şükela:  tümü | bugün
  • protesto gösterilerinin nedenleri hakkında bbc'den bir haber; https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-59892804

ekonomik nedenler tetikleyici olmuşa benziyor ama otoriter sisteme de tepki var.
  • fehim taştekin yorumuyla: https://www.youtube.com/watch?v=4yspfstipki

aydın sezer yorumuyla: https://www.youtube.com/watch?v=hs6slmymkde

iki tane rusya'yı sağlam çalışan tv'lerde göremeyeceğiniz uzman-gazeteci

——-

meanwhile a*rasyacı: https://twitter.com/…tatus/1478708546829180934?s=20
    -(bkz: #131847168) & (bkz: #131990047)
    dikkatinizi çekerim bunlar deva'lı metin gürcan'ı ajan diye içeriye sokturtan tayfa.
    ulan kazakistan'da sivil toplum, stk mı varmış da soros goygoyu yapıyorsunuz? soros hikayesi bütün otoriterlerin rusya'dan aldığı bir taktik oldu. ülkende liberal özgürlükçü örgütlenme yapan, demokrasi isteyen mi var? yapıştır soros ajanı, al içeri, aklansın adam, yine de içeride tut (bkz: osman kavala). soros hikayesi hem dinci ortodoks, hem siyasal islam, hem ülkücüler, hem avrasyacılar-ulusalcılar ağzına senelerdir sakız olmuş durumda. bütün dünyada da böyle.
  • burada 2012-2015 yılları arasında yaşadım. ne siyaset uzmanıyım, ne de büyük oyunu görüyorum. size sadece o dönem yaşadıklarımı anlatmak istiyorum.

- gelir adaletsizliği :

inşaat sektöründen hatırladıklarımı yazacağım. bir kazak inşaat işçisinin aylık kazandığı para 300-400 dolar civarı. aynı işi yapan türk işçinin maaşı yerine göre 1500-2000 dolar civarında. şimdi empati yapın biraz. sizce o türk orada nasıl davranıyordur? buraya gelen zengin görgüsüz araplar hakkında ne hissediyorsunuz? genelleme yapmayayım ama genel intibanız kötü değil mi? heh. bi de şimdi o insanlarla aynı işi yaptığınızı düşünün. o insanların sizi aşağıladığını düşünün, sizin kızınıza, eşinize, akrabanıza ya da mahallenizdeki kadınlara sırf cebinde para olduğu için istediği gibi sulanabildiklerini düşünün. kötü değil mi? zaten astana'ya dair anılarımın çok tatlı olmamasının en büyük nedeni maalesef türklerdir. fetöcüsünden görgüsüzüne o güzelim yeri berbat etmek için her şeyi yapıyorlar.

ama sırf türk veya diğer milletler olarak bakmamak lazım. bu gelir eşitsizliği kazaklar arasında da çok var. bir şehir düşünün ki, dünyaca ünlü mimarların tasarladığı fütüristik yapılar var, milyon dolarlık evler var. ancak arabayla 2 dk mesafede, kazakistan'ın güneyinden gelen işçilerin (12 kişinin 3+1 evde yaşadığını düşünün) yaşadığı mahalleler var. bir yandan hayatınızda göremediğiniz jiplere binen insanlar varken, bir yandan -35 derecede 12. katta varil başında ısınmaya çalıştığı için fırça yiyen işçiler var.

- kültürel farklılık :

şimdi orada iki dil var. kazakça ve rusça. genelde insanlar iki dili de biliyor. kimisi kazakça konuşmayı tercih ediyor, kimisi rusça. ancak ben birbiriyle tercüman aracılığıyla anlaşan iki kazak bile gördüm. biri rusça biliyor sadece diğeri kazakça. ben ülkeye ilk indim. havaalanından şehre doğru gidiyorum. tam olimpiyat zamanı. her yerde dev kazakistan bayrakları. o sene ülkece bir sürü altın almışlar. onun afişleri var billboardlarda. ne bileyim, markette çok güzel bir çikolata var, çikolatanın kabı kazakistan bayrağı. inanılmaz bir ulus bilinci yaratma çabası. bir yandan kiril alfabesinden uzaklaşma çabası, bir yandan yaygın kazak alfabesi, bir yandan latine göz kırpma. bunların oturmasının zaman alacağı, sorunlar yaratacağı belliydi. yarattı da.

yozlaşma :

rüşvet çok fazlaydı. çok ama çok fazla. tatil günüm. evimden börek fırınına gidecektim. 500 metre mesafe. cebimde 1000 tenge var. neye denk geliyor hatırlamıyorum ama büyük bir para değil öyle söyleyeyim. normalde yabancı biri olarak yanımda her zaman pasaportumu taşımam lazım. kısa mesafe diye almadım. şansa beni bir polis çevirdi. tipim kazaklara benzemediği için kimlik kontrolü yapmak istedi. kimlik yok dedim. beni klübeye aldı. bir cep telefonu getirdi kulağıma dayadı. telefonda bi türk vardı. "abi nooldu anlat" dedi. anlattım olayı. "500 tenge bırak klübenin içine, polise bakmadan devam et" dedi. ettim. bir diğer örnek. kazakistan'a ilk giriş yaptığınızda 1 ay kalma hakkınız var. oturumunuz dolmak üzereyse, orayı mesken tutmuş türk çakallar sizi bir otobüse dolduruyor, rusya ya da kırgızistan sınırından dışarı çıkarıyolar. mesela rusya sınırından içeri girdiniz. 100 metre gidip u yapıyorsunuz otobüsle. geri geliyorsunuz. haydi 1 ay daha kazandınız. memurlar tanıdık, herkes tanıdık. bi kere dedim bu olmasın. firmamdan aradılar beni, iş çıkışı bişkek'e giden uçağa bineceksin, o uçaktan ineceksin, aynı uçakla astana'ya geri döneceksin dediler. tamam dedim. üst baş toz toprak içinde. cebimde 5 kuruş para yok. tam şantiyeden havaalanına gideceğim, ofisten bir avuç şeker aldım attım cebime. bayram zamanıydı. meybon şekerler var ya. onlardan. kontrolü geçtim. oturumun bitmesine birkaç gün kaldığından şüphelendiler. beni içeride kamera olmayan küçücük bir odaya aldılar. bir sürü sordular. paramın olup olmadığını sordular. yok dedim. inanmadılar. ceplerimi boşalttırdılar. absürd komedi gibi. masaya bir avuç meybon koydum. onları aldılar.

