• önceden ve şu yaşadığımız korkunç günlerde olduğu gibi gerçek bir devlet adamı gibi davranan bir tek kılıçdaroğlu var.kendisine gerçekten minnettarım.
  • peşpeşe yaşanan ve onlarca vatandaşımızı yitirdiğimiz bu olayları siyasi rant için kullanmayarak en büyük siyasi rantı alacak lider. hümanizm kazanmalı artık.
  • türkiye'nin şu anki durumunda; insanlara huzur ve umut vaat eden lider.

tabi hala "liderlik vasfı yok yeea" diye geçinenler var. arkadaşım, liderlik dediğin; her boş bulduğun yerde çıkıp, ona buna verip veriştirmekle olmuyor. en dip anlarda ortaya çıkıp; çözüm sunmakla, yol gostermekle oluyor. tabi gel de anlar insanımıza bunu.
  • ulkenin selameti icin iktidara gelmeli, ama kendi selameti icin iktidara gelmemeli.

cunku bu topluma guvenilmez. altin kural bul. burada 'son care', 'tek care' diyen arkadaslara gecen tum secimler boyunca ben ve benim gibiler anlatmaya calisti, oylarinizi gereksiz yerlere degil, en azindan su basimizdaki beladan kurtulana kadar chp'ye verin dedik.

dinletebildik mi ? hayir. bahceli'ye verilen bombos oylar, hdpye duyulan sacma sapan sempati. sandiga gitmemekle demokrasinin temel carpikliklarina tepki gosterdigini zannedip yalnizca akp'nin ekmegine yag surenler, referandum gibi enstantanelerde akp'nin tezgahina gelen solcular, liberaller, kilicdaroglu'nu yeterince sert ve radikal bulmayan cumhuriyetciler, ulkuculer, milliyetciler vesaire vesaire.

odun kafali olmaya devam ettiniz. bugune kadar boyle geldiniz. simdi is isten gectikten sonra 'care kilicdaroglu' diye cirpinmanin hicbir faydasi yok. biz size chp'ye oy vermek lazim dedigimizde ulkenin kanamasi vardi. bu kanama agirlasti. uyardik. daha da agirlasti. kanayan bolgelerdeki doku kurtarilamaz hale geldi. kanayan bolgeyi kapsayan organi islevsel kilan sinirler, damarlar, kas sistemi kurtarilamaz hale geldi, kangren basladi.

simdi bu kangren tum vucudu sarmisken, kilicdaroglu basbakan olsun, oyle mi ?

peki ne olacak sonra ?

herkes tepesine binecek. her grup bir seyler talep edecek. ve herkes talebinin karsilanamamasi sonucu onceden psikolojik olarak hazirlandigi bir ofke kusacak, ''seni biz adam ettik'', ''benim oyumla iktidar oldun dedigimi yapacaksin'' diyeceksiniz.

ecevit'e denmedi mi ? bu adam dunya'da suregelip ulkeyi etkileyen krizi akp gibi hasiralti edip ulkeyi disa bagimli hale getirmedi diye, kafasina yazarkasa yemedi mi (mecazen kafasina) ? dalga gecilmedi mi bu adamla, asagilanmadi mi ?

yarin kilicdaroglu ulkenin kemer sikmasini soylediginde, talep edilen abuk subuk her ozgurlugu hakli olarak veremediginde, elestirilmeyecek mi ? bu ulke dogal olarak 5 yilda afedersiniz siksen kendine gelemez, peki siz andavallar ? bu adama taniyacaginiz sure en fazla kac sene olacak ? 5 yil sonra ''ekonomi kotu yeaa'' diyip yeni ziplayan aptal bir muhafazakar sag partiye oylari bayilmayacak misiniz ?

teror konusunda da yukari tukursen sakal asagi tukursen biyik. mudahale etse doguya ''fasist chp'' olacak, etmese ''kurtcu pkkli chp''.

cunku simdi chp'yi desteklemeye karar veren kitle, savas zamaninda savasmak yerine demokrasi masturbasyonunu yegleyen atina sehir devleti gibi.

