şükela:  tümü | bugün soru sor
 • olmayacak iş değildir. biraz sabır...

  http://www.catsofaustralia.com/cat-toilet.htm
 • insanlardan bile titiz olan kedinin tuvalet yapacağı yerin temiz olması gerekir. mahremiyet de önemlidir tabi kedi için. kimsenin göremeyeceği bir yerde olmalıdır bunun tuvaleti. bizimki ne güzel ilk başlarda kumuna yapıyordu fakat sonraları epey şımardı. şimdi halı olsun, yemek kabı olsun, yemek masası olsun istediği yere yapıyor. tuvalet eğitimi bozuldu. hayır orada mis gibi kum var, gözlerden ırak. oraya yapsana lan çişini. niye bu huyu değişti bunun şimdi?
 • hassas konudur.. kedilerin bu eğitim için fiziksel, bilişsel ve ruhsal olarak hazır olmaları gerekir. zira kedilerin kişiliklerinin oluşmasında, kendilerine güvenmelerinde ve sosyalleşebilmelerinde tuvalet eğitimi ilk sırada önemlidir. kedilerini çok seven kediciler, kedilerinin ruhlarında derin yara izleri taşıyarak yaşamalarını istemiyorlarsa; okusunlar öğrensin bilinçlensinler.

  edit:
  kedi bu eğitim sırasında altına kaçırır fln, kızıp dövmek yok ona göre
 • aslında çok basit olan eğitimdir. kedinize sağlıklı bir tuvalet eğitimi vermek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  - öncelikle kediler tuvalet konusunda çok çok titiz hayvanlardır, onun mahremine özen gösterin. kuytu köşe bir yerde olsun. tuvaletini sık sık ellemeyin, sık sık da temizlemeyin.
  - piyasada satılan plastik tuvalet kaplarından bir adet edinin. bir paket de silika kum alın, ufak çakıl taşı formundaki kumlar patilerinde parmaklarının arasına sıkışabilir, hayvan sürekli yalandığı için bu kumdan parazit ve/veya mikrop - virüs kapabilir. dışkısının ve çişinin bulaştığı bir nesneden bahsediyoruz sonuçta.
  - tuvalet kabına ilk önceleri az - 2 avuç kadar yeterli olur diye tahmin ediyorum - kum koyun.
  - yavru kediniz yeterli olgunluğa ulaştığında - yaklaşık 2 aylık civarı iken - sabah mamasını verdikten kısa bir süre sonra onu avucunuza veya kucağınıza alın, önce öpüp koklayın ve sevin. sizin sevginizi hissetmesi çok önemli.
  - hayvan tuvalet ihtiyacının geldiğinin sinyallerini verince onu alın ve tuvalet kabının yanına gidin. yine kedinize sevgi gösterdikten sonra onu kumun üzerine bırakın, hayvan önce ortamı bir koklasın ve ne olduğunu anlamaya çalışsın.
  - bir süre incelemesine izin verdikten sonra ön patilerini tutun, yavaşça ve kibarca kedi kumunu onunla birlikte eşeleyin. bir ya da iki dakika bunu yaptıktan sonra onu serbest bırakın ve dikkatlice izleyin. eğer tuvaletini yapmıyorsa azarlamayın veya zorlamayın. tuvaletini yaptıysa onu yine öpün ve sevin, güzel sözler söyleyin.
  - son adımdaki işlemi birkaç gün tekrarlayın, eğer kedinizin herhangi bir sorunu yoksa en fazla 3-4, bilemediniz 5 gün içerisinde tuvalet eğitimini alacaktır. burada önemli olan ona olabildiğince sabırlı yaklaşmak ve bolca sevgi göstermektir. "bu salak hayvan anlamaz" demeyin, gayet de güzel sözden ve sevgiden anlıyorlar. zaten gariban bir hayvana salak diyorsanız onu hiç beslemeye kalkışmayın.
  - ve son olarak ilk birkaç hafta tuvaletteki kumu tamamen değiştirirken kirli kumun çok az bir kısmını kabın içinde bırakın ki hayvan çişinin veya kakasını kokusunu alabilsin ve tuvaletin yerinden emin olabilsin.
 • için kanserojen madde bulunan silica kum yerine çarli kumdan alın. zira kediler de kanser olabiliyor.
 • zor, yorucu ve ozveri istiyor.
  universite yillarimda evde besledigim iki seal point siyamim vardi.
  bir gun aralarina 6 ufaklik daha katildi. doga kanunlari geregi belki biri olecekti ya da daha az beslendigi icin zayif olacakti ama izin vermedim. anneleri her onlari emzirdiginde baslarinda bekledim ve disarda kalip ememeyen yavruyu ilk memeye yapisan yavruyla yer degistire degistire besledim. hepsi dunya tatlisi oldular.
  fakat gunler gecti sira tuvalet egitimlerine geldi. baktim anneleri hic orali degil. is basa dustu. bir odaya kapattim 6 yavru ve bir anne kediyle kendimi. 8-9 ayri kaba (her turlu plastik kap) kedi kumu koydum. basladim izlemeye. cisi kakasi geldigini belli eden yavruyu aldim attim kumun icine, attim kumun icine. abartmiyorum ki 36 saatten fazla hic uyumadim. iki gunduzum ve bir gecem boyle gectikten sonra bizim veletleri tuvaletlerini kuma yaptirmaya alistirdim.
  cocuk bakmak daha kolay vallahi.
 • ödül ve ceza sistemiyle verilen bir eğitim olduğu söyleniyor. kedilerin çok temiz ve mahremiyete önem veren hayvanlar olduğundan yola çıkılınca, kumlarının ulu orta yere konmaması gerekiyormuş. bir de bu eğitimi başarıyla verebilen varsa bana bi ulaşsın da dua edeyim. kedi geliyor yakında, ortalığa sıçıp batıracak diye sayfa sayfa yazı okuyorum.
 • kediye kumu gösteriyorsunuz, o kadar. ondan sonra mümkün değil başka yere yapmıyor.

  tanım: dünyanın en kısa eğitimi.