özetle, devlet dairelerinden yapı denetim ofislerine kadar rüşvet diz boyu. bu benim gündelik hayatta gördüğüm minör şeyler. yüksek kurumlarda neler dönüyor hiçbir fikrim yok.

potansiyel :

kazakistan'ın potansiyeli gerçekten çok fazla. periyodik cetvelde bulunan her elementi kazakistan topraklarında bulabilirsiniz. teknolojik gelişimi çok üst düzeyde. benim 2014 yılında astana'daki internet hızım, 2022 yılında istanbul'un göbeğindeki internet hızımdan hem çok daha fazla hem çok daha ucuz. özellikle büyük şehirlerde yaşayan gençleri çok vizyonlu, çok kültürlü. insanlar laik ve medeni. türkiye'yle kıyaslanamayacak kadar çok. fetöcüler ve onların etkisinde olanların haricinde hiç kimsenin dini inancı yüzünden senin hayatın etkilenmiyor.

halkın büyük bir potansiyeli var. ama bu potansiyelden halk faydalanabiliyor mu? hayır! sorun tam olarak da bu. ülkenin iyi üniversitelerinden mezun olmuş bir yeni mimar, bir türk işçi kadar para alıyor. ve orada yaşayan türklerin saygısızlıkları işleri daha da beter yapıyor.

daha fazla uzatıp buralara kadar hala sabretmiş olanları sıkmak istemiyorum. maalesef o zamanlardan hiç kontağım kalmadı. ancak oradaki değer verdiğim insanları düşündükçe üzülüyorum. hayır mı olacak şer mi olacak bilemiyorum. bu eylemler manüpile edildi mi, bu eylemlerden kim çıkar sağlıyor bilemiyorum. şimdilik ne desek boş. nazabayev gerçekten ülkeyi terk etti mi, tokayev'in kendi iktidarını koruması için kendi halkına karşı yabancı ülke askerlerini topraklarına davet etmesi anlaşılır gibi değil.

arap baharından dilim yandığı için hiçbir "aneliz" yapmadan biraz beklemek istiyorum. tek dileğim, her şey oranın halkı için eskisinden daha iyi olsun.
  • hemen kazakistandaki bitcoin madencilerini ülkemize çekip yasa ile bazı imkanlar versek.
  • bu protestolar nereye varacaktır, kendime analiz:

halkın galip gelmesi çok zor ve rusyanın istediğinin olması büyük ihtimal. anlaşılan kazakistan 30 yıllık süreçte nispeten ülke olmayı başarmış, azıcık milliyetçilik de pompalamış, avrupa veya batı değerlerini hayal etmiş bir ülke. e bu rusyanın istemediği birşey. bu olmamalı. rusya buna izin vermeyecektir. rusya için bu durumu lehine çevirmek de çerez.

kimin ne olduğunu bilmediğimizden kazakistan içinde kimin ne olacağını söyleyemiyoruz ama rusya'nın istediğinin olacağı bariz. ülkeyi avuçlarının içi gibi biliyordur ve hatta orda yaşıyordur. rusya'ya pek çok söz vermiş ve imiyaz sağlamış bir yönetim (halkla arası daha da açılmış bir yönetim demek bu), destabilize edilmiş bir ülke (karışıklıkların devam etmesi) , eyaletlere ayrılmış bir ülke (çok uzak ihtimal). bunlar karışıklıkların devam edeceği anlamına geliyor.

tokayev, türkiye, çin ve özbekistana teşekkür etmiş destekleri için. anlaşılan bu ülkeler merkezi hükümet kalmalı, karışıklık olmamalı tarzında beyanlar vermişlerdir. türkiye ne olursa olsun karışıklığa girmemiş, ruysa'nın etkisine dirençli bir kazakistan tercih eder. büyük ihtimalle türkiyenin istediği olmayacaktır.

türkiye'nin okulları varmış, bir kısmı fethullah gülen cemaatiyle iltisaklıymış. bunların kapanması büyük olasılık. rusya bunları istemez.

