• memnun kaygısız'ın oğullarından biri.

(bkz: kaygısızlar)
  • bir kulak türü. bu cins kulaklar öyle dikkat çekicidir, bazen zihnimizde öyle derin bir noktayı işgal ederler ki, bunları unutmak, bu kulaklara sahip insanları hatırlamamak mümkün olmaz.

ilköğretimde, ruhsal problemli (ben de bunlara dahildim) 30-40 kişi ile birlikte okudum. bu sınıfta erkekler kızların saçını çekmek, silgileri yere fırlatmak gibi masumane yaramazlıklar yerine birbirine akla gelmeyecek lakaplar takıyorlardı. maymun, şebek, arap, kepçe, orangutan, portakal, üçgen...

işte kulaklarının büyüklüğünde herkesin ittifak ettiği, ara ara "yelkenli" diyerek alay ettiğimiz bir arkadaşımız vardı. ona herkes "kepçe" derdi. kulakları öyle büyüktü ki bu adı bihakkın kazanmıştı.

nihayet ilköğretim bitti, liseyi anadolu'da bir şehirde okudum. sonra üniversite için istanbul'a döndüm. kepçe ve bugün ancak lakaplarıyla hatırlayabildiğim sınıf arkadaşlarıma geride kalmış hatıralardan ibaretti. o güne dek.

iki ay evvel, tezgahın başına bir kız ve bir erkek gelerek bardakta mısır istediler. erkeğin yüzüne baktığımda dikkatimi çeken şey kulakları oldu. şaşkınlığımdan az daha "kepçe" diye bağıracaktım ki, yanında, sevgilisi olduğunu tahmin ettiğim kızın karşısında utanmasın diye sustum. mısırlarını hazırladım ve "buyur suphi!" dedim.

suphi beni tanıyamadı, onu nereden tanıdığıma şaştı. açıkladım. sınıf arkadaşı olduğumuzu vs. vs. sonra sevgilisiyle birlikte gitti.

ardından kendi kendime düşündüm: eğer coşkun'un kepçe kulakları olmasaydı onu kat'iyen hatırlayamazdım.
  • kepçe yalayanın zengin oğulluğu** olurmuş.

(bkz: kepçeli)
  • kap kelimesi ile +ça/çe benzetme/eşitlik ekinin birleşmesiyle oluşmuş ve sonra da ünlülerinin incelmesiyle günümüz halini almış mutfak aleti ifade eden öztürkçe kelime.
  • ehliyetini almanın zor olmadığı iş makinesi, diğer adıyla (bkz: backhoe loader). tarlayı temizlemek için kepçe kullanmam gerekiyordu, ben de belgesi elimde dursun diye kursa yazıldım aralıkta. o zaman fiyatı 7 bine geliyordu, ama yeni yılla birlikte yüzde 50 zam çektiklerini duydum, yani 10 binden aşağı zor bulursunuz. size yazılı sınav için bir çalışma kağıdı veriyorlar ve gerekirse çağıracaklarını söylüyorlar. beni hiç çağırmadılar. pratik için ise bir operatörün numarasını veriyorlar, fazladan ücrete tabi değil ancak operatörle gün ayarlamak imkansız. o yüzden hiç pratik yapmadan direkt sınava girdim. yazılı bölüm iş makineleri hakkında ortalama bilgiye sahip, ortalama zekada herkesin rahat rahat geçeceği şekilde 25 soru üzerinden hazırlanmış. yazılı bitince pratik ve sözlü sınav için şehir dışında belirlenmiş bir araziye kendi imkanlarınızla gitmeniz gerekiyor. orada öncelikle teorik sınav yapılıyor. gresörlükler, akü, hidrolik depo, yakıt deposu, ileri-geri kontrol levyesi, kilitleme pimi, kazıcı bom ve armı, destek ayaklarını, kazıcıyı ve ön kepçeyi göstermeniz bekleniyor. daha sonra ise makinenin direksiyonunu elinize alıp joyistikle önce ön kepçeyle üç kere toprak alıp belirlenen alana boşaltmanız gerekiyor. oyun kolu kullanmış bir bünye için aşina bir yapıda. sonra direksiyonla geri çıkıp koltuğu döndürüp arkadaki kazıcıyı yığına yanaştırıp yine aynı işlemi üç kez yapmanız isteniyor. sonra makineyi sabitleyip çıkıyorsunuz. tüm bunlar olurken yanınızdaki operatör size ne yapmanız gerektiğinin talimatlarını seri şekilde veriyor. vitesler, ayaklar, direksiyon, gaz/fren ve joyistiğin hepsine aynı anda hakim olmak bu talimatlara rağmen kolay değil. kepçe karmaşık bir makine, soğukkanlılık önemli. ben birkaç kez traktör dışında hayatımda hiç direksiyona elimi sürmedim, kepçeyi de ilk kez sınavda kullandım ama buna rağmen geçtim. şimdi sahip olduğum eğitimle tarlayı kolayca temizleyebilirim ancak bu alanda iş bulmak isteyen birisi, operatörlerden özel eğitim almalı ve psikoteknik raporu gibi adını hatırlayamadığım birkaç belgeye daha sahip olmalı.
  • voleybolda topa nizami olmayan bir vuruş şekli için kullanılan terimdir.
    smaç vuracam ayağına,top havada iken çaktırmadan elle kontrol edilir,stabil hale getirilir ve aşağı doğru ittirilir.bu harekete kepçe denir.
  • bir kulak türü.
  • şahane bir köpek ismi.
  • sulu yiyecekleri karıştırmakta, dağıtmakta kullanılan, uzun saplı, yuvarlak, büyük ve derin kaşık.
  • aynı zamanda bir marka adı da olan ve bu marka ile özdeşleşmesi nedeniyle jcb (cisibi) de denilen iş makinesi.
hesabın var mı? giriş yap