• coğu kez yaratmakla karıştırılan eylem.
  • övgüye değer bir merak ediş...
  • doğada varolan fakat farkında olunmayan bir şeyin farkına varma, keşif yapma eylemi (bkz: evreka). icattan farklıdır. (bkz: icat), (bkz: kesif ile icat arasindaki fark)
  • müthiş bir yolculuk.

bilgiye aç ve yeni bir şeyler öğrenmeye, şimdiye kadar hiç tatmadıklarınızı tatmaya kendinizi adamış bir insansanız eğer her yeni keşfinizde çocukken yaşadığınız duyguları yaşarsınız: kalbinizin yerinden fırlayacakmış gibi çarpması, tarif edilemez bir mutluluk hissi, beyninizden parmak uçlarınıza kadar uyuşukluk. bağımlılık yaratır. ama hayatın en güzel bağımlılığıdır belkide.......
  • keşfetmek

fatih koparan'ın keşif yazılarının olduğu site.
  • mekan,konu,kişi, durum farketmeksizin her türlüsüne bayıldığım eylem. her gün gittiğim yolu yeni sokaklar keşfederek yürümeye bayılıyorum. bir insanın kalbinin odaları arasında öylece dolanarak en saklı, en masum, en çocuk hallerini keşfetmeye bayılıyorum. yeni satırlarda, seslerde yeni dünyalar keşfetmeye, keşfettiğim her yeni dünyada yeni bir ben bulmaya bayılıyorum. yeni kapılar çalmaya, ayağımı suya hafifçe dokundurmaya, yani düpedüz o heyecana, keşfetme heyecanına, o meraka, şaşkınlığa ve kıpırtıya bayılıyorum. hayal kırıklığı bile olsa sonuç, o keşif büyütüyor beni. hayal kırıklığıysa bu kez ondan bir şey öğreniyorum. dünyanın bütün şarkılarını dinlemek, bütün kitaplarını okumak, bütün şehirleri adım adım yürümek, yeryüzündeki her şeyden bir çatal almak, bir yudum içmek, büyüdükçe daha çok büyümek istiyorum.
    sınırlar çizmeden, özgür bir kafa ve kendinden coşkulu bir ruhla yaptığında anlamlı ve samimi hale gelen bu eyleme tutkumun mütemadiyen devam etmesini ve dokunduğum herkese bu tutkudan biraz bulaştırmayı diliyorum. o zaman sahiden keyifli bir yer oluyor hayat.
  • içgüdü, gözlem, bilgi ve iç sessizlik sonrası gerçekleşen eylem.
  • yaşam tarzım
hesabın var mı? giriş yap