çin'in de önü biraz kapanmış olacak orta asyada bu vesileyle. sonuçta rusya ve çin orta asya'da rakipler.
  • önce suriye'den rusya lehine cekilme sonra afganistani sebepsiz bosaltma şimdi de sonu rusya'ya yarayacağı çok bariz olan kazakistan olayları. artık eminim abd çin ile savasacak fakat tek başına yenemez yanına rusyayı almak zorunda ki rüsvet olarak asyayı rusyaya teslim ediyor abd.
  • --- “kutsal bilgi” entry’sidir ---

“rusya, kazakistan’a karşı daha önce ukrayna’da denenen senaryoya göre hibrit savaş başlattı”
    --- “kutsal bilgi” entry’sidir ---

saygıdeğer ekşi sözlük okurları ve saygıdeğer yazarlar:
    kazakistan’da yaşanmakta olan vahim olaylar ile başlayan süreci doğru tahlil edebilmek için öncelikle olayları bir bütün olarak kendi kronolojisinde değerlendirmek daha doğru olacaktır.

olayların öncesinde yaşanan tarihî sürece dair nitelikli bilgileri okumanız öncelikle tavsiye edilir:
    • (bkz: 20 şubat 2014 rusya’nın kırım’ı işgali)

• “ 21. yüzyılda rus yayılmacılığının korkutan yükselişi” hakkında:
    (bkz: rusya/#132032335)

•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••

kazakistan, jeopolitik ve jeostrateji açısından; dünyada analizi en zor ülkelerden birisidir. günümüz tarihi itibarıyla yaşanan olayları tek celsede analiz etmenin bir mümkünatı olmadığı gibi, kısa bir yazıyla da konuyu anlatmak mümkün değildir.
    bu sebeple, konuyu sıfırdan öğrenmek isteyenlerimiz için, yazı dizisi şeklinde bilgiler paylaşmak daha doğru olacaktır.

bu bağlamda, olayları bu raddeye getiren süreci çok iyi tahlil edebilmek için, evvelce yaşanmış olan olayların arasından 3 (üç) önemli haberi yüzlerce haber arasından seçerek buraya aktardık, giriş yazısı olmasına rağmen konunun özü hakkında epeyce fikir ve bilgi vereceğini öngörüyoruz.

• 1’inci kısım/ haber-1:

“putin'in kazakistan'a rusça dayatması ve çifte standartı

tarih: 8 nisan 2019

rusya federasyonu başkanı vladimir putin ile kazakistan cumhurbaşkanı kasım jomart tokayev, 3 nisan’da moskova’da bir araya geldi. görüşmeye putin’in, kazakistan’daki rus etnisitesine dair provokatif rusça okul teklifleri damga vurdu.

rusya devlet başkanı putin, rusya dışında yaşayan etnik rusları uzun bir süredir dış politika aracı olarak kullanıyor. ukrayna’da yaşanan işgalde de meşruiyet aracı olarak en başta kullanılan argüman etnik ruslar olmuştu. putin’in etnik ruslara dair diğer ülkelerin içişlerine karışan açıklamaları kazakistan rusya ilişkilerinde de dönemsel gerilimlere yol açmıştı.

kazakistan’ın eski cumhurbaşkanı nursultan nazarbayev ülkenin bağımsızlığını kazanmasından sonra dış politikada rusya’ya bağlı bir tutum izlese de ülke içinde kazakların ruslara karşı statüsünü güçlendirmek ve rusça’nın etkisini ülkede zayıflatmak için önemli adımlar atmıştı. nazarbayev’in attığı bu adımlar kazakistan’ın kuzey eyaletlerinde yer alan etnik ruslar tarafından rahatsızlıkla karşılanmıştı.

rusya’nın ukrayna’daki yürüttüğü işgallerden sonra iki ülke arasındaki etnik ruslar konusu daha da hassaslaştı. kazakistan cumhurbaşkanı tokayev’in moskova ziyareti sırasında putin etnik ruslar ile ilgili provokatif ve sert açıklamalarda bulundu.

• putin: kazakistan’da rus üniversitesi açacağız

rusya devlet başkanı putin, kazakistan’da rus okulları ve üniversitesi açacağını duyurdu. putin, tokayev ile yaptığı ortak basın açıklamasında şu ifadelerde bulundu: “kazakistan cumhurbaşkanı ile ülkelerimiz arasında kültürel ve bilimsel işbirliğini arttırma kararı aldık. kazakistan’da rus okulları ve üniversitesi açma planları yürürlükte. almatı’da rus bilim ve kültür merkezi açma planlarını da değerlendiriyor.

• rusya’daki 1 milyon kazak’ın bir okulu dahi yok

putin kazakistan’daki ruslar için kazak hükümetine baskı yaparken rusya federasyonu içerisindeki kazak etnik bölgelerinde yaşayan 1 milyon kazak için kurulmuş bir okul dahi bulunmuyor.

rusya federasyonu yönetimi altındaki kadim kazak türk topraklarında yaşayan kazaklar
    altay özerk bölgesi’ne bağlı kerey’de bulunan tek kazakça okulun da bu yılın şubat ayında kapatıldığı öğrenildi.

kazakistan’da yaşayan 3,5 milyon etnik rus’un 1500 civarında rusça okulu var. rusya’da yaşayan 1 milyon kazak’ın ise 1 tane dahi kazakça okulu yok.” (1)

•••
    • 2’nci kısım/haber-2:

“kazakistan'dan duma milletvekilinin sözleri üzerine rusya'ya nota!

tarih: 13 aralık 2020

rusya duma’sında milletvekili olan vyaçeslav nikonov, yine bir skandala imza atarak, “kazakistan coğrafyası, rusya’nın en büyük hediyesidir” ifadelerini kullandı. kazakistan cumhuriyeti, rusya devlet duması’nda birleşik rusya partisinden milletvekilliği yapan vyaçeslav nikonov’un provokatif sözleri üzerine rusya’ya nota verdi.

