şükela:  tümü | bugün soru sor
 • coğu kez yaratmakla karıştırılan eylem.
 • övgüye değer bir merak ediş...
 • doğada varolan fakat farkında olunmayan bir şeyin farkına varma, keşif yapma eylemi (bkz: evreka). icattan farklıdır. (bkz: icat), (bkz: kesif ile icat arasindaki fark)
 • müthiş bir yolculuk.

  bilgiye aç ve yeni bir şeyler öğrenmeye, şimdiye kadar hiç tatmadıklarınızı tatmaya kendinizi adamış bir insansanız eğer her yeni keşfinizde çocukken yaşadığınız duyguları yaşarsınız: kalbinizin yerinden fırlayacakmış gibi çarpması, tarif edilemez bir mutluluk hissi, beyninizden parmak uçlarınıza kadar uyuşukluk. bağımlılık yaratır. ama hayatın en güzel bağımlılığıdır belkide.......
 • öğrenmenin uygulamaya dökülme hali, şaşırma, farkına varma, bilmiş olma hali gibi bir şey.

  güzel anlatılmış firarperest' te:

  "insan ki eşref-i mahlukattır, içindeki semavi özü keşfetmekle yükümlüdür. çıkacaksın yollara, kendine doğru git gidebildiğin kadar. keşif boynumuzun borcudur. kendimizi keşfetmek, aşkı keşfetmek, dünyayı keşfetmek, öteki’ni keşfetmek…

  çakılı kalmamak sırf alışkanlıklardan ötürü demir attığın koylara. çıkmak oralardan, geçmek dalgakıranların beri tarafına, bilmediğin memleketlere varmak, tatmadığın yemekler yemek, sözlerini anlamadığın şarkılarla içlenmek, risk almak, dağılmak ve parçalanmak ve hasret çekmek buram buram, gurbetin tadına bakmak ve kendini yabancının gözünden görmek, şaşırmak yeniden, şaşırmak bir çocuk gibi dünyanın hallerine, çeşitliliğine, güzelliğine, acımasızlıklarına… şaşırmak ölene kadar… şaşırma kabiliyetini hiç yitirmemek… budur son tahlilde âdemoğullarına, havvakızlarına kendilerini keşfettirten serüven."
 • keşfetmek

  fatih koparan'ın keşif yazılarının olduğu site.
 • mekan,konu,kişi, durum farketmeksizin her türlüsüne bayıldığım eylem. her gün gittiğim yolu yeni sokaklar keşfederek yürümeye bayılıyorum. bir insanın kalbinin odaları arasında öylece dolanarak en saklı, en masum, en çocuk hallerini keşfetmeye bayılıyorum. yeni satırlarda, seslerde yeni dünyalar keşfetmeye, keşfettiğim her yeni dünyada yeni bir ben bulmaya bayılıyorum. yeni kapılar çalmaya, ayağımı suya hafifçe dokundurmaya, yani düpedüz o heyecana, keşfetme heyecanına, o meraka, şaşkınlığa ve kıpırtıya bayılıyorum. hayal kırıklığı bile olsa sonuç, o keşif büyütüyor beni. hayal kırıklığıysa bu kez ondan bir şey öğreniyorum. dünyanın bütün şarkılarını dinlemek, bütün kitaplarını okumak, bütün şehirleri adım adım yürümek, yeryüzündeki her şeyden bir çatal almak, bir yudum içmek, büyüdükçe daha çok büyümek istiyorum.
  sınırlar çizmeden, özgür bir kafa ve kendinden coşkulu bir ruhla yaptığında anlamlı ve samimi hale gelen bu eyleme tutkumun mütemadiyen devam etmesini ve dokunduğum herkese bu tutkudan biraz bulaştırmayı diliyorum. o zaman sahiden keyifli bir yer oluyor hayat.
 • (bkz: açınlamak)