürü başarılı yönetmeni kovdurduktan sonra, yeni üçlemenin son halkası olan star wars* filminin iyi bir film olacağına söz vermiş.

  bakın dikkat çekiyorum; bütün sorular cevaplanacak, senaryo tutarlı şekilde bağlanacak değil. "iyi bir film" olacak.

  (bkz: expect the worse)
 • yıldız savaşları evreni'ni hayranlarının gözünde harap etmiş (bkz: to ruin) politik doğrucu(?) bir yapımcı.

  genel olarak hollywood'u saran bu akım başka pek çok seriyi de mahvetti ne yazık ki.

  işin en ironik kısmı 30 yıldır yazılan, çizilen, geliştirilen evreni "ya onlar aslında yok, biz baştan yaratacağız" diyerek silip, yaşanan başarısızlığa "kaynak materyal yok" diyebilecek kadar, ne bileyim, küstah(?) bir tavır sergilemiş olsa da itinayla sözleşmesi uzatılmıştır.

  yukarıda bir suser uzun uzun anlatmış, "buna bir dur demeyecek miyiz?" diye sormuş, kusura bakmayın da the force awakens (güç bunca sene uyuyor muydu la?*)'da mevzuya uyanamadıysanız yapabilecek bir şey yok. film arasında liseye giden kardeşim filmin senaristlerinden daha iyi teorik senaryo yazmıştı filmi değerlendirirken.

  eh, yıllardır beklediğim serinin açılışı bu kadar kötü bir filmle olursa ben de ant içerim bir daha disney'e yıldız savaşları üzerinden para vermek yok diye.
 • disney'in star wars yapımlarındaki süregelen vasatlığa açıklama olarak "elimizde kaynak materyal olabilecek çizgi roman, kitap falan yok" bahanesini öne sürmüş.

  yahu 30 yıllık külliyat var, aralarında thrawn üçlemesi, dark empire gibi kültleşmiş işler var.

  https://starwars.fandom.com/wiki/list_of_comics

  https://starwars.fandom.com/wiki/list_of_books

  şimdi disney jon favreau'yu, kevin feige'i falan getirip ortamı toparlamaya çalışıyor ama bu kadının verdiği zararı geri almak çok zor olacak.
 • star wars'un başına gelmiş en kötü şeylerden birisi. şu kadının vereceği kararlara göre şekillenen bir star wars var. 7. film ile bir şeyleri zaten bozmuştu kendisi, sağolsun 8. film ile mum dikmiştir star wars'a. kendisi gibi star wars ile alakası olmayan, star wars'un ne anlattığını kavrayamamış birisinin keyfini izliyor oluşumuz üzücü.
 • bir star wars filmine zarar ettirebilen isim. 10 sene önce şunu yazanlara hep beraber gülerdik ancak durum ortada, görüyorsunuz. solo'dan bahsediyorum tabi ki ki ben filmi beğendim. ancak the last jedi faciası ile öyle bir yara attı ki star wars'a, hastanın iyileşebilmesi imkansız gibi bir şey. binanın kolonlarını yok eden bir filme onay veren bir ruh hastası kendisi.

  alsın, bir yerlerine soksun yarattığı evreni.
 • son social justice wars filminin yapımcısı.
 • star wars evreninin başına gelmiş en kötü faciadır kendisi. sjw mallarını mutlu edeceğim diye her star wars filminin içine hiç de derin hissettirmeyen tek boyutlu ama güçlü imajı yaratmaya çalışan kadın karakterler koymuş, asıl üçlünün yarattığı mirası devirmiştir. filmleri saçma sapan yönetmenlerin çekmesine izin vermiş, star wars adına herkesten çok emeği bulunan mark hamill gibi muhteşem insanların emeklerini bok etmiştir. yahu last jedi çıktıktan sonra her röportajında mark hamill filmin eksiklerini, ne kadar hayal kırıklığına uğradığını anlattı da adamı yine susturdular. luke skywalker asıl üçlemenin hep asıl karakteri oldu ve her zaman anketlerde en sevilen karakter de o olurdu. en kötü durumlarda bile umudu temsil ederdi. lan filmin adı bile a "a new hope", resmen yeni bir umut diyor. sen gidip onu çırağı karanlık tarafa çekilecekmiş gibi duruyor diye çırağını öldürmeye çalışan bir karakter yapıyorsun.
  last jedi zaten kadın karakterlere sahne vereceğiz diye berbat bir film haline geldi. o kadar mantıksızlık o kadar saçmalık o kadar gereksizlik var ki filmde, izlediğimde sadece luke çıkacak diye bekledim. çıkınca da güzel bir sahne yaratacaklar elbette diye düşünüyordum ama luke meğer mekana gelmemiş bile; güç yansıması imiş... yapacağınız işi sikeyim ya.