kazakistan cumhuriyeti dışişleri bakanlığının resmi sitesinde yer alan açıklamaya göre kazakistan rusya federasyonu maslahatgüzarı alexander komarov’u 12 aralık 2020 tarihinde kazakistan cumhuriyeti dışişleri bakanlığına çağırdı. kazakistan dışişleri bakan yardımcısı marat sızdıkov (marat syzdykov), rusya federasyonu devlet duma eğitim ve bilim komitesi başkanı vyaçeslav nikonov’un (vyacheslav nikonov) kanal 1’deki “kazakistan topraklarının rusya’dan büyük bir armağan olduğu” şeklindeki açıklamasına tepkisini iletti.

• “rus siyasetçilerinin provokatif saldırıları ilişkilere zarar veriyor”

sitedeki açıklamada dışişleri bakan yardımcısı marat sızdıkov’un, vyaçeslav nikonov’un ifadeleri karşısında şaşkınlığını dile getirdiği belirtildi. görüşmede bazı rus siyasetçilerin kazakistan’a yönelik bu tür kışkırtıcı saldırılarının ve provokatif eylemlerinin artmasının iki ülkenin müttefik ilişkilerine önemli ölçüde zarar verdiği aktarıldı.

• kazakistan rusya’ya nota verdi

kazakistan cumhuriyeti dışişleri bakanlığı, rusya tarafının bu tür açıklamaları gereği gibi değerlendirmesini beklediğini vurguladı ve rusya federasyonu’nu devlet adamlarını bu tür açıklamaları önlemek için önlem almaya çağırdığını bildirdi.
    böylece rus diplomata, rusya duma milletvekilinin kazakistan toprakları için sarf ettiği “rusya’nın bağışladığı topraklar” sözleri üzerine moskova’ya kazakistan dışişleri bakanlığının duruma ilişkin tutumunu belirten bir nota verildiği bildirildi.

nikonov’un daha önce de “kazakistan toprakları rusya’dan büyük bir hediye” dediği biliniyor.” (2)

• 3’üncü kısım/haber-3:

“putin, rusça dayatma politikasına devam ediyor: kazakistan, rusça konuşan bir ülke

tarih: 26 aralık 2021

rusya devlet başkanı vladimir putin 23 aralık’ta düzenlediği basın toplantısında kazakistan’ı rusça konuşan bir ülke olarak nitelendirdi. kazakistan’ın rusya’nın “en yakın müttefiklerinden biri” olduğunu söyleyen putin, kazakistan yönetimine rus diline destekleri için teşekkür etti.

rusya devlet başkanı vladimir putin, 24 aralık 2021’de düzenlediği basın toplantısında kazakistan’daki son zamanlarda yaşanan olayları değerlendirdi. putin, kazakistan’ı rusya’nın geleneksel nüfuz bölgesi olarak adlandırırken kazakistan ülkesini rusça konuşan bir ülke olarak ifade etti.

rusya devlet başkanı, kazak gazetecinin kazak ve rus ilişkisi ile ilgili sorusuna, “çok derin insani bağlarımız var. rus dilinin gelişimini desteklemeye yönelik özenli tutumları için kazakistan yönetimine çok minnettarım. kazakistan’da kaç kişinin rusça öğrendiğini sizler daha iyi biliyorsunuz. kazakistan kelimenin tam anlamıyla rusça konuşan bir ülkedir. rus dili ve yüksek öğretim kurumlarının dallarını inceleyen okulların sayısı gün geçtikçe de artıyor.” dedi.

• rusya, kazakistan’ı geleneksel nüfuz bölgesi olarak görmeye devam ediyor

rusya, kazakistan’ı geleneksel bir nüfuz bölgesi ve malları için bir pazar olarak görüyor. yedi buçuk bin kilometreyi aşan uzunluğuyla iki ülke arasındaki sınır, aynı zamanda dünyanın en uzun kara sınırı olarak biliniyor. kazakistan’da hayli kalabalık bir rus diasporası yaşıyor; ruslar, kazakistan’daki en büyük ikinci etnik grubunu (nüfusun yüzde 18’inden fazlası, yaklaşık 3,5 milyon kişi rus) oluşturuyor. ruslar ağırlıklı olarak kuzey, batı ve doğudaki bölgelerde yaşıyor.

2008’de gürcistan müdahalesinin akabinde saldırgan politikalar izleyen rusya’nın 2014 yılında kırım’ı işgal etmesi ve donbas’ta çatışma çıkartmasının ardından, kazakistan’da “ukrayna senaryosu”nun olası tekrarına ilişkin endişeler arttı. rus politikacıların kazakistan’a karşı yankı uyandıran açıklamaları ülkede endişelere yol açıyor. hatırlanacağı üzere 2020 aralık ayında, rusya devlet duması’ndan birkaç milletvekili, kuzey kazakistan’ın rusya’ya hediye olduğunu belirterek toprak iddialarında bulunmuştu. 2021’in yaz aylarında da rus politikacılar ve rus propaganda medyası, kazakistan’da “rus fobisi” konusunu gündeme getirmişti. 2021 sonbaharına doğru ise rusya dışişleri bakanlığı, “ruslar ve rusça konuşanlar üzerinde baskı” suçlamalarını dile getirmişti.

