şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: a behanding in spokane)

  senaryosunu martin mcdonagh'ın yazdığı ve bir adamın arayışını anlatan in your face oyun. ali yoğurtçuoğlu, arif pişkin, duygu üstünbaş ve inanç konukçu'nun oynadığı, dasdas tiyatro tarafından sahnelenen oyunun yönetmeni ilham yazar.

  bu, mcdonagh'ın izlediğim ikinci oyunu *. ikisinde de dehşete düşüren bir kurgu üzerinden metaforlarla karakterlerin bilinçaltı gözler önüne seriliyor.

  arayışlarımız, gerçeklerden kaçarak anlam yüklediğimiz yanılgılar üzerine olabilir. hatta yıllarca oradan oraya sürüklenebiliriz, ta ki yüzleşene kadar.

  --- spoiler ---

  mervyn, 27 yıl sonra karşısına çıkan bir şanstı. 6 serseriyi * ve eklemlerine "kin" yazdığı kesik elin sırrını ona keşfettirmişti. telefon ederken yaklaşan tren sesinin de işaret ettiği üzere, onu yalnız bırakan annesiydi aradığı. tıpkı kafesteki maymun gibi o da mervyn'i anlamıştı.
  --- spoiler ---

  toby karakterini canlandıran oyuncu siyahi ot satıcısı rolünde çok iyiydi. üstelik sadece vücut dili ve kullandığı jargonla başardı bunu, ki zordur. misal othello karakterini canlandıran siyaha boyanmış laurence olivier bile gözüme eğreti görünmüştü. mervyn karakteriyle inanç konukçu da kendine hayran bıraktı. onunki hani şu kendine hayrı olmayıp başkalarına mucizevi dokunuşları olan düğüm çözücü bir roldü.

  oyun dolu dolu 1 saat 15 dakika sunuyor. kara mizah nedir sorusuna verilebilecek örneklerde başı çekecek nitelikte. olaylar zinciriyle gererken, diyaloglarıyla kahkaha attırıyor.

  şiddetle tavsiye edilir.
 • klişe bir hikaye metnini, diyaloglar ve tabiki oyuncuların üstün performansları kotarmış olan sahne oyunudur. seri şekilde gelen esprileri süsleyerek sunan oyuncular sürekli gülmenize sebep oluyor.

  ali yoğurtçuoğlu efsane bir gözlem yeteneğinin olduğunu ispatladı. oyun boyunca beyaz bir adamın "zenci" olduğuna beni inandırdı.
  inanç konukçu'yu zaten tartışmaya gerek yok. oynadığı karakter ile farklı bir oyun bile çıkar. bu dark knight filmindeki joker gibi. inanç da heath ledger oluyor bu durumda.
  duygu üstünbaş aksatmadan diğer karakterleri ayak uyduruyordu.
  arif pişkin ise karakterini seyirciye yeterli şekilde aktarabilen bir performans sergiledi

  fırsatınız olduğunda kaçırılmaması gereken oyun.
 • ali yoğurtçuoğlunun döktürdüğü oyun.

  bir iş çıkışı ağız dolusu gülüp kafa boşaltmak için gidilebilecek güzel oyunlardan biri.
 • erzurum devlet tiyatrosunda seyrettiğim, tek perdelik, önce gerilim,dram ve aksiyonla başlayan daha sonra komediye dönüşen tiyatro oyunu. başrolde erzurum dt müdürü emrah keskin'in ( carmichael) ve abdullah arif atalay'ın (meryn) müthiş performansı göze çarpıyor. tavsiye edilir...
 • erzurum dt'de sahnelenen mükemmel yönetmen, mükemmel insan kuvvet yurdakul'un yönettiği; emrah keskin, arif atalay, özlem sakve oğuzhan vartolioğlu gibi harika bir oyuncu kadrosuna sahip tiyatro oyunudur. şimdiye kadar sahnelenen en iyi kayıp el diyebilirim. oyuncular muhteşem, kurgu harika ve fatih veli ölmez 'in bestelediği müzikler sizi kendinizden alıyor. hüzünlenirken bir anda kahkahalara boğulabiliyorsunuz. çok fazla aksiyon mevcut. emin olun izlerken gözünüzü bir an bile ayırmak istemeyecek ve oyun bittikten sonra bir daha izlemek isteyeceksiniz. hala izlemediyseniz şiddetle tavsiye edilir sevgili suserlar.