atina-sparta savaslari (peloponez) zamaninda, demokrasiyle yonetilmeye alisan atina, en guvendigi generalin onderliginde sicilya'da sparta yanlilari ile savasmaya karar verir. buyuk bir ordu donatilir, uc strategos (general) secilir ve sefere cikilir. lakin atina halki demokrasi konusunda o kadar titizdir ki (ve gereksiz yere), seferin en buyuk komutanini, sehirde cikan bir karisikliktan sorumlu tutarak mahkemeye verirler, ustune sefer sirasinda gemi gonderip bu komutani atina'ya geri goturmeye calisirlar, tum ege savas halinde iken, herkes sicilya seferine bagli iken.

bizde de demokrasi yanlilari boyledir. en olmadik zamanda, savasin en keskin noktasinda aptal demokratik talepler yuzunden ilk basta kendileri, kendi onderlerini icten vururlar, o yuzden kemal kilicdaroglu'na tavsiyem bu enkazi devralmamasi. cunku bugun kendisini destekleyen kitle, yarin kendisine burun kiviracak, hem de kendilerine en fazla ihtiyac oldugu zaman.

not: her secimde chp'ye oy veren birisiyim, oyle de yapmaya devam edecegim.
  • bu adam bu ülke için bir değer, kaybedilmemesi gereken bir değer.

böyle dürüst, böyle samimi olsun isterse hep yüzde 25 alsın, ne farkeder ki, varsın kötü insanlar oy vermesin.
  • geçtiğimiz seçimlerde oy kullanmadım, çünkü siyasetçilerin hepsi için al birini vur ötekine diyordum. 1 kasım'da da oy kullanmayacaktım taa ki kılıçdaroğlu'nun ankara katliamı sonrası yaptığı açıklamaya kadar.

samimiyetine ilk kez inandım, o da bizim kadar üzülmüş. bu işte herkesin parmağı olabilir ama onun parmağı yok, o kadar belli ki. işte bunun için chp'ye oy vereceğim hayatımda ilk kez eminim pişman olmayacağım. çünkü katil kim bilmiyoruz ama kimin katil olmadığı çok açık.
  • bu adam başkan değil, ülkenin kralı da olsa en ufak şerefsizlik yapmaz, içinde en ufak kötü niyet olamaz.
    öyle dürüst ve haysiyetli bir insan. eksik olmasındır.
  • ülkenin geleceğine dair açık ve net tek umudum. maalesef güvenim yok ama. kemal'e değil, ülkeye ve insanlarına güvenim yok. bir umut ışığı var ama önünde o kadar çok engel var ki o ışığın. deveye hendek atlatmak, hatta deveye orta açıp vole ile gol yapmasını sağlamak bile, bu ülke insanının kemal kılıçdaroğlu gibi bir insana güvenmesini sağlamaktan daha kolay.

bu güzel insan chp'nin başında ilk seçime girdiğinde, ''tamam'' demiştim. benim gördüğümü herkes görür demiştim. böyle temiz ve güzel bir insan varken, diğerlerine oy vermezler demiştim. lakin olmadı. 2, 3... yine olmadı.

benim nazarımda kemal kılıçdaroğlu türk siyasi tarihinin en başarılı birkaç siyasetçisinden birisidir. başarı kriterim kesinlikle aldığı oy oranları değildir. benim için bir siyasinin başarısı, olması gerektiği gibi olabilmesi ile ölçülmesidir. bu adam tam olarak olması gerektiği gibi olmuş bir siyasi lider. ne yazık türkiye insanı, olması gerektiği gibi olamamış, olamıyor ve olamayacak da bence.

o kadar acı bir durum ki, aynı toprakları paylaştığım, aynı dili konuştuğum, aynı geleneklerle büyüdüğüm, aynı kaptan ekmek yediğim, geleceğimi paylaşacağım insanların bu kadar aptal ve acınası halde olduklarını bilmek. ülkesini seven bir vatandaş için, bundan daha acı bir farkındalık olamaz sanırım.
  • baykal doneminde " mecburiyetten chp'ye oy atiyorum yeaa " diyen sahsim, kendisinin doneminde gayet severek, isteyerek, inanarak ve guvenerek oyunu atmakta.

seviyoruz.
  • erdal inönüden sonra allahin bize lutfettigi en kibar en düsünceli en temiz politikacidir kendisi. ama deveye diken insana siken demisler ya, bir türlü iktidara gelemeyektir erdal inönü gibi. bu geri zekali halk omuzlara alinmamak icin yere yatanlari degil. kendini domaltanlara bayilir hep.
hesabın var mı? giriş yap