kazakistan yönetimi, ruslara yönelik ayrımcılık suçlamalarını hassasiyetle reddediyor ve vatandaşların dil temelinde haklarının ihlal edilmediğini vurguluyor. ağustos ayında, kazakistan cumhurbaşkanlığı yönetiminin başkan yardımcısı dauren abayev, devlet kurumlarında ve dükkanlarda kazakça hizmet verilmesini talep eden yurttaşların eylemlerini (rus yetkililer tarafından eleştirildi) “mağara milliyetçiliği”nin bir tezahürü olarak nitelendirmişti. abayev’in açıklaması birçok sosyal medya kullanıcısını rahatsız etmişti. bazı yorumcular, insanların bu şekilde devlet dilinin kullanılmasını talep etmesinden ve kazakistan’ın otuz yılı aşkın bir süredir bağımsızlıktan sonra kazak dilinin statüsünü yükseltememesinden öncelikle ülke yetkililerinin sorumlu olduğunu belirtmişti.

kazakistan cumhurbaşkanı kasım jomart tokayev, 2021 eylül ayında yaptığı açıklamada, anayasa’ya göre kazakistan’da sadece bir devlet dili olduğunu kazakça ve rusça’nın resmi dil statüsüne sahip olduğunu ve bu dilin kullanımının “önlenemeyeceğini” söylemişti. “geleceğini kendi vatanına bağlayan her vatandaş, kazak dilinin konuşulmasına dikkat etmelidir. bu vatanseverliğin ana işaretidir.” ifadesine yer vermişti.

batılı uzmanlara göre, kazakistan’ın toprağı, bu topraklarda yaşayan rus topluluklar ve rus dilinin statüsü ile ilgili tartışmaların perde arkasında kremlin’in “resmi politikası” yönetiliyor. bunun asıl “kaynağı” ülkenin cumhurbaşkanı olarak belirtiyor.

rusya devlet başkanı putin, 23 aralık 2021 tarihinde düzenlediği basın toplantısında, moskova ile nur-sultan arasında gelişen bağları ve kasım jomart tokayev ile ilişkilerini “çok yakın ve dostane” olarak nitelendirdi. ayrıca putin, tokayev ve eski cumhurbaşkanı nursultan nazarbayev’in önümüzdeki hafta st. petersburg’da yapılması planlanan kolektif güvenlik anlaşması örgütü (kgaö) askeri ittifakının üye devletlerinin liderleri ve avrasya ekonomik birliği gayri resmi toplantısına davet edildiğini de sözlerine ekledi.

• kazakistan’da rus etkisi: bm kararları alınırken işgali rusya’ya karşı duramamak

hatırlanacağı üzere birleşmiş milletler’in (bm) 17 kasım 2021 tarihindeki üçüncü komitesi toplantısında bm genel kurulu kararı “geçici olarak işgal edilen kırım özerk cumhuriyeti ve akyar (sivastopol) şehri, ukrayna’da insan haklarının durumu” taslağına karşı oy kullanan 19 ülke arasında sovyet dönemi sonrası 4 ülke ermenistan, belarus, kazakistan ve kırgızistan yer almıştı. bu tür oylamalarda kazakistan’ın rusya’ya karşı ses çıkarmaması bölgedeki rusya etkisini göstermesi açısından dikkat çekiyor.

ermenistan, belarus, kazakistan, kırgızistan; bm kararında kırım’ı işgal eden rusya’yı desteklediler

• kazakistan askeri akademisi başkanı serkpayev: “rusya, kazakistan’a karşı daha önce ukrayna’da denenen senaryoya göre hibrit savaş başlattı”

kazakistan askeri akademisi başkanı albay muhtar serkpayev, youtube kanalında 25 aralık 2020 tarihinde bir video mesaj yayımlayarak rusya’nın kazakistan’a karşı hibrit savaş başlattığını beyan ederek, devlet güvenliğinden sorumlu yetkili organların duruma acilen müdahale etmesi gerektiğini vurgulamıştı. serkpayev, kazakistan’ın sınırlarını, toprak bütünlüğünü ve egemenliğini korumak için gerçek adımlar atılmadığı taktirde, ukrayna’nın doğusunda olduğu gibi sivil halkın kanının dökülmesi tehlikesinin bulunduğuna dikkat çekmişti.

“rusya, kazakistan’a karşı daha önce ukrayna’da denenen senaryoya göre hibrit savaş başlattı”

• putin’in kazakistan’a rusça dayatması ve çifte standartı

rusya federasyonu başkanı vladimir putin ile kazakistan cumhurbaşkanı kasım jomart tokayev, 3 nisan 2019’da moskova’da bir araya geldiklerinde, görüşmeye putin’in, kazakistan’daki rus etnisitesine dair provokatif rusça okul teklifleri damga vurmuştu.

rusya devlet başkanı putin, rusya dışında yaşayan etnik rusları uzun bir süredir dış politika aracı olarak kullanmayı sürdürüyor. ukrayna’da yaşanan işgalde de meşruiyet aracı olarak en başta kullanılan argüman etnik ruslar olmuştu. putin’in etnik ruslara dair diğer ülkelerin içişlerine karışan açıklamaları kazakistan rusya ilişkilerinde de dönemsel gerilimlere yol açmıştı.

kazakistan’ın eski cumhurbaşkanı nursultan nazarbayev ülkenin bağımsızlığını kazanmasından sonra dış politikada rusya’ya bağlı bir tutum izlese de ülke içinde kazakların ruslara karşı statüsünü güçlendirmek ve rusça’nın etkisini ülkede zayıflatmak için önemli adımlar atmıştı. nazarbayev’in attığı bu adımlar kazakistan’ın kuzey eyaletlerinde yer alan etnik ruslar tarafından rahatsızlıkla karşılanmıştı.

rusya’nın ukrayna’daki yürüttüğü işgallerden sonra iki ülke arasındaki etnik ruslar konusunun daha da hassaslaşması söz konusu.nitekim bu sebeple kazakistan cumhurbaşkanı tokayev’in 3 nisan 2019’da moskova ziyareti sırasında putin etnik ruslar ile ilgili provokatif ve sert açıklamalarda bulunmuştu.

• putin: kazakistan’da rus üniversitesi açacağız

rusya devlet başkanı putin, bahsi geçen görüşme esnasında kazakistan’da rus okulları ve üniversitesi açacağını duyurmuştu. putin, tokayev ile yaptığı ortak basın açıklamasında şu ifadelerde bulunmuştu: “kazakistan cumhurbaşkanı ile ülkelerimiz arasında kültürel ve bilimsel işbirliğini arttırma kararı aldık. kazakistan’da rus okulları ve üniversitesi açma planları yürürlükte. almatı’da rus bilim ve kültür merkezi açma planlarını da değerlendiriyoruz.”

• rusya’daki 1 milyon kazak’ın bir okulu dahi yok

putin kazakistan’daki ruslar için kazak hükümetine baskı yaparken rusya federasyonu içerisindeki kazak etnik bölgelerinde yaşayan 1 milyon kazak için kurulmuş bir okul dahi bulunmuyor.

altay özerk bölgesi’ne bağlı kerey’de bulunan tek kazakça okulun da 2019’un şubat ayında kapatıldığı öğrenilmişti. kazakistan’da yaşayan 3,5 milyon etnik rus’un 1500 civarında rusça okulu var. rusya’da yaşayan 1 milyon kazak’ın ise 1 tane dahi kazakça okulu yok.” (3)

•••• 4’üncü kısım/haber-4: geçmişten geleceği gören kazakistan askeri akademisi başkanı (kurmay) albay muhtar serkpayev:

“rusya, kazakistan'a karşı daha önce ukrayna'da denenen senaryoya göre hibrit savaş başlattı"

kurmay albay muhtar serkpayev fotoğraf

kazakistan askeri akademisi başkanı albay muhtar serkpayev, rusya’nın kazakistan’a karşı hibrit savaş başlattığını beyan ederek, devlet güvenliğinden sorumlu yetkili organların duruma acilen müdahale etmesi gerektiğini vurguladı.
    serkpayev; kazakistan’ın sınırlarını, toprak bütünlüğünü ve egemenliğini korumak için gerçek adımlar atılmadığı taktirde, ukrayna’nın doğusunda olduğu gibi sivil halkın kanının dökülmesi tehlikesinin bulunduğuna dikkat çekti.

kazakistan askeri akademisi başkanı albay muhtar serkpayev, rusya’nın kazakistan’a karşı daha önce ukrayna’da denenmiş senaryoya göre hibrit savaş başlattığını söyledi.
    youtube kanalında 25 aralık 2020 tarihinde bir video mesaj yayımlayan muhtar serkpayev (video görüntüler eklendi):
    rusya devlet duması eğitim komitesi başkanı vyaçeslav nikonov’un ve rusya ulusal kurtuluş hareketi siyasi birliği başkanı yevgeniy fyodorov’un, kazakistan topraklarının rusya’dan kiralandığı ve rusya’nın “hediyesi” olduğu yönündeki ifadelerini değerlendirdi.

• kazakistan topraklarının rusya’nın hediyesi olduğunu söyleyen rus vekillere cevap!

“rusya devlet duması temsilcilerinin son açıklamalarına dikkat çekmek istiyorum. bu rusya devlet duması eğitim komitesi başkanı vyaçeslav nikonov ve rusya ulusal kurtuluş hareketi siyasi birliği başkanı yevgeniy fyodorov açıklamalarında bizim toprak bütünlüğümüze değiniyor ve sscb’nin dağılması döneminde güya bizim topraklarımızın kiralık olduğundan, tüm bunların yasa dışı yapıldığından, 1990’da sovyetlerden çıkış hakkında imzalanan belgelere göre her ülke sovyetlere girdiği bagajla, topraklarla birlikten çıkması gerektiğinden söz ediyorlar.” şeklinde konuşan serkpayev bu açıklamaların nedenlerini anlamanın da çok önemli olduğuna dikkat çekti.

• “rusya’nın kazakistan’da bir savaş başlatmakta olduğunun farkında mıyız?”

tüm dünyada olduğu gibi rusya’nın da zor salgın şartlarında olduğunun farkında olduklarını, rusya’da doktorların pandemi ile ilgili gerçek durumu açıklamasını yasaklayan birçok belge kabul edilmesi nedeniyle gerçek verilerin açıklanmadığını kaydeden serkpayev, rusya’daki durumun çok kötü olduğunu ve bu nedenle halkın dikkatini başka problemlere, bir dış düşman bir dış tehdit gibi problemlere çekmek için adımlar atıldığını belirtti ve şöyle konuştu:

“bu olayların klasik örneği ukrayna’nın doğusundaki olaylardır. senaryo aynı. rusya daha önce denenmiş hazır senaryoya göre hareket ediyor. hibrit savaşın ne olduğunu çok iyi anlarken bunun ilk aşamasının şimdi kazakistan’a karşı başlamakta olduğunun farkında mıyız? neler olup bittiğine bakalım… birincisi, kazakistan’ın rus ahalisi ile kazak ahalisinin arasını açmaya başlıyorlar. bunun ne için yapıldığını söyledim zaten. oysa kazakistan’da rus dilli ahali çoğunluğu teşkil ediyor. rus demiyorum, rus dili konuşan diyorum. rus ahali bayağı azaldı. kazakistan’da günümüzde rus nüfusunun oranı yüzde 20 civarında. genel olarak tüm eyaletlerde kazak nüfusu çoğunlukta, rus nüfusunun çoğunlukta olduğu bazı bölgeler var.”

