• olay şöyle gelişse yeridir...

- mahdum... wersene şu tesbii bi bakiim...
    - al hacım.. lafı mı olar...
    - kesiiik...
    - ne abi, buyur...
    - kesik olm... benim bu artık, babangida gelse alamaz.
  • argoda, kendine ait olmayan bir şeyin bir kısmını alıp karşı tarafa sezdirmemeye çalışma olayı. genelde kullanım yerine göre cezası değişmekte olup yapılmaması tafsiye edilir.
  • söz konusu kalem, anahtarlık vb. pahada hafif eşyaların gasp edilmesi durumu.beğenilen eşya burna doğru götürülür, "kesik kokuyor lan bu" denildikten sonra, kurbana söz söyleme imkanı vermeden söz konusu edevat cebe indirilir.uluslararası kesik kurallarına göre daha sonra kurbanın yalvarışlarına göre hedeyi verip vermemek hakkını kişi saklı tutar.
  • bir nevi çalmak. hacılamak eyleminden farkı genelde rıza alınmadan yapılıyor oluşuydu.
    yani kesik atmak cidden çalmak esasen. hacılamak da çalmak belki ama kesik atmak kadar rızasız olmuyor sanki. en azından arkadaşa "bak bunu hacılıyorum" dersiniz ve arkadaş genelde olur verir.

mesela, benim dönemimde lisede gömlek cebine kalem takmak çok modaydı. arada biri çıkar, beğendiği kalemi kaşla göz arasında, genelde bir karambol anında ya da elinizde kantin çayı falan varken gömlek cebinden kapar ve siz aa uu diyene kadar, "oha, ne güzelmiş. benim oldu artık" derdi. sonra kalemi (ya da silgiyi, çakmağı, artık neyinize kesik attıysa) burnuna götürüp, "uff, ne kesik kokuyor ya" derdi ve siz hepten sinir olurdunuz.
  • alenen ve zorla komisyon almak.
  • istanbulluların kullandığı hacılamak kalıbının izmirce karşılığı.
  • karsi cinsten insanlarin birbirlerine nazar atfetmeleri durumu.
  • içi saçma dolu fişek, kartuşu tapa ile barut sınırının hizasından, çok küçük ve patlamada kolayca kopacak bir tırnak bağlantı kısmı bırakılarak kesilir. tüfek kırılır, namluya bu haliyle konur, tüfek kapanır, nişan alınır, tetiğe basılınca kartuş, tapadan ötesini tutan tırnaktan kopar ve saçmalarla beraber kesilmemiş atışa kadar üç kat artan menzilde hedefi bulur. "hedefi yaralama ihtimali" "azaltılır". saçmalar daha isabetli bir daire içinde dağılır.
  • (bkz: kesmek), kesme
  • koymak, aşırmak, ceplemek..

haricen biz kendi aramızda şöyle bir anlamda da kullanırız; misal biri yeni işinde ilk maaşını almıştır maaş da 5570 yatmıştır, 70 küsürat indirilir. temiz iştir.

en geniş çaplı, organize ve ne yazık ki resmi kesik atma mevzusu ise harç puludur. durduk yere alakasız biçimde ülkeden çıkıyoruz diye para ödüyoruz. hadi girerken neyse dicem giriş parası da..
hesabın var mı? giriş yap