• yürüyüş, uyku düzeni ve doğru beslenme.
  • hayat boyu uygulayabileceginiz bir beslenme duzeniyle kilo vermeniz lazim.
    ve herkesin kilolu olma sebebi farklıdır once bunun keşfi yapilmali.

ornegin iskendersiz yasayamam ama iskenderle de zayiflayamam derseniz yanlis dusunmus olursunuz. iskendersiz bir hayat sundunuz kendinize bir dönem ve kilo verdiniz ama iskender sizi cagiriyor.. hop o kilolar yeniden alinir farkina varmadan, nasil olsa zayifladim dersiniz
    muhim olan dozunda ve zamaninda tuketmek. yasaklarla dolu bir diyet uzun omurlu olmaz.
    bunun disinda herkes ne yapmasi gerektigini biliyor, spor falan.
  • kilo verme tecrübesi olan insanlar beslenme uzmanı değildir. beslenme; kişinin yaşına, cinsiyetine, fiziksel aktivitesine, metabolizma hızına, kullandığı ilaçlara ve sahip olduğu hastalıklara göre şekillenen bir düzendir. bu konuda söz sahibi olan kişiler diyetisyenlerdir yani verilebilecek en sağlıklı tavsiye diyetisyene başvurmaktır.
  • icinde seker ve un olan herseyi kesin. tumuyle. bir gram dahi almayin. siyah ekmek, kahverengi ekmek, sari bugday, tam bugday, 3/4 bugday yalanlarina kanmayin. misirdan pirincten bulgurdan uzak durun. spor yapiyorsaniz spordan once makarna veya yulaf yiyin. tahila yaklastigimiz tek nokta bu spordan onceki az makana.

burasi cok onemli...
    yemekten 30 dakika once su icin. daha sonra hic birsey (hakkatten hicbir sey) icmeyin. yemek yerken ve yemek yedikten yarim saat sonraya kadar da hicbir sey icmeyin. zero. sifir. ne yerseniz yiyin. besinsiz kalmayin. hayatiniz hareketsiz ise spor yapin. sekersiz ve unsuz beslenemeyecek kadar fakirseniz, porsiyonu azaltip yuruyun ve agirlik kaldirin. yine de sonuc alirsiniz.

burasi cok onemli...
    detoks diye bir sey yoktur. birisi size detoks derse arkanizi donup kacin.

diyetin baslangicinda az yiyerek gunde 4 kilo verdigini iddaa eden biri varsa oradan da kacin.su kaybidir o. kilo olsa duramazsin diyin. mumkunse hayati boyunca his sisman olmamis ve egitimi de olmayanlardan tavsiye almayin. ne tecrubesi var ne teorik bilgisi.

sarimsagi limon sikip yiyince ayda 10 kilo verdim diyenlere inanmayin. cunku diger yedikleri diyet listesi. az yiyip spor yapip kilo veriyorlar. arada maydonoza sikilmis limonlu su iciyorlar. sorsan limondan zayifladi. buyulu seylere inanmayin. kolay bir yontemi olsaydi dunyada obez kalmazdi.

kilo vermek zordur. kurt yaza cikmis ama yedigi ayazi unutmamis. kilo verildiginde almaktan cok korkar insanlar. kabak suyu icip 3 kilo odem atip zayifladim diyen insanlara inanmayin. kilo verdim diyeni 30 kilo uzeriyse dinleyin.

haftada bir odul gunu yapip 2 kadeh icki, veya 1 porsiyon tatli yiyebilenler var. yedigi zaman haftalik 750 gr fazladan kilo verebiliyor. bu her bunyede bu sekilde mi bilemiyorum. odul gununde ben kilo veriyorum ve gelde hakkimi rakidan yana kullaniyorum. kendinizi test edip deneyebilirsiniz.

cerezlerden uzak durun. iyi beslenemediginizden korkarsaniz, gunde 6 7 tane yiyin.

duzenli yiyin, duzenli uyuyun.

disarda mumkunse hicbir sey yemeyin.

10 kilo vermek 10 kilo yag yakmak degildir. sismanlar aslinda zayiflara gore kaslidir. o kiloyu tasimak kolay degil. yag ile aynj anda kas da yakarsiniz. 10 kilo hafifleyen birisi 6 kilo yag yaktigini farzedelim. 6 kilo hayvansal yagi bir tencereye koyup baktiginizi dusunun. iste onu yok edeceksiniz. 2 gunde olmaz. 1 ayda cok siki bir diyetle olabilir. spor yapiyorsaniz daha kisa da surebilir. ancak kabak suyuna maydonoz kurune guvenmeyin. o yagin ustune asit dokseniz yanmaz.

sizi sosyal hayatinizdan koparan diyetleri devam ettirmek zordur. cok iyi motive degilseniz sosyal hayatinizi devam ettirebilecek bir diyet yapin.
  • ameliyat gibi saglıksız bir şeyi aklınızın ucundan bile geçirmeyin. sıkın dişinizi diyet + spor yapın.
  • az yiyin şeklinde özetlenebilecek tavsiyeler manzumesidir.
  • hayat stilinizi değiştirin.
    bu işe girisirken tek hedefiniz sadece kilo vermek olmasın.
    öyle olduğu takdirde bir veriyorsan bes alıyorsun ve sonuç hüsran.
    hafta da en az üç gün düzenli spor yapın.
    kilo vermek almak şu yana dursun, spora başlayalım birkaç ay oldu. kilomda hiçbir değişiklik yok hatta aldım düzensiz beslenmekten ve dikkat etmemekten. ama spor yaptığım için tartıda gördüğümü aynada görmüyorum.
    bedenen daha mutlu ve zinde hissediyorum kendimi. hala fazlaliklarim var. belki de ilk başladığım noktadayim.
    ama bedenen kendimi iyi hissediyorum ve ayna da bunu bana dönütü de iyi oluyor.
    bir diğer gözlemlediğim şey de, sık yemek yemek bana kilo verdirmedi.
    üç ana üç ara öğün şeklindeki beslenme programları insülinü bi indirip bı kaldırıldığı için ben asla durmam gereken yerde durmadim.
    kahvalti ile akşam yemeğim arasında sekiz saat bir şey yemeyip, akşam yemeği ile de kahvaltı arasında 16 saat bir şey yemediğim bir program uyguladığımda daha iyi kilo verdiğimi görmüştüm. tabi bunu da düzenli yapamadım, yapabilenler aşırı zayıfladı. (karatay'ın programıymış bu)

yani demem o ki ilkin hayat stilinizi değiştirecek sonra da bedeninizi iyi taniyacaksiniz.
  • çok kasmayın
  • hayat stilinizi değiştirin kendinize güvenin spor+diyet ile halledilebilcek şeyler

piyasadaki zayıflatma (bkz: herbalife) gibi ürünlere boş yere para vermeyin
  • diyete başlama isteğimle makarnaya soslu peynirli dalma isteğim kesiştiğinden asla uyamadığım tavsiyeler :(
    yanarım verdiğim 5 kilonunun yine iksini almışım :(
    5 yıl önce nasıl kolay kolay demişim yemeyince gidiyor filan diye :(
hesabın var mı? giriş yap