• ukrayna’da olduysa burada olmaması için hiçbir engel yok

rusya’nın kazakistan’a karşı ukrayna’daki senaryoya göre hareket ettiğini söyleyen muhtar serkpayev şu ifadeleri kullandı:

“şimdi ise nikonov, fyodorov, jirinovskiy’in kazakistan’ın kuzeyindeki toprakların rus toprağı olduğu yönündeki söylemlerine gelelim… çok eskilere gitmeden kazakistan topraklarının kolonizasyon sürecine, bunun nasıl meydana geldiğine, rus kalelerinin nasıl inşa edildiğine, kazak ahalisini topraklarının dışına, sulak alanlarının dışına iterek sınırlarını nasıl genişlettiklerine bakmak gerekir. bunun gibi çok şey var ama onlara (ruslara) bir şey anlatmak boş çünkü onların kendi önyargıları, sabit düşünceleri var. hiçbir kanıtı, belgeyi görmüyorlar… hatta rusya’nın kazakistan’ın toprak bütünlüğünü sağlayan ülkelerden biri olduğuna dair belgeyi de. şimdi bu meseleler ukrayna senaryosuna göre ele alınıyor.
    bizde bazıları ‘bu imkansız, asla böyle bir şey olamaz, rusya bizim topraklarımıza hak iddia etmez, bu (bazı rus yetkililerinin açıklamaları) rusya’nın resmi tutumu değil’ diyorlar. uzağa gitmeye gerek yok. sadece ukrayna’da neler olup bittiğine bakmak yeterli. ben kendim askerlik görevimi sovyet zamanında ukrayna’da yaptım ve rusya’nın kardeş devlet ukrayna’nın bir kısmına hak iddia edeceğini hiçbir zaman düşünmezdim. bunlar orada (ukrayna’da) olduysa, burada olmamasını ne engeller ki?”

• “kazakistan üzerinde hak iddia eden kişiler rahatça ülkemizde gezebiliyor”

kazakistan toprak bütünlüğünü hedef alan açıklamalarda bulunan fyodorov’un başkanlık yaptığı ulusal kurtuluş hareketi siyasi birliğin rahat bir şekilde ülkede faaliyet gösterdiğine dikkat çeken serkpayev, devletin güvenliğinden sorumlu tüm yetkili organları harekete geçmesi gerektiğini vurguladı. serkpayev:
    “kazakistan topraklarına hak iddia eden kişi, bu toprakların geri alınması gerektiğini söyleyen kişi ve bu teşkilat kazakistan’da rahatça faaliyet gösteriyor. bu nedenle kazakistan vatandaşı olarak başsavcıya başvurup bu kuruluşlara dikkat edilmesini istiyorum, aynı zamanda kazakistan silahlı kuvvetleri gazilerinden bu teşkilatlar hakkında çalışma yapıp bölge savcılıkları ile başsavcılığa müracaat etmelerini istedi.” dedi.

• gereken kararlar alınmazsa ukrayna’nın akıbeti bizi bekliyor

tüm bu teşkilatların kazakistan’da faaliyetlerini durdurmaları için gereken her şeyin yapılması gerektiğini, bunun da günümüzün ana görevlerinden biri olduğunu ifade eden serkpayev, “parlamento seçimleri yapılacağı zaman, silahlı kuvvetlerde ne olup bittiğinin anlaşılmadığı bu zamanlarda, silahlı kuvvetleri yönetimi devletimizin kuzey ve batı yönlerinde güvenliği sağlamak için gereken kararları almıyorlar, ki bu derhal yapılması gereken şeylerdir. aksi takdirde ukrayna’nın akıbeti bizi bekliyor. devletimizin egemenliğini baltalayan onca kuruluşun topraklarımızda faaliyet gösterdiğine dair bilgilerin arttığı bu dönemde devletin ulusal güvenliğini sağlamaktan sorumlu organlar başka meselelerle uğraşıyorlar.” şeklinde konuştu.

• bu tür olaylar hibrit savaşın başladığını gösteriyor

bu tür olayların meydana gelmesinin hibrit savaşın ilk aşamasının başladığının göstergesi olduğu fikrini dile getiren serkpayev, “bunlarla biz ilgilenmezsek kim yapacak?… bunun için maaş alan ve işi bu olan yetkili organlar bunu yapmıyorsa, yedek subayların inisiyatifi ellerine alma zamanı mı geldi? bu çok ciddi bir mesele. derhal ilgilenilmesi gereken bir mesele. bu bizim toprağımız. putin’in sözleriyle söylemek istiyorum: bu bizim toprağımız ve ordumuzu nereye istersek oraya konuşlandırırız.” dedi.

• bu insanlar rus yönetimi tarafından nabız yoklamak için kullanılıyor

yetkili organların tehdit karşısında tek vücut hareket etmesi gerektiğinin önemine vurgu yapan serkpayev, halkın, devletin sınırları, toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve egemenliğinin güvende olduğu konusunda rahat olması gerektiğini belirtti.

rus yetkililerin bu açıklamalarının rusların kazakistan’a karşı bakış açısını gözler önüne serdiğini kaydeden serkpayev, “kazakistan kolektif güvenlik anlaşması örgütü’nde, avrasya ekonomik birliği ve diğer anlaşmalarda yer alıyor. kazakistan, rusya ile anlaşmalar çerçevesinde hiçbir sorun yaşamayan ve iş birliği yapan tek devlet. ve rus siyasetçiler tarafından bu tür açıklamalar yapılıyor, rus yönetiminden ise hiçbir eleştiri gelmiyor. demek ki bu insanlar, tasması çıkarılan köpekler misali nabız yoklamak için kasten ortaya atılan insanlar. bu insanlara yapmamız gerekenlere gözlerimizi açtıkları için teşekkür etmek istiyorum. tüm kazakistan vatandaşlarına sesleniyorum. bu çok önemli bir konu, tüm bölgelerde gençlerle çalışarak anlatmak gerekiyor. çünkü aksi takdirde tarih rusya tarafından tek taraflı, rusya’nın çıkarları doğrultusunda yazılır: rusya yüceltilirken, biz (kazaklar) ise nereden geldiği belli olmayan, neredeyse uzaydan gelmiş ve başkasının toprağını almış birileri olarak gösterilir. çok zengin ve ulu bir tarihe sahibiz. şimdi de kesin önlemler alma zamanı. yetkili tüm organlardan, başsavcılık, milli güvenlik komitesinden ivedilikle bu sorunları çözmesini rica ediyorum.” şeklinde konuştu.

bunun yanı sıra kazakistan orduda olup bitenleri, ordunun durumunu rusya’nın çok iyi bildiğini belirten serkpayev, kazakistan silahlı kuvvetlerinin gücünün törenlerde gösterilen güçle sınırlı kalmaması, gerçekten de güçlü olması gerektiğini ifade etti.

serkpayev, “savunma bakanı, devletimizin askeri güvenliğini sağlamak için gerçek adımlar atınız ya da koltuğunuzu, silahlı kuvvetler için gerçekten de bir şeyler yapacaklar için boşaltınız. aynı şey genelkurmay başkanı için de geçerli. şimdi karar alma zamanı, aksi takdirde yarın sivil halk ölür. yoksa siz kazakistan’da donbas’taki gibi ‘kendi topraklarını koruyan milis birliklerinin’ kurulmasını mı istiyorsunuz?” dedi.

kaynaklar:

• 1: kaynak-1:

•• 2: kaynak-2:

••• 3: kaynak-3:

•••• 4: kaynak-4:

•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••

bir sonraki yazılarda:
    • “hibrit savaş nedir? kazakistan ekseninde başlayan hibrit savaş nasıl sürmektedir?”

• “kazakistan’ın jeoinformasyon’u dış güçlerin ve çok uluslu istihbarat örgütlerinin ellerine nasıl geçmiştir?”

• “türk dünyasının kazakistan’daki olaylara yaklaşımı nasıl olmalıdır?”

• “bmgk ve abd ekseninde kazakistan meselesinin değerlendirilmesi”

• “`kazakistan olaylarının, özellikle balkanlar’da patlamak üzere olan vahim olayların öncüsü olması ve türkiye’nin etkilenebileceği hususlar ile alınması gereken/alınmış olan önlemlerin değerlendirilmesi”

• “olası kazakistan askerî darbesi ya da kazakistan ordusunun iç askerî kalkışmaları, karşı darbeler ve toplumsal olaylarda provokasyon yapan dış güçler üzerine öngörü bağlamında yapılacak olan değerlendirmeler”

•••
    bütün dünyaya barış ve esenlikler dileklerimizle birlikte, ulu önderimiz ebedî başkomutanımız gazi mareşal mustafa kemal atatürk’ün o veciz sözü de tarihe bir şerh olsun:
    yurtta sulh cihanda sulh!”
  • dış güçler mikrop gibidir. işyerinizde, okulunuzda, evinizde, banyonuzda, mutfağınızda, hatta yatağınızda onlarla beraber yaşarsınız.

bağışıklığınız, yani toplumsal barışınız olduğu sürece sizi yatıramazlar. ne zaman ki adalet, güven ve refah kaybolur, o zaman milletlerin bağışıklığı düşer.

mikroplarla karşılaştığınızda değil, bağışıklığınız düştüğünde hasta olursunuz.

bilmem anlatabildim mi?
  • online bir oyun oynuyorum, her gün bir kere girmezsen bazı özelliklerini kaybediyorsun. 1 saniyeliğine de olsa gir/çık yapman lazım.

oyunda en ateşli oyuncular kazaklar, 24 saat online olurdu. yani, son nefesin ve bu nefesinle yapacağın son hareket desen, elemanlar bu oyuna tıklar, o derece yani.

hah işte bu insancıklar 3 gündür oyuna hiç girmiyorlar. astana'dan alma ata'ya kadar bütün kazaklarımız kayıp.

demek ki ülkede internet yok.

ülkede internete erişim yoksa, nasıl haber alacağız ?

hesabın var mı